Handbalistele de la “U” Cluj au pierdut meciul cu HC Dunărea Brăila. ,,Studentele” sunt la a cincea înfrângere în acest sezon

Universitatea Cluj a jucat meciul etapei a VIII-a a Ligii Florilor în deplasare la HC Dunărea Brăila. Partida a avut loc azi, 4 noiembrie, de la ora 11:00 şi s-a încheiat cu victoria brăilencelor 26-22 (14-13).

Începutul partidei le-a aparţinut clujencelor, dar apoi echipa gazdă s-a distanţat treptat, conducând cu trei goluri diferenţă. Până la pauză “U” a reuşit să reducă din handicap, scorul pauzei fiind 14-13.

În a doua repriză universitarele au reuşit să stabilească egalitatea pe tabelă, dar apoi Dunărea Brăila a reuşit să marcheze aproape la fiecare atac şi să se distanţeze total de echipa clujeană. Astfel, victoria le-a aparţinut fetelor din Brăila, care s-au impus cu 26-22. În cele opt etape disputate până acum clujencele au obţinut două victorii, un egal şi cinci înfrângeri.

Următorul meci pentru ,,studente” este marţi, 7 noiembrie, contra formaţiei HC Zalău de la ora 18:00 în Sala Sporturilor ,,Horia Demian”.