Handbal (F) / EHF Cup: Un punct pentru calificare ! Randers – Craiova (duminică, ora 15:00)

SCM Craiova – Randers 23-17 / Cupa EHF Cup / FOTO: Ionuț Greere

Duminică, de la ora 15:00, echipa de handbal feminin SCM Craiova va evolua în Danemarca în compania echipei Randers, în ultima etapă din cadrul grupei A din EHF Cup. Formația pregătită de Bogdan Burcea are nevoie de cel puţin un rezultat de egalitate pentru a nu depinde de rezultatul partidei Brest – Kuban Krasnodar, meci care va începe la ora 16:00.

Oltencele au un moral bun după victoria de joi din Liga Florilor, scor 25-22, în compania celor de la HCM Rm. Vâlcea și speră să se alăture Zalăului în sferturile de finală ale competiției.

Craiova ocupă locul 1 în grupa A a Cupei EHF, cu 6 puncte, la fel ca și Brest, respectiv randres, dar cu un golaveraj mai bun decât celelalte două echipe.

În tur, „leoaicele” s-au impus în fața danezelor cu scorul de 23-17, după ce la pauză conduceu cu un incredibil 16-6.

Meciul dintre Randers HK și SCM Craiova va fi condus de o brigadă formată din Yaron Ben-Dan și Assaf Faran (Israel). Observator EHF a fost delegat norvegianul Kenneth Abrahamsen.