În așteptarea duelului de podium de duminică de la ora 11,30, programat la Sibiu între AFC Hermannstadt și AFC Chindia Târgoviște, dar și a întâlnirii de astăzi de la ora 14 de pe ”Știința”, ASU Politehnica – CS Știința Miroslava, etapa a XV-a din turul Ligii 2 a punctat de la ora 11 primele 7 partide.

Iar primul gol al rundei a coincis cu cel cu numărul 400 în actuala ediție a eșalonului secund, respectiv al 238-lea în contul gazdelor, înscris de Patriche în minutul 6 al disputei de la Afumați cu ACS Dacia Unirea Brăila, în contul ilfovenilor.

La Satu Mare, nou-promovata Ripensia a stopat șirul de 4 înfrângeri în aparițiile din deplasare, gazdele apelând la 3 modificări în 11-le de start de la un meci la altul pe fondul protestelor de peste săptămână ale componenților lotului, dat fiind restanțele salariale, situație față de care unii sportivi au refuzat să participe la partida de pe teren propriu. Dar vom reveni și cu alte amănunte de la jocul de pe Someș…

CS FC Olimpia 2010 – AFC Ripensia Timișoara 1-1 (1-1): Cristian Munteanu 31 – Andrei Dumiter 24. Eliminat: Cosmin Bura (OSM) – 80, cartonaș roșu.

ACS FC Academica Clinceni – CS Sportul Snagov SA 2-1 (1-0): Barbu 45+2, Gliga 80 / Gagnon 56 – lovitură de la 11 metri. Eliminat: Dobre (SS) – cartonaș roșu în minutul 45.

CS Mioveni – FC Metaloglobus 0-1 (0-1): Martin 34.

CS Balotești – Fotbal Club Argeș 1-0 (1-0): Nica 12. Eliminat: Răuță (CSB) – 90+3, două cartonașe galbene.

CS Afumați – ACS Dacia Unirea Brăila 2-0 (1-0): Patriche 6, Burlacu 90+4.

Arădenii au cedat din nou la Șiria, precum în etapa a opta, când pierdeau pe 16 septembrie cu 0-1 în fața Dunării. AFC UTA – CS Luceafărul Oradea 2-3 (0-1): Hlistei 63 – 11 metri, Curtuiuș 74 / Rusu 45, 61, Codoban 58. Eliminat: Ban (LO) – 90+2.

CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – ACS Foresta Suceava 0-1 (0-0): Masella 61.

Iar de la ora 12 s-a jucat AFC Dunărea 2005 Călărași – AFC ACS ASA 2013 Târgu Mureș 3-0 (3-0): Munteanu 30, Danciu 42, Pușcaș 43.

Clasamentul actualizat și programul viitor, pe coloana datelor tehnice.

The post Golul 400 în sezonul Ligii 2. UTA, învinsă din nou la Șiria, Dunărea desprinsă clar până la pauză appeared first on sporttim.ro.