HC Zalau, invingatoare, SCM Craiova, intrecuta la debutul sferturilor Cupei EHF!

Cele doua reprezentante ale handbalului feminin romanesc calificate in sferturile de finala ale Cupei EHF au sustinut meciurile de debut in propriile arene. HC Zalau a castigat la un singur gol diferenta intalnirea cu echipa turca Kastamonu Belediyesi, iar SCM Craiova a pierdut la doua lungimi confruntarea cu puternica formatie rusa Lada Togliatii, tripla invingatoare de-a lungul anilor in aceasta competitie.

Handbalistele lui Gheorghe Tadici au avut o adversara neasteptat de ambitioasa, care s-a recunoscut invinsa abia spre final, scor 28-29, dupa ce a condus la pauza cu 15-12. Au inscris pentru teamul nostru Rob, 9, Trif, 7, Dragut, 4, Irimia, 4, Panic, 3 si Constantinescu, 2.

Elevele lui Bogdan Burcea au cedat cu 23-25 (9-15) o partida in care n-au reusit decat o singura data sa se apropie la un gol, 16-17, in minutul 43. Principalele marcatoare au fost Zamfir-Florianu, 8, respectiv Dmitrieva, 8, rusoaica fiind golgetera Cupei EHF, cu 54 de reusite. Au mai punctat pentru teamul din Banie Ticu, 6, Ardean-Elisei, 3, Nikolic, 2, Pricopi, 2 si Trifunovic, 1.

Partidele revansa vor avea loc saptamana viitoare, sambata, oltencele si duminica, ardelencele. HC Zalau are sanse mari sa promoveze in faza urmatoare.

The post HC Zalau, invingatoare, SCM Craiova, intrecuta la debutul sferturilor Cupei EHF! appeared first on Sport Total FM.