FRF TV | România U19 și Israel U19 se întâlnesc de la 20:00, în al doilea amical

Centrul Național de Fotbal Buftea găzduiește în această seară, de la ora 20:00, al doilea joc de verificare programat între selecționatele Under 19 ale României și Israelului. 

Meciul va putea fi urmărit în direct pe FRF TV și pagina de Facebook a Echipei Naționale.

În primul joc, care s-a disputat marți, 6 august, tricolorii pregătiți de Laurențiu Roșu s-au impus cu 3-1, reușind să înscrie în ultimele 10 minute ale partide de trei ori!

Acest cantonament face parte din programul de pregătire al selecționerului Laurențiu Roșu înaintea startului calificărilor pentru EURO U19 de anul viitor.

Tricolorii născuți în 2001 vor debuta în calificări în luna octombrie. Partidele se vor desfășura în Serbia, în perioada 8-14 octombrie, conform următorului program:

8 octombrie 2019: Spania – Lituania, România – Serbia
11 octombrie 2019: Spania – România, Serbia – Lituania
14 octombrie 2019: Spania – Serbia, Lituania – România

La Turul de Elită, programat în luna martie a anului 2020, se vor califica primele două clasate în cele 13 grupe și cel mai bun loc trei, cărora li se alătură Portugalia.

La Campionatul European Under 19, care se va disputa în luna iulie a anului 2020, se vor califica cele șapte câștigătoare ale grupelor împreună cu țara gazdă, Irlanda de Nord.

Lotul convocat de Laurențiu Roșu pentru amicalele cu Israel: 

Portari: Răzvan Ducan (FCSB), Ștefan Fara (SC Dinamo 1948), Gyenge Szilard (FK Csiksereda Miercurea Ciuc)

Fundași: Ionuț Rus (CFR Cluj), Tudor Vomir (Universitatea Cluj), Ștefan Nedelcu (AFC Metalul Buzău), Eugen Militaru (CSM Slatina), Alexandru Sîrbu (Universitatea Craiova), Andreas Dumitrescu, Mihai Cohan (Universitatea Cluj), Christian Tand (Ardealul Cluj), Tudor Telcean (Universitatea Cluj)

Mijlocași: Alex Negrean (FC Viitorul), Francisc Cristea (CSM Politehnica Iași), Darius Ghindovean (MSV Duisburg/Germania), Ionuț Baciu (Sporting Juniorul Vaslui), Gabriel Toma (Fotbal Club Rapid), Răzvan Fică (CFR Cluj) Cristi Dumitru (Academica Clinceni), Călin Popescu (Sepsi Sf. Gheorghe), Aurel June (Sporting Juniorul Vaslui), David Miculescu (UTA Arad)

Atacanți: Cătălin Vaida (Ardealul Cluj), Leondard Mitruscsak (Plimob Sighetu Marmației)

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*