Rafael Nadal, numarul 1 mondial, s-a calificat in sferturi la Australian Open, dupa ce a trecut de argentinianul Daniel Schwartzman, scor 6-3, 6-7 (4/7), 6-3, 6-3.

Desi are doar 170 de centimentri, Schwartzman a fost „urias”, argentinianul chinuindu-l serios pe Ndal pret de trei ore si 51 de minute!

Argentinianul a servit foarte bine (a reusit nu mai putin de 12 asi) si a avut mai mereu raspuns pentru mingile cu mult topspin ale lui Nadal.

De asemenea, Diego s-a deplasat incredibil, fiind in multe situatii mult mai rapid decat adversarul sau. Pe langa toate acestea, sud americanul l-a lobat perfect pe Nadal in aproape toate ocaziile, loviturile sale minunate ridicand in picioare asistenta de pe „Rod Laver Arena”. Practic, a fost primul test cu adevarat serios pentru liderul mondial in acest an.

Pentru Rafa urmeaza duelul din sferturi cu Marin Cilic (cap de serie numarul sase).

A fost victoria cu numarul 55 pentru Nadal in istoria participarii la Australian Open. Ibericul a castigat o singura data competitia, in 2009, dupa o finala epica cu Roger Federer. Rafa a mai disputat trei finale, toate pierdute (cu Djokovic, Wawrinka si acelasi Federer).

The post Nadal avanseaza in „sferturi” la Australian Open, dupa un meci ce a durat aproximativ patru ore! appeared first on Sport Total FM.