Liga a III-a Ediția 2020-2021

Federația Română de Fotbal a stabilit, astăzi, configurația celor zece serii ale Ligii a III-a în sezonul 2020-2021. Întrecerea ar urma să programeze prima etapă la finalul săptămânii viitoare:
Seria 1 Seria 2
ACS Bradu Borca ACS Sportul Chiscani
CS Dante Botoşani CS Avântul Valea Mărului
CS Sporting Juniorul Vaslui CSM Râmnicu Sărat
ACS Foresta Suceava CSM Focşani 2007
ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ ACS Suporter Club Oţelul Galaţi
CSM Bucovina Rădăuţi CS Viitorul Ianca
CS Ştiinţa Miroslava CS Făurei
ACS Şomuz Fălticeni CS Sporting Lieşti
ACS Huşana Huşi ACS Dacia Unirea Brăila
CSM Paşcani CSM Bacău

Seria 3 Seria 4
ACS Mostiştea Ulmu CSA Steaua Bucureşti
ACS Recolta Gheorghe Doja SC Dinamo 1948 SA 2
ACS Înainte Modelu Fotbal Club Rapid 2
AS FC Agricola Borcea CS Concordia Chiajna 2
CS Gloria Albeşti AFC Progresul 1944 Spartac
ACSM Olteniţa CS Tunari
FC Viitorul Constanţa SA 2 SC FC Voluntari SA 2
CS Afumaţi AFC Metalul Buzău
SC Popeşti-Leordeni CS Baloteşti
CSA Axiopolis Sport Cernavodă SC Fotbal Club FCSB SA 2

Seria 5 Seria 6
ACS SR Municipal Braşov ACS Unirea Bascov
CSM Corona Braşov CSO Petrolul Potcoava
CSO Plopeni ACS Vediţa Coloneşti M.S.
ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 ACS FC Academica Clinceni 2
ACS Kids Tâmpa Braşov CSM Flacăra Moreni
CS Blejoi CSM Alexandria
ACS Olimpic Cetate Râşnov Universitatea Craiova 2
ACS KSE Târgu Secuiesc AS FC Pucioasa
AFC Astra 2 ACSO Filiaşi
AFC Odorheiu Secuiesc CS Sporting Roşiori 2008

Seria 7 Seria 8
CSM Deva CS Crişul Chişineu Criş
CS Măgura Cisnădie CS Avântul Periam
CSM Jiul Petroşani ACS Progresul Ezeriş
ACS Minerul Costeşti CS Şoimii Lipova
CS Gaz Metan Mediaş 2 ACS Progresul Pecica
AFC Hermannstadt 2 CSC Dumbrăvița
ACS Viitorul Şelimbăr CSC Ghiroda şi Giarmata Vii
ACS Flacăra Horezu CS Gloria Lunca-Teuz Cermei
CS Viitorul Dăeşti ACS Fortuna Becicherecu Mic
CS Gilortul Târgu Cărbuneşti ACS Poli Timişoara

Seria 9 Seria 10
FC Unirea Dej ACS FC Someşul Dej
CS Unirea Ungheni 2018 CSM Satu Mare
CS Ocna Mureş CS Progresul Şomcuţa Mare
CSO Cugir CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei
CS Hunedoara ACS CAO 1910 Oradea
CSM Avântul Reghin CS Minaur Baia Mare
ACS Sticla Arieşul Turda CS Luceafărul Oradea
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj-Napoca CSC Sânmartin
AFC Unirea 1924 ACS Unu Fotbal Club Gloria
ACS Industria Galda SCM Zalău
Pentru promovare, primele două clasate din fiecare serie vor disputa un baraj în dublă manșă, astfel:
B1: Locul 1, Seria 1 v Locul 2, Seria 2
B2: Locul 1, Seria 2 v Locul 2, Seria 1
B3: Locul 1, Seria 3 v Locul 2, Seria 4
B4: Locul 1, Seria 4 v Locul 2, Seria 3
B5: Locul 1, Seria 5 v Locul 2, Seria 6
B6: Locul 1, Seria 6 v Locul 2, Seria 5
B7: Locul 1, Seria 7 v Locul 2, Seria 8
B8: Locul 1, Seria 8 v Locul 2, Seria 7
B9: Locul 1, Seria 9 v Locul 2, Seria 10
B10: Locul 1, Seria 10 v Locul 2, Seria 9
Învingătoarele acestor jocuri se vor duela între ele, tur-retur, pe baza următoarei împerecheri:
• Învingătoarea B1 v Învingătoarea B2
• Învingătoarea B3 v Învingătoarea B4
• Învingătoarea B5 v Învingătoarea B6
• Învingătoarea B7 v Învingătoarea B8
• Învingătoarea B9 v Învingătoarea B10
Cele 5 câștigătoare vor obține dreptul de a evolua în sezonul 2021-2022 al Ligii 2.
Retrogradează ultimele două clasate din fiecare serie împreună cu echipa de pe locul 8 cu cea mai slabă linie de clasament.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*