Fotografii realizate de Leczki Jozsi la meciul Ripensia – UTA, jucat miercuri de la ora 19 pe stadionul ”Dan Păltinișanu” din Timișoara în etapa a XVI-a din Liga 2 și încheiat la egalitate, 1-1 (0-0) prin golurile marcate în nici 10 minute de la mijlocul reprizei a II-a de Mediop, în minutul 63 pentru gazdele mai bine clasate, respectiv căpitanul arădenilor în roșu, Curtuiuș, în minutul 72.

Câștigătoare a primului meci televizat de la promovarea în Liga 2, și acela tot într-o rundă intermediară, a patra, 3-2 în Ciarda Roșie cu ASA, Ripensia a optat cu ocazia celui de-al nouălea meci găzduit în acest tur în premieră pentru arena ”Dan Păltinișanu”, jucând sub lucșii instalației de nocturnă o partidă difuzată în direct și remizând pentru a treia oară consecutiv cu același 1-1 într-o perioadă de 12 zile, de fiecare dată după ce a condus pe tabela de marcaj, doar că în acest caz a deschis scorul în repriza secundă, repetându-se însă situația de sâmbătă de la Satu Mare de a fi egalată în următoarele nici zece minute.

Nou-promovata timișoreană a mărit astfel la patru cifra aparițiilor succesive acasă fără victorie, 0-1, 1-2, 1-1 și din nou 1-1, mai având parte de două întâlniri pe teren propriu în sezonul de toamnă, una cu ASU Politehnica la sfârșitul săptămânii viitoare, în penultima rundă a turului, iar alta în decembrie cu Luceafărul Oradea, în cea de-a doua etapă a returului. Până atunci, bilanțul acasă al Ripensiei în campionatul Ligii 2 este 9 4 3 2 29-9 15 puncte.

UTA, care pierdea pe 15 octombrie precedenta apariție pe ”Dan Păltinișanu”, 2-1 pentru ASU Politehnica, este la a doua deplasare la rând în Liga 2 în care nu pierde, după victoria smulsă în prelungiri cu 2-3 la Suceava, arădenii rămânând astfel la două locuri și două puncte în urma Ripensiei dar și cu numai două puncte în plus față de prima grupare de pe un loc de retrogradare, Pandurii, care va fi vizitată sâmbătă de la ora 11 de timișorenii în roșu-galben, aceștia mai având în această toamnă ieșiri și la Suceava respectiv CS Știința Miroslava.

Roșu-albii lui Todea, care până la sfârșitul turului mai au jocuri acasă cu ASA și FC Argeș respectiv la Brăila, iar în decembrie acasă cu Chindia și la Metaloglobus, au bilanțul în deplasare 9 3 2 4 9-10 11 puncte.

Radu Suciu (antrenor interimar al Ripensei, a explicat că ”echipa trebuia condusă de pe margine la acest meci. Așa am fost informat, că nu am voie să stau pe bancă, îmi trebuia un ID. Sunt chestiuni tehnice de regulament, acel document de la federație, iar acel document nu a existat pentru meciul de azi. Nu pot să comentez rezultatul, pot să spun că jocul nostru a fost mai slab față de ce am jucat și ce ne dorim, dar trebuie să apară o creștere. Din păcate nu a apărut. Timpul e extrem de scurt și e foarte greu să implementezi, facem antrenamente dar din păcate la meci nu iese. În tensiune se revine la vechile obiceiuri. Să vedem cât de abili suntem să reușim să implementăm. Într-o situație ca a noastră, echipa trebuie condusă de pe margine. Părerea mea e că nu putem sau nu suntem învățați să jucăm în etape intermediare, în Liga 3-a nu ne-am confruntat cu astfel de situații. UTA a mai jucat în Liga a 2-a, e posibil să se concentreze mai bine, dar nici ei nu sunt foarte proaspeți. A contat, desigur, și că am jucat pe Dan Păltinișanu. S-a văzut diferența. E clar un dezavantaj, dar ne obișnuim cu rigorile Ligii a II-a. Nu sunt adeptul unui joc cu trei fundași centrali, l-am adoptat pentru că am luat foarte ușor goluri, multe pe axul central, ca și azi. Avem și probleme cu lipsa de marcaj, am încercat să compensăm prin densitate. Să nu uităm nici că scopul nostru în acest prim an e să ne menținem în Liga a II-a. Și ASU Politehnica anul trecut la fel a mers, e o diferență mare între Liga a II-a și a treia. E vorba și de ritm şi mai ales că sunt deplasări foarte lungi şi obositoare. Suntem conștienți că performanța echipei a luat-o înaintea organizării, asta e, recunoaștem, dar nu puteam decât să mergem înainte”.

Cristian Todea (antrenor UTA): ”Din păcate, defensiva a făcut din nou niște greșeli inexplicabile şi datorită acestor greșeli adversarii noștri au avut penalty și mai apoi golul l-au marcat tot pe o greșeală a noastră. Într-adevăr, avem și un nou portar legitimat care a fost pe banca de rezerve, vom vedea cum îl vom putea utiliza, nu este momentul să vorbim despre asta, nu vreau să vorbesc nici despre ce a fost la penalty, nu am văzut prea bine faza. Dar, oricum, mai avem două zile până la următorul meci și vom vedea care va fi echipa la ora meciului. După părerea mea este vorba despre lipsa de comunicare și poate o lipsă de concentrare între fundașii centrali, altfel nu cred să facă asemenea greșeli în apărare din lipsă de experiență. Și la golul de astăzi, care a pornit din fază fixă de la centrul terenului, dacă exista mai multă comunicare între ei, nu avea cum să scape Mediop singur cu Grahovac. Eu zic că aici este problema, comunicarea între ei și concentrarea nu au funcţionat astăzi. Am avut posibilitatea să legăm trei meciuri cu trei victorii, dacă am fi câștigat acasă cu Luceafărul, dar am avut un moment destul de greu, am fost conduși și nu am mai putut reveni. Astăzi, din punct de vedere al jocului, am arătat destul de bine, am început destul de slăbuț în repriza a doua, după ce în prima repriză am dominat, dar pe final am reușit să ne revenim și puteam să și câștigăm dacă eram puțin mai concentrați. Au fost foarte multe faze fixe, cornere, lovituri libere, dar din păcate nu am reușit să finalizăm. Egalul este prea puțin pentru noi pentru meciul de astăzi. Este foarte important să reușim victoria la meciul următor, de sâmbătă, cu Târgu Mureș”.

The post GALERIE FOTO: Ripensia – UTA 1-1. Suciu: ”Nu putem sau nu suntem învățați să jucăm etape intermediare” Todea: ”Am început destul de slăbuț repriza a II-a” appeared first on sporttim.ro.