Retrogradatele timișene din Liga 3 precum și o divizionară ”D” din județ au fost eliminate din turul I al fazei naționale a ediției 2019-2020 în Cupa României, duelul direct timișean furnizând și unica grupare din acest colț de țară care a depășit primul hop, și anume CSC Ghiroda și Giarmata Vii.

În această după-amiază de la ora 17:30, pe trei terenuri din localităţile Giarmata, Periam şi Lupac s-au disputat meciuri ale fazei I a Cupei României implicând unele formații din județele Arad, Caraș-Severin și Timiș, întâlniri soldate cu multe goluri, în două dintre cazuri cele decisive fiind înscrise pe final.

În duelul direct timișean, CS Millenium Giarmata – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 1-2 (0-1). Vizitatorii s-au calificat în turul 2.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 12, prin Alexandru Bădăuţă, 0-1, scor cu care s-a încheiat prima repriză. După pauză, gazdele au beneficiat de o  lovitură de la 11 metri  după un sfert de oră, transformată de Alexandru Vlăduţi. Cu două minute înainte de final, rezerva Sebastian Budur a marcat golul victoriei şi al calificării în faza următoare: 1-2.

Elevii lui Benga au evitat la mustață prelungirile, la debutul oficial al noului antrenor al galben-albaștrilor pe banca tehnică a divizionarei C.

Au jucat formaţiile:

CS Millenium Giarmata: Nariţa – Sofronea, Goia, Ionuţ Kalanyioş, Buga – Francescu, Ferţu, Pîrvulescu, Cioancă – Claudiu Apostol, Raul Iţu.

Antrenor Cosmin Goia.

Rezerve la start: Adrian Kalanyoş – Stoica, Vlăduţi, Moga, Rusu.

CSC Ghiroda și Giarmata Vii: Barbu – Semeniuc, Bocșan, Sofran, Liuba – Herci, Jichici, Iovanic, Silaghi – Mancaș, Bădăuţă.

Antrenor: Octavian Benga.

Rezerve la start: Gakos, Goţa, Ghinescu, Sabău, Budur, Casian, Ianc.

CS Avântul Periam – ACS Progresul Pecica 1-2 (0-0). Divizionara D timișeană a fost eliminată pe teren propriu de vizitatorii arădeni.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 48, zece minute mai târziu Trandu ratând egalarea, prin a irosi o lovitură de la 11 metri. Totuşi, egalarea a survenit în minutul 78, în urma unei alte lovituri de la 11 metri, de astă dată transformată de Beniamin Dobra. Vecinii arădeni au marcat golul calificării în minutul 90, prin Bozian.

Avântul Periam: Ulmet – Cătălin  Filip (min. 65, Blaga), Bobu, Sturza, Ciobănică – Mânecan (min. 50, Olteanu), Petrișor – Trandu, Dobra, Ionuţ Filip (min. 73, Cristian Radu) – Ologu.

Antrenor: Marius Stanache.

Pecica: Gârlea – Țugulescu, Gabor, Wild, Mager – Arsene, Popa – Iuga, Bozian (min. 90+4, Moraru), Tiric (min. 54, Copil) – Grigore (min. 65, Puie).

Antrenor secund: Marius Grad.

Voinţa Lupac – CSM Lugoj 6-3 (2-2). Divizionara D cărășeană a scos din cursă retrogradata din Liga 3.

O primă repriză remizată de trupa lui Eugen Miculescu, în care a reuşit să ţină piept gazdelor şi să înscrie două goluri, prin Folarin Demitope şi Salim Mohamed. Momentul psihologic al meciului s-a derulat în minutul 59, când portarul Alex Filip s-a ciocnit cu un adversar, meciul fiind întrerupt circa trei minute iar goalkeeper-ul transportat la spital, suferind o accidentare la cap, în urma căreia se află în afara oricărui pericol, după cum ne-a declarat antrenorul lugojenilor. Din acel moment a intrat în poartă juniorul portar de 15 ani Raul Ursulescu iar cărășenii s-au desprins. Pentru oaspeţi, golul trei a fost marcat de Claudiu Ardelean.

The post Numai CSC Ghiroda și Giarmata Vii trece dintre timișene de turul I al Cupei României appeared first on sporttim.ro.