Au trecut patru meciuri din ediția 2020-2021 a Ligii I și gazdele nu au cunoscut gustul succesului. De fapt, Viitorul e singura formație ce nu a cedat toate punctele acasă, cu UTA, căci, altfel, după victoria de ieri a Botoșaniului, la Pitești (2-3), astăzi oaspeții au sărbătorit și la Sfântu Gheorghe și Giurgiu.

În partida de la ora 18, Sepsi s-a cam jucat cu ocaziile în prima parte, cu arădeanul Florin Purece implicat în majoritatea fazelor periculoase, după care s-a văzut învinsă de reușita lui Koljic, din minutul 88.

Apoi, în așa-zisul derby al etapei, FCSB a defilat pe terenul Astrei. Dennis Man a condus atacul bucureștenilor, a creat mult la poarta lui Lazar și a și înscris o dată, din afara careului, în minutul 33. Tănase (min. 36) și Moruțan (90) au completat showul băieților lui Petrea, dar știrea serii este că în lupta pentru semnătura arădeanului Man s-a înscris și AC Torino, formație de Serie A. Norwich și Feyenoord rămân și ele pe fază, însă Gigi Becali nu concepe să-l vândă pe fostul utist cu mai puțin de 15 milioane de euro.

Din minutul 56, Bogdan Andone a apelat și la serviciile lui Romario Moise, care s-a întors la Astra cel puțin până la judecarea litigiului în care-și cere actele. Mijlocașul care a ajutat-o pe UTA să promoveze a evoluat destul de bine, având printre altele și un șut excelent din lovitură liberă respins cu greu de Vlad.

0

Articolul Moise a jucat 34 de minute pentru Astra în meciul care poate grăbi transferul lui Man peste hotare, Purece – cel mai bun om al lui Sepsi în eșecul cu vicecampioana! apare prima dată în sportarad.