Meci maraton în ,,Horia Demian”. U-BT Cluj a pierdut cu Steaua după două reprize de prelungiri

U-BT Cluj şi Steaua Eximbank s-au reîntâlnit în prima etapă a returului din Top 6 pe parchetul Sălii Sporturilor ,,Horia Demian”.

După ce a reuşit o partidă excelentă cu Sibiu, U-BT ,,a dat-o în bară” cu Steaua si a pierdut cu 94-99 (21-32, 14-21, 21-13, 21-11, 8-8, 9-14), după două reprize de prelungiri.

Primele puncte ale confruntării din această seară au fost reuşite de oaspeţi, 0-2, iar apoi Barro a egalat la 2. Clujenii au suferit în atac şi nu au mai înscris aproximativ două minute, timp în care Steaua s-a distanţat, 7-16, iar scorul primei pauze a fost 21-32.

Oaspeţii s-au distanţat la 21 puncte, după două minute de joc din sfertul secund, 21-42. Echipele au avut câteva minute în care s-au întrecut în ratări, iar pe final steliştii au reuşit să înscrie mai multe coşuri de trei puncte. ,,Roş-albaştrii” au intrat la vestiare în avantaj, 35-53.

,,Studenţii” au revenit mai agresivi şi motivaţi de la vestiare, astfel că diferenţa s-a redus la 10 puncte în finalul sfertului trei, 56-66, Steaua nereuşind să ţină de avantajul avut la pauza mare. După prima jumătate din sfertul patru, clujenii s-au apropiat la cinci puncte de echipa oaspete, 64-69, iar ultimele minute de joc au fost încinse.

Cu 20 de secunde înainte de final tabela arăta 75-76, iar Barro a transformat două libere, 77-77. Meciul a ajuns în prelungiri, iar după cele două reprize suplimentare câştigătoare a fost Steaua cu 99-94.

Runkauskas a fost coşgheterul partidei cu 27 de puncte, urmat de Watson cu 21 de puncte.  Următorul meci pentru clujeni va fi în deplasare cu BC SCM Timişoara pe 18 aprilie.