Liderul pierde în deplasare, UVT se apropie cu un 0-8 afară: ”careu” Vucea

Gazdele n-au avut spor în prima repriză a meciurilor jucate astăzi la matineu în antepenultima etapă din turul Diviziei D Timiș, înscriind doar 3 goluri și conducând după 45 de minute în numai două dintre cele 8 întâlniri, dar sfertul de oră de odihnă a fost sfetnic bun, partea secundă aducându-le alte 12 reușite iar fluierul final, patru succese dintre care majoritatea cu câte 3 goluri înscrise. S-au marcat 36 de goluri, câte 4 pe meci, cele mai multe, în scorul zilei, AS Peciu Nou – UVT 0-8, universitarii nou-promovați apropiindu-se la numai 3 puncte de liderul învins.

Prima clasată s-a văzut lăsată în urmă în prima oră de joc, fără a mai izbuti egalarea… Pobeda Star Bîșnov – Avântul Periam 2-1 (1-0): Fabian Novac 20, Valentin Grigore 60 – Ionuț Ologu 73.

La Buziaș, gazda nou-promovată a fost condusă de două ori pe tabela de marcaj, răsturnând situația în jumătatea secundă a reprizei a II-a… Phoenix – Cocoșul Orțișoara 3-2 (0-1): Sebastian Lobonea 66, Caius Marta 73 – lovitură de la 11 metri, Remus Barburescu 81 – Deian Pecarov 40, Alexandru Nichiforel 72.

O altă nou-promovată s-a impus acasă după ce a fost egalată în repriza secundă… Rapid Săcălaz – Progresul Ciacova 3-1 (1-0): George Beloescu 20, Iulian Cojocaru 68, 72 – Cătălin Ștefănescu 62.

Și alb-verzii s-au desprins tot în ultima jumătate de oră… ASO Deta – Voința Mașloc 3-0 (0-0): Valentin Rațiu 54, Daniel Făndel 60, Cosmin Amarinei 90+1 – lovitură de la 11 metri.

Remiza zilei, cu goluri înscrise într-un interval de puțin peste 20 de minute spre mijlocul reprizei a II-a… CSC Dudeștii Noi – CS Millenium Giarmata 2-2 (0-0): Mădălin Livan 67, Răzvan Plopeanu 72 – Alexandru Vlăduți 50 – lovitură de la 11 metri, Raul Costescu 56.

Victoriile în deplasare, unele mai clare decât altele…

AS Peciu Nou – UVT 0-8 (0-4): Ionuț Vucea 10, 18, 52, 81, Florin Olariu 12, 82, Patrik Niță 42, Andrei Ghiunghiuș 50.

AS Seceani – CSM Lugoj 1-4 (1-1): Lucian Stoica 17 – Andrei Cărăbaș 40, 76, Rafael Hrudei 55, David Ciurel 90.

Unirea Tomnatic – Unirea Sânnicolau Mare 1-3 (0-2): Daniel Crișan 85 – 11 metri – Daniel Galea 10 – 11 metri, Bogdan Costea 46, Claudiu Grigoraș 82.

Ultimul meci al etapei, ACS Seceani – Timișul Șag, se joacă după-amiaza. Clasamentul Diviziei D Timiș înaintea ultimelor două runde din tur, pe coloana dreaptă.

The post Liderul pierde în deplasare, UVT se apropie cu un 0-8 afară: ”careu” Vucea appeared first on sporttim.ro.