Grundfos Tatabanya KC, sfertfinalistă în ediția trecută a Cupei EHF și calificată din oficiu între 16 cluburi continentale pe tabloul turului III preliminar al viitoarei campanii europene a aceleiași competiții, a triumfat sâmbătă seară la aruncări de la 7 metri în fața gazdei SCM Politehnica în ultimul act al patrulaterului amical internațional Cupa Poli 70, parte a evenimentului aniversării a 70 de ani pentru gruparea studențească bănățeană alb-violet în sportul cu mingea mică.

Grundfos Tatabanya KC, locul 1 la Cupa Poli 70

Cele două zile de handbal cuprinzând patrulaterele internaționale de seniori și juniori plus meciuri amicale adiacente dar și reuniunea festivă de vineri seară pentru celebrarea împlinirii a 7 decenii de activitate pe semicerc a Politehnicii s-au încheiat în Sala ”Constantin Jude” cu o serie de aruncări de departajare de la 7 metri în finala Cupei Poli 70, câștig de cauză având oaspeții maghiari, care au și condus în timpul regulamentar de joc, cu 14-17 la pauză și chiar cu 5 goluri avans înaintea ultimelor zece minute, eficient utilizate de elevii lui Pero Milosevic prin a egala cu 3 secunde înaintea ultimei sirene, la 27-27.

Învingători vineri contra roșu-albilor de la Crvena Zvezda Beograd, alb-violeții au avut parte așadar în zile consecutive de primele apariții din această vară pe parchetul Sălii ”Constantin Jude”, unde în jurul datei de 10 septembrie, peste două săptămâni, vor găzdui întâiul joc din noua ediție a Ligii Zimbrilor, cu HC Vaslui, urmând deplasării din runda inaugurală, weekend-ul viitor, la Călărași, iar nici cea de-a doua confruntare internațională nu i-a găsit pe scut, SCM Politehnica revenind la potou contra mai rutinaților vizitatori din NB1, care demarează în noua campanie internă pe 10 septembrie la Szeged, în 17 evoluând acasă cu cei din Komlo.

”Poli” a avut ocazia să pună punct seriei partidelor de verificare înaintea noului campionat în compania unei grupări cu drept de joc din oficiu în turul III preliminar în care alb-violeții se opreau în campania trecută a Cupei EHF după două calificări succesive, la pragul dinaintea fazei grupelor, în care Grundfos Tatabanya KC a fost apoi implicată cu succes, de notat despre palierul valoric al maghiarilor fiind și prezența lor cu o săptămână înaintea prezenței pe Bega la un alt turneu internațional, la Novo Mesto, unde se înfruntau cu cei din Krka și SKA Minsk.

De fapt, semnificativ în privința nivelului superior la care rulează câștigătorii patrulaterului de la Timișoara ar fi și aspectul că Ungaria se numără între cele 8 federații naționale cu exponente calificate din start în turul III preliminar în EHF Cup 2017/8, deținând chiar două reprezentante, pe când trupele din campionatul românesc pornesc la drum în aceeași nouă campanie deja din a doua decadă a lui octombrie, din turul secund preliminar, în care CSM București va da piept celor de la SKA Minsk iar HC Dobrogea Sud așteaptă deznodământul duelului din faza I dintre Afturelding și BSK Handball Elite.

Maghiarii au răsturnat scorul finalei de pe Bega după 10 minute, de la 6-5 la 6-8, desprinzându-se apoi din nou în ultimele 5 minute ale primei părți, în urma egalării reușite de poliști la 12, și mărindu-și avantajul la 4 goluri diferență spre mijlocul reprizei a II-a, fără însă a-l și menține de la 21-26. SCM Politehnica izbutea să egaleze și pentru a doua oară.

Finalul a aparținut prim-divizionarilor alb-violeți, pentru care au marcat nu mai puțin de 8 handbaliști în frunte cu centrul căpitan Cristian Fenici, de 7 ori, urmat pe listă de Marjanovic și noua achiziție Krsto Milosevic cu câte 5 reușite, Lasica 3 goluri, Orbovic, Cîmpan și Vuk Milosevic câte două respectiv tânărul pivot Leonard Ștefan o dată.

Oaspeții, la care ex-polistul Demis Grigoraș n-a jucat dar din rândurile cărora s-a evidențiat golgheterul turneului, Milos Vujovic, autor a 9 goluri în deschiderea cu CS Minaur, respectiv a și fost nominalizat cel mai bun portar al patrulaterului, Ionuț Iancu, s-au impus ulterior la aruncările de departajare de la 7 metri, cu 1-4, pe mâna intervențiilor românului, triumfând cu 28-31.

În prealabil, învinsele zilei inaugurale a patrulaterului Cupa Poli 70, CS Minaur și Crvena Zvezda Beograd, au jucat partida de consolare, adjudecată de nou-promovații maramureșeni în Liga Zimbrilor, 31-29 la pauză 17-18, Ragot fiind principalul marcator al băimărenilor, cu 9 reușite.

În linii mari, un turneu internațional pre-competițional de vară găzduit de bănățeni mai consistent decât la ultimele ediții, în special prin prisma prezenței la start a sfert-finaliștilor maghiari ai întrecerii europene numărul 2 și în ton cu numărul rotund al momentului aniversar alb-violet.

Ca noutate cu ocazia evenimentului aniversar din această vară al handbalului masculin alb-violet timișorean, a fost pusă în scenă într-un format similar de concurs și Cupa Poli Junior 70, adjudecată de gazdele de la LPS Banatul Timisoara, juniori 3 sub îndrumarea antrenorului secund al seniorilor, Attila Ioan Horvath, care au învins în finală sârbii din Adda, scor 33-29 (15-19), prin golurile lui Vlaniu, de 12 ori, Șipoș și Chira câte 7, Grad 6 și Horvath unul, pe locul 3 clasându-se CSȘ Reșița, 33-25 cu maghiarii din Mako.

The post Grundfos Tatabanya KC câștigă contra violeților finala Cupei Poli 70 la aruncări de la 7 metri, LPS Banatul concursul juvenil appeared first on sporttim.ro.