Liga 1: Botoșani – teren interzis ! Craiova la primul meci fără gol marcat » FC Botoșani – Universitatea Craiova 1-0

Universitatea Craiova a suferit în această seară a treia înfrângere în actuala ediție de campionat. Pentru trupa lui Devis Mangia a fost și primul meci în care nu au reușit să marcheze.

FC Botoșani a câștigat cu 1-0 partida de pe teren propriu, iar pentru alb-albaștrii stadionul din Moldova rămâne în continuare un tărâm interzis.

Golul care a adus cele trei puncte în tabăra moldovenilor a venit în prelungirile primei reprize, când Miron a preluat la 14 metri pe piept, apoi a șutat cu „boltă“ la colțul din dreapta, lăsându-l fără replică pe Calancea.

FC BOTOȘANI – UNIVERSITATEA CRAIOVA 1-0 (1-0)

FC Botoșani: Cobrea – Ungurușan, Miron, Plămadă (’90, Rodriguez), Mușat – Oaidă, Tincu – Mihai Roman I (’81, Dumitraș), Morunțan, Buș – Tîrnovan (’52, D. Popa). Antrenor: Costel Enache.

Universitatea Craiova: Calancea – Datkovic , Kelic, Briceag – Martic, Screciu (’78, Zlatinski), Mateiu, Bancu (’62, Mihai Roman II) – Gustavo (’74, Burlacu), Băluță, Mitriță. Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Tincu ’4, Mihai Roman I ’41, Ungurușan ’88, Dumitraș ’90 / Gustavo ’19, Zlatinski ’90+2.

Au arbitrat: Ovidiu Hațegan – Octavian Șovre, Sebastian Gheorghe; Robert Dumitru.

Observatori: Marian Salomir, Adrian Ionescu.