Măgurele se impune în “9 Mai”

Marian Dima

Runda I a returului din Liga a III-a, reprogramată pentru marţi şi miercuri, săptămâna aceasta, nu a adus nicio modificare la vârf, unde Petrolul a rămas lider, după ce a câştigat la “masa verde” meciul de la Domneşti, în timp ce urmăritoarele AFCM Alexandria şi Voinţa Măgurele au păstrat aceleaşi distanţe în ierarhie, ambele câştigând în deplasare.
Măgurele s-a impus în disputa cu Astra 2, desfăşurată ieri după-amiază la Ploieşti, scor 1-0 pentru teleormăneni, prin golul lui Vasile Suciu, într-un meci aprig disputat cu o bună intensitate la capitolul fizic, în care Bogdan Chipirliu a ratat pentru “satelitul” Astrei şansa egalării irosind un penalty în partea secundă (apărat de portarul Horaţiu Moldovan – foto) şi chiar dacă au forţat egalarea, mai ales după ce oaspeţii au rămas în 10 oameni – la eliminarea lui Chebac, din min. 70 acest lucru nu s-a întâmplat.

Seria a III-a, etapa a XIV-a, rezultate, marcatori, clasament

FC Aninoasa – Flacăra Moreni 3-4
Sorin Pahonţu (50 – pen., 80 – pen.), Laurenţiu Blaş (89) / Narcis Marina (5 – autogol), Bogdan Tocan (35), Laurenţiu Plăcintă (55), Valentin Neaga (67 – autogol)
CS Mioveni 2 – Atletic Bradu 2-0
Sebastian Ivan (25), Georgian Mormolea (90+1)
Viitorul Domneşti – Petrolul Ploieşti 0-3
Gazdele au anunţat federaţia că nu pot organiza meciul, astfel că îl pierd la „masa verde”.
SC Popeşti Leordeni – AFCM Alexandria 0-4
Viorel Vâlcică (10), Cosmin Căpăţînă (44), Marius Terci (49), Radu Florin (84)
Sporting Roşiori – Concordia Chiajna 2 2-0
Vergiliu Velica (8), Ionel Lătea (70)
AFC Astra 2 – Voinţa Turnu Măgurele 0-1
Vasile Suciu (22)
CS Tunari a stat.

Liga 3, Seria 3 M V E I GOL PCT A
1 ACS Petrolul 52 Pl. 15 13 2 0 36-8 41 20
2 AFCM Alexandria 15 12 3 0 40-7 39 18
3 Voinţa T. Măgurele 15 10 3 2 29-8 33 12
4 AFC Astra 2 15 6 5 4 14-9 23 -1
5 CS Tunari 14 5 4 5 14-13 19 -2
6 SC Popeşti L. 15 6 0 9 24-26 18 -6
7 Concordia Chiajna 2 15 5 3 7 21-25 18 -3
8 Flacăra Moreni 14 4 3 7 16-25 15 -6
9 Viitorul Domneşti 15 4 3 8 19-40 15 -9
10 Sporting Roşiori 15 4 2 9 15-20 14 -10
11 Atletic Bradu 15 3 5 7 12-22 14 -7
12 FC Aninoasa 15 3 3 9 19-34 12 -12
13 CS Mioveni 2 14 3 0 11 9-31 9 -12
Etapa viitoare, 30-31 martie:
Flacăra Moreni – FC Petrolul (vineri, ora 15,00), Popeşti Leordeni – Astra 2 (sâmbătă, ora 15,00, teren sintetic FRF Buftea), Viitorul Domneşti – CS Mioveni II, CS Tunari – AFCM Alexandria, Sporting Roşiori – Atletic Bradu, FC Aninoasa – Voinţa Tn. Măgurele, Concordia II stă.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*