O primă zi cât se poate de normală în turneul cu numărul șase al Ligii Naționale de Baschet Feminin, de la Arad. Favoritele și-au tăiat partea leului, făcându-și încălzirea pentru derby-ul de mâine seară. CSM Satu Mare a dispus de CS Universitatea Cluj cu 65-36, în timp ce FCC Baschet UAV Arad nu a avut milă de fragila CSU Rookies Oradea.

Evident, chiar și fără căpitanul Brankica Hazdovic, meciul Arad – Oradea s-a jucat într-un singur sens. Oaspetele au marcat primele puncte la 19-0, iar în sfertul trei au beneficiat de gestul fair-play venit dinspre antrenorul echipei de pe Mureș, Bogdan Bulj. Fiindcă orădencele nu reușeau să marcheze din acțiune, sârbul le-a cerut elevelor sale să facă faulturile cu numărul 4 și 5 și, astfel, Rookies să nu termine cu 0 puncte sfertul. Și oricum Fodor a marcat apoi aproape de la mijlocul terenului înainte să sune sirena. În fine, după ultima repriză mică, tabela a arătat un elocvent 94-18, scor record pentru FCC Baschet UAV Arad în acest sezon competițional.

E greu să tragi vreo concluzie după un astfel de galop de sănătate, poate doar aceea că americanca Porsche Poole e într-o formă sportivă destul de bună. De altfel, extrema de peste Ocean a fost coșgetera partidei din această seară cu 22 de puncte, dar adevăratul examen va fi susținut mâine seară, de la ora 18,30, cu rivalele de la CSM Satu Mare. Respectând măsurile de distanțare socială, fanii echipei arădene sunt așteptați în fața Sălii Sporturilor pentru a le da un ultim imbold favoritelor înainte de a intra pe parchet în derby. Întâlnirea e prevăzută pentru ora 17, iar susținătorii echipei vor primi și calendare personalizate din partea clubului.

Marcatoare:

FCC Baschet UAV Arad: Poole 22, Fodor 17, Akathiotou 12, Karakasevic 9, Ardelean 9, Beadle 8, Lipovan 8, Armanu 5, Spinean 2, Nagy 2. A mai jucat Rotariu

Rookies: Farago 6, Medvei 4, Roșu 4, Ciceac 2, Kokovay 1, Judeu 1.

0
0

Articolul Încălzire cu scor record pentru derby-ul cu Satu Mare: FCC Baschet UAV Arad – CSU Rookies Oradea 94-18 apare prima dată în sportarad.