Toate formațiile arădene angrenate în Liga Elitelor au evoluat în deplasare în cadrul rundei cu numărul doi. Academia UTA a bifat toate rezultatele posibile, în timp ce ACB Ineu s-a întors acasă cu trei puncte mari de la Târgu Mureș.

Demolați în Transilvania: ACS Transilvania Bistrița – UTA U 16 7-1

Weekendul arădenelor a început, ieri dimineață, cu dușul foarte rece făcut de UTA U16 pe terenul bistrițenilor de la Transilvania. Partida s-a jucat pe  terenul „Comunal“ din Dumitra, la 12 km distanță de Bistrița. Scorul fluviu în favoarea gazdelor a fost favorizat și de eliminarea lui Murgu, din minutul 37, pentru două cartonașe galbene. La pauză, elevii lui Botiș și Huțan erau deja conduți cu 3-1, iar tabela avea să se oprească la 7-1.  Golul de onoare al arădenilor a fost marcat de Nica, în minutul 58.

UTA: Egeto – Joldea, Mocriș, Murgu, Buză, Maghiar, Olăroiu, Bădău, Curtuiuș, Nica, Blaga. Au mai jucat: Purdescu (41), Bușu (41), Bercea (41), Hudișteanu (61), Neaga (61).

Sâmbăta viitoare, în etapa cu numărul trei, la Arad vin juniorii de la ACS Târgu Mureș.

Zărăndani autoritari: ACS Târgu Mureș 16 – ACB Ineu U16 1-4

Ineuanii au reacționat după eșecul din runda inaugurală (0-3 cu Transilvania Bistrița) și au câștigat tot la trei goluri diferență la Târgu Mureș. Ionuț Miculaiciuc a fost eroul zărăndanilor cu o „dublă” (11 și 83). Mai întâi, atacantul de 14 ani a urmărit un balon respins de portarul advers, iar apoi a marcat direct dintr-o lovitură liberă de la 28 de metri. Narsesovici (51 – acțiune personală în dreapta după o recuperare de balon) și Szoke (90 – lovitură de cap la un corner) au fost cei care au mai punctat pentru ACB Ineu. Gazdele înscriseră din penalty în minutul 74, dar și rataseră o lovitură de la 11 metri, sau mai degrabă a apărat portarul Coman, după 20 de minute de joc, la 0-1. 1-4 rezultat final pentru zărădani, care s-au deplasat la Târgu Mureș în ziua jocului.

Am câștigat meritat, am condus meciul în marea lui parte. Mă bucur pentru goluri, dar mai ales pentru victoria echipei, sper să pun umărul și la alte victorii în etapele ce urmează. Mă bucur că am șansa să joc într-o competiție precum Liga Elitelor, nivelul este foarte bun, doar prin astfel de meciuri tari putem crește cu toții în valoare”, susține Miculaiciuc.

Ineu: Coman – Toader, Ciugu, Prodan, Tolan (Illeș) – Szoke – Narsesovici (Ene), Sas (Feier), Mâneran (Flonta), Miculaiciuc – Varga (Gal). Antrenori: Marcel Ponta și Flavius Pavel

LPS Satu Mare, pe „Centralul” din Ineu, este următorul adversar al ACB-ului.

Au întors scorul pentru prima victorie stagională: Ripensia – UTA U19 2-3

Dintre echipele de juniori ale UTA-ei, doar cea mare a câștigat în această etapă. S-a întâmplat pe „Ciarda Roșie” din Timișoara, acolo unde elevii lui Donca, Ungur și Petcuț au câștigat cu 3-2 în fața Ripensiei. Prima jumătate de oră a aparținut jucătorilor de pe Bega, Ungureanu reușind „dubla” în minutele 19 și 31. Mercioiu a redus din diferență cinci minute mai târziu, iar Bota a egalat în minutul 40, stabilind scorul primei reprize: 2-2. În minutul 55, Borcea (foto) a înscris pentru prima victorie stagională a UTA-ei. Weekendul trecut, „roș-albii” pierdeau acasă, 1-2, cu Viitorul Cluj.

UTA: Blaga – Opriș, Codrea, Mihai, Sarkozi, Negoescu, Mercioiu, Bota, Dănilă, Bortiș, Borcea. Au mai jucat: Botoroagă (68), Lingurar (78), Ekmekci (78), Hrincescu (86).

Egalați la ultima fază: Ripensia UTA U17 1-1

În al doilea meci al zilei, contra Ripensiei, juniorii U 17 ai UTA-ei au scăpat printre degete cele trei puncte. Pășcălău a reușit să marcheze în poarta adversă în minutul 30, arădenii intrând la pauză în avantaj. În repriza a doua, până spre final, jocul a fost unul echilibrat. A venit, însă, minutul 90, când arbitrul a arătat punctul cu var. Malița apărat, dar „centralul” a dictat reluarea loviturii de pedeapsă, iar de această dată mingea a fost trimisă peste poartă. În cadrul aceleași faze, Manoilă a fost eliminat pentru cumul de cartonașe. Centralul a dictat 6  minute de prelungire, iar în ultimul dintre ele Ripensia a egalat printr-un eurogol.

UTA: Malița – Anișorac, Iurasciuc, Manoilă, Popa, Ronai, Mitu, Pop, Bokse, Vermeșan, Pășcălău. Au mai jucat: Covaci, Aslău, Caia, Istfan, Novac. Antrenor: Bogdan Oneț, Mihai Petcuț.

Gaz Metan Mediaș este următorul adversar al Academiei UTA în Elite U19 și U17, duminica viitoare, la Arad.

0
0

Articolul Liga Elitelor: Toate rezultatele posibile pentru Academia UTA, ACB Ineu câștigă autoritar la Târgu Mureș! apare prima dată în Sportarad.