Handbal (F) / EHF Cup: Craiova câștigă prima bătălie pentru grupele EHF | Craiova – Debrecen 24-19

Echipa de handbal SCM Craiova a făcut un prim pas pentru calificarea în grupele Cupei EHF. Formația pregătită de Bogdan Burcea a învins sâmbătă, în Bănie, scor 24-19 (16-11), formația maghiară Debrecen, în turul 3 preliminar.

Prima repriză a fost echilibrată, Craiova s-a distanțat abia în ultimele 5 minute de joc din primul mitan.

Oltencele s-au desprins în partea a doua a jocului chiar și la 8 goluri pe tabela de marcaj (24-16, în minutul 51), însă nu au știut să gestioneze finalul jocului. Finalul a aparținut oaspetelor, care redus din diferența de scor.

Din păcate, și astăzi formația craioveană a irosit 4 aruncări de la 7 m, două dintre acestea pe dinalul jocului.

Una peste alta, jocul din această seară ne dau speranțe pentru o calificare în grupele Cupei EHF, o perfomanță deosebită pentru sportul craiovean.

SCM CRAIOVA – DEBRECEN 24-19 (16-11)

CRAIOVA: Dumanska, Stanciu – Elisei 6, Pricopi 6, Florianu 5, Nikolic 5, Rădoi 1, Țicu 1, Tudor 1, Vizitiu 1, Klikovac, Trifunovic.

DEBRECEN: Horvat-Pasztor, Szabo – Grigel 7, Punko 4, Lima 2, Harsfalvi 2, Hajduck 1, Palsddotir 1.

Aruncări de la 7 m: 7/3 – 4/3

Eliminări: 4x2min – 5 x2min

Partida retur se va disputat duminica viitoare, de la ora 19.15 (ora României).