Derby-ul regional dintre Universitatea Cluj şi CSM Bistriţa a avut loc în această seară, 28 februarie, în Sala Sporturilor ,,Horia Demian”, câştigătoare fiind echipa oaspete cu 23-27 (11-12).

Deschiderea scorului a avut loc abia în minutul 5 de către Senocico, iar după 15 minute de joc tabela arăta egalitate la 4. Jocul a continuat să fie echilibrat, iar la pauză Bistriţa avea avantaj de un gol, 12-11.

Repriza a doua a continuat sub aceeaşi notă, iar din minutul 56 oaspetele s-au desprins şi au câştigat partida cu 27-23. În urma acestei înfrângeri, “U” Cluj a căzut pe locul 11, iar următorul meci îl va disputa luni, 5 martie, în deplasare cu HCM Râmnicu Vâlcea.