Handbal (F): SCM Craiova a fost învinsă de CSM Roman după un joc modest | 22-25 !

Andreea Pricopi, cea mai bună jucătoare a Craiovei în meciul cu Roman / SCM Craiova – CSM Roman 22-25 – Liga Florilor, etapa 9 / FOTO: Ionuț Greere

SCM Craiova a pierdut meciul disputat joi, pe teren propriu, scor 22-25 (12-12), în fața formației CSM Roman, cotând pentru etapa cu numărul 9 din Liga Florilor.

Formația pregătită de Bogdan Burcea a prestat un joc foarte slab, a fost o zi în care nu le-au ieșit nimic handbalistelor de la Craiova. Oltencele s-au lovit o apărare puternică și de Viktoria Timoșenkova, aflată în zi mare.

Gazdele au condus cu 3-0 în minutul 5, dar s-au văzut egalate la 3-3, interval în care Cristina Zamfir-Florianu, a ratat o aruncare de la 7 m. Romanul s-a desprins pe tabela de marcaj și cu toate că Craiova a reușit să întoarcă scorul (9-8), inițiativa a aparținut tot formației romașcane. Scorul la pauză a fost 12-12.

Oaspetele au pus rapid un avantaj de 3 goluri pe tabela de marcaj. Cu Zamfir-Florianu pe teren, Craiova a restabilit egalitatea (21-21 minutul 52), nu a putut gestiona bine finalul de joc și Romanul s-a desprins din nou. Timoșenkova a reușit să apare în actul secund 3 aruncări de la 7 m.

CRAIOVA – ROMAN 22-25 (12-12)

CRAIOVA: Dumanska, Stanciu – Pricpoi 5, Zamfir-Florianu 5, Nikolic 4, Țicu 3, Elisei 3, Klikovac 1, Tudor 1, Șelaru.

ROMAN: Timoșenkova, Petrescu – Popa-Iuganu 6, Simion 6, Toskovic 5, Iovănescu 3, De Sousa 3, Stănciulescu 2, Dinu.

Aruncări de la 7 m: 8/4 – 3/3

Eliminări: 2x2min – 5x2min