Rugbiștii arădeni au încheiat turul Diviziei Naționale cu o înfrângere conturată în ultimele 10 minute în fața formației de pe locul 3, CS Năvodari. Până în minutul 69, „studenții” de pe Mureș au condus cu 11-5, dar două eseuri și o transformare a vizitatorilor au oprit tabela la 11-17. Și, totuși, sunt șanse mari ca CS Universitatea să câștige la „masa verde” confruntarea și asta pentru că trupa de pe Litoral s-a prezentat la Arad cu teste antigen anti COVID făcute în urmă cu o săptămână. Observatorul de joc, Mihai Irimia, a dat drumul partidei, dar gazdele au făcut deja un memoriu și, teoretic, ar trebui să aibă câștig de cauză.

Revenind la joc, să spunem că Năvodariul a marcat prima, însă elevii lui Marian Grindei au întors meciul până la pauză, prin eseul lui Andrei Farcaș și lovitura de pedeapsă a lui Szucs. Acesta din urmă a mai trimis odată printre bețe și în partea a doua pentru 11-5, însă finalul a aparținut clar oaspeților care s-au impus cu 11-17! „Singura diferență dintre echipe a fost cea legată de pregătirea fizică. Năvodariul e o echipă mai antrenată decât a noastră și a avut suflu să întoarcă meciul în ultimele zece minute, când noi am cam cazău fizic. Oricum, avem mari speranțe că vom lua toate punctele, nu doar cel bonus defensiv, pentru că regulamentul e clar la rugby. Testele antigen sunt valabile dacă sunt făcut cu cel mult 72 de ore până la startul meciului. Băieții de la Năvodari le aveau făcute dinaintea meciului lor de acasă cu Gura Humorului ce a avut loc duminica trecută, prin urmare ar trebui să avem câștig de cauză la Comisie. Observatorul a dat drumul la meci în spiritul jocului, tot în acest spirit al jocului îi felicităm și noi pe adversari pentru victorie, dar una e una și alta e alta. Noi am respectat regulamentul mereu, am avut și cheltuieli importante în acest sens, așa că nu ni se pare normal să se facă diferențe între echipe”, ne-a declarat antrenorul Aradului, Marian Grindei.

Acesta i-a trimis pe teren pe: Roșian, D. Stoica, Cira – A. Farcaș, Bradu – Postolachi, Burai, Maxim – Vajdovics, Rose – C. Farcaș, Iștoc, Zaiba, Zaharescu – Szucs, pe parcurs mai intrând: Erdei, Dat, Gîrda și Nastiuc.

Divizia Națională de Rugby se oprește până pe 18 septembrie, când începe returul. Cu punctul bonus luat în confruntarea de ieri, de pe arena „Banatul” din Sânnicolau Mic, arădenii au mai urcat un loc, până pe 7 și acolo vor rămâne și în cazul în care ar câștiga la „masa verde” disputa cu Năvodariul.

0
0

Articolul Năvodariul s-a impus pe final la Arad, dar rugbiștii lui Grindei au șanse mari să câștige meciul la „masa verde”! apare prima dată în Sportarad.