Trei victorii la zero ale gazdelor, în frunte cu un drastic 7-0 aplicat de ASO Deta ”bulgarilor”, s-au consemnat între cele 4 partide disputate astăzi de la ora 11 în continuarea rundei a XIV-a din Divizia D Timiș, fără ca vizitatorii să fi scuturat plasa porții organizatorilor.

Unul dintre cele mai categorice rezultate ale ediției în curs s-a înregistrat astăzi în fief-ul nou-promovatei din Deta, care a aplicat o corecție celor de la Pobeda Dudeștii Vechi. Doar Unirea Sânnicolau Mare a izbutit conturarea unei diferențe și mai mari de scor în actuala campanie, 9-0 în etapa a VII-a acasă cu ACS Murani, cu 7 goluri avans impunându-se și ACS Dumbrăvița, 8-1 contra nou-promovaților de la AS FC Bazoșu Vechi.

De notat și că până la pauza celor 4 partide de astăzi doar cei din Deta au reușit să înscrie.

ASO Deta – Pobeda 7-0 (2-0): Remus Barburescu 19, Ovidiu Semeniuc 40, Sebastian Lobonea 50, 53, George Marcu 60, Cosmin Goia 75, Adrian Vlădic 90. Marcu a avut și o transversală, în minutul 87.

ASO a învins pentru a patra oară la rând, pe când Pobeda a cedat doar pentru a doua oară în deplasare, de la un 3-2 pentru Cocoșul în runda a patra la Orțișoara, dar ce mai eșec! Detenii și-au consolidat astfel poziția a treia pe podium.

Arbitri: Cătălin Botaş – Alexandru Gherman şi Roxana Cişmaş Malac. Observatori: Iulian Spătaru şi Claudiu Păsculescu.

CSO Făget – Voința Mașloc 1-0 (0-0): Florin Bolgea 55 – lovitură de la 11 metri, acordată pentru un fault asupra lui Simedroni. Arbitri: Eugen Gheorgheoiu – Gabriel Drăguţ şi Horaţiu Lotrean. Observatori: Alexandru Onaca şi Daniel Ionescu.

Făgețenii au revenit pe căi victorioase pe teren propriu și tot cu un 1-0 acasă, după două înfrângeri în bătătura lor, pe când cei din Mașloc au pierdut pentru a doua oară la rând în deplasare cu identicul 1-0, contabilizând cel de-al treilea eșec la limită succesiv afară.

Scor alb între gazdele aflate la cea de-a șasea remiză în ultimele opt runde și vizitatorii cu 5 de 1-1 în cont. Progresul Gătaia – Cocoșul Orțișoara 0-0. Juniorul Alexandru Olar a ratat în minutul 30 o lovitură de la 11 metri, portarul Alexandru Ciui apărând execuția. De fapt, atât Ciui cât și omologul său Marco Bota, din poarta Progresului, au contribuit decisiv la menținerea scorului imaculat.

Iar meciul a avut parte și de eliminați, câte unul din fiecare tabără: Lucian Robotă în minutul 65 respectiv Paul Dănilă în minutul 50, ambii pentru câte două cartonașe galbene. Au arbitrat Costel Dobrişan – Bogdan Gheorgheoiu şi David Şvaia. Observatori: Ionel Poclid şi Ioan Manole.

În fine, secund clasata s-a desprins în primul sfert de oră după pauză, impunându-se din nou la zero pe teren propriu. ACS Dumbrăvița – ACS Murani 2-0 (0-0): Deian Pecarov 57, Dan Silaghi 46. Iar Pecarov a marcat al 13-lea său gol, urcând pe primul loc în ierarhia puncherilor.

ACS Miklos – Ștefan, Soare, Telescu, Szalkai, Oancia, Briciu, Rus, Nanu, Pecarov, Silaghi.

Rezerve la start: Puiu, Șofronea, Scron, Rebenciuc, Bîrză și Tudor.

ACS Murani: Ilie – Banciu, Iosof, Coman, Sorin Novac, Pitic, Fulga, Argatu, Pîrjol, Mihălceanu, Cenghel.

Rezerve la start: Sinauschi, Mihalcenco, Morcan, Bogdan, Andrei Novac și Lihoni. Au absentat Raul Costescu, Bolborea și Aldea.

Arbitri: George Roman – Bogdan Chiorpec şi Claudiu Boici. Observatori: Paia Pecarov şi Ioan Popa.

Clasamentul actualizat, rezultatele și programul viitor, pe coloana datelor tehnice.

The post Nou-promovata ASO Deta spulberă Pobeda cu 7-0. Oaspeții, nici un gol în 4 jocuri din Divizia D Timiș appeared first on sporttim.ro.