Oaspeții n-au avut succes în primele întâlniri ale etapei a 31-a în Liga 2, jumătate plus unu dintre meciurile rundei fiind programate sâmbătă de la 11, dar tot au complicat cu atât mai mult situația ocupantelor locurilor 18 și 19, pe ale căror terenuri au remizat CS Luceafărul, la Balotești, și ACS Energeticianul, pe ”Electrica”. În rest, victorii strict la limită ale gazdelor, în frunte cu liderul Academica, desprins abia după mijlocul părții secunde. Vecinii de la Sportul Snagov au răsturnat complet situația prin același Ioniță și mai ales de la 11 metri de la o-2 în minutul 64 al disputei televizate cu gorjenii, pe când Farul a smuls chiar și mai târziu toate punctele, în prelungirile cu băcăuanii. Dar în zona minată s-a mai impus și Daco-Getica, pe viitor gazdă a lui ACS Poli în runda finală. Iar etapa e în continuă desfășurare, de la ora 13, la Arad…

Jumătate dintre meciurile matineului au fost programate în Ilfov, iar patru din totalul celor șase partide de la ora 11, în zona capitalei…

Unde liderul a fost ținut în șah până spre final, dar tot a adăugat a șaptea victorie consecutivă, a șasea succesivă la zero… Academica Clinceni – Metaloglobus București 1-0 (0-0): Buziuc 73.

În pierdere de turație cu cele numai două puncte din 15 posibile, cândva un fost lider a învins după mai bine de o lună, dar cu uriașe emoții… CS Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu 3-2 (0-1): Ioniță 64, 86 și 88 – primul și cel de-al treilea din lovituri de la 11 metri – Tudoran 45+2 – lovitură de la 11 metri, Ciobanu 52.

Un joc și în București, cei din capitală punând punct seriei de 6 etape fără victorie… ASC Daco-Getica – FC Argeș 1-0 (1-0): Stancu 27.

În rest, un duel al nou-promovatelor, în zona minată… Iar moldavii rămân astfel cu numai 3 puncte din ultimele 21 posibile, adjudecate tocmai runda trecută. ASSCS Farul – CS Aerostar Bacău 2-1 (1-0): Vraciu 41, Păun 90+4 – Moldovan 53. Eliminați: Ispas (F) în minutul 83 – Tăbăcariu (A) – 73.

Moldavii vin la Ripensia peste două etape și o vor primi pe ACS Poli peste 3 runde. Balon de oxigen în schimb pentru dobrogeni, care în cele 3 etape cu intermediară obțineau 4 puncte.

În fine, remiză pe ”Electrica”, ACS Poli – Energeticianul 1-1 (0-1), Golda egalând în minutul 51 după ce Tudorache marca în minutul 34, joc difuzat în comentariu LIVE TEXT de Sporttim, dar și în Ilfov: CS Balotești – CS Luceafărul Oradea 0-0.

De la ora 13 a început UTA – Chindia Târgoviște, 2-2 (1-0) la intrarea în prelungiri, după ce El Hasni și Copaci înscriau în minutele 42 și 66, respectiv Mihai în minutul 64 și Leca în minutul 80, iar de la ora 16 se va juca și Ripensia – ASU Politehnica Timișoara, LIVE TEXT pe Sporttim. Mâine de la 11:30, Dacia Unirea Brăila – AS FC Universitatea Cluj, iar marți de la ora 19:30, la încheierea etapei, CS Mioveni – Petrolul Ploiești.

După o zi de pauză între runde, etapa a XXXII-a va demara în Joia Mare, de la ora 17, printr-un duel direct la vârf: Chindia – Academica Clinceni.

The post Liga 2. Necăjitele remizează acasă, Farul tranșează în prelungiri duelul din zona minată, ilfovenele fruntașe se impun la limită pe teren propriu appeared first on sporttim.ro.