Mihai Silvăşan, după victoria cu Timişoara: ,,Am luat multe puncte în apărare”

U-BT Cluj a câştigat aseară cu BC SCM Timişoara, 98-89, aceasta fiind prima victorie din Top 6 pentru clujeni.

Mihai Silvăşan, antrenorul ,,studenţilor”, a spus la finalul meciului cu Timişoara că elevii săi au fost mai concentraţi decât în etapa trecută cu Steaua, joc pe care l-au pierdut după ce au condus trei sferturi. Totodată, el spune că echipa sa a controlat jocul, deşi a luat multe puncte în apărare.

,,A fost un joc greu, la fel ca toate din Top 6. Toate meciurile vor fi grele, sunt echipe bune, campionat echilibrat. Le-am spus şi băieţilor, tot timpul trebuie să muncim pentru fiecare meci, să muncim la antrenament, să fim puternici şi să ne luptăm pentru victorie. Nimeni nu ne va oferi pe tavă. Mă bucur că am putut să o batem din nou pe Timişoara la un interval de o săptămână după ce am jucat cu ei. Cred că de data aceasta am controlat mai clar jocul, deşi, din nou, în apărare am luat foarte multe puncte. Timişoara e o echipă talentată şi am lăsat-o de multe ori să-şi facă jocul. Cred că băieţii au fost mai concentraţi ca în repriza a doua din meciul cu Steaua, care din punct de vedere al intensităţii şi al concentrării a fost foarte slabă. Ne-am relaxat prematur acolo, aici ne-am propus să rămânem concentraţi şi asta s-a şi întâmplat”, a declarat antrenorul clujenilor.

U-BT va juca marţi, 3 aprilie, de la ora 18.00 în deplasare cu BCMU FC Argeş Piteşti.