Parcurs bun pentru CFR Cluj în turul campionatului. Dan Petrescu: ,,Victoria e mai importantă decât felul în care am jucat!”

CFR Cluj a primit vizita echipei Juventus Bucureşti în ultima etapă a sezonului regular. Jocul dintre cele două s-a disputat ieri, 1 octombrie, de la ora 18:00, iar învingătoare a ieşit echipa din Gruia cu 2-0. Marcatorii au fost Păun (29) şi Culio (83 p.).

În turul sezonului regular, CFR Cluj a înregistrat 10 victorii, două egaluri şi o înfrângere, fiind liderul clasamentului cu 32 de puncte.

,,Sunt mulţumit de victorie, dar nu de joc. Nu am făcut un meci reuşit, dar ne-am aşteptat la aşa ceva. Victoria e mai importantă decât felul în care am jucat. Sper ca în această pauză să ne antrenăm bine pentru returul campionatului. Păun trebuie să fie constant în evoluţii şi e primul meci după mult timp în care a intrat ca titular. L-am simţit foarte motivat la antrenamente şi de aceea l-am introdus. Fac echipa după ce văd la antrenament, nu după cum am jucat în ultimul meci. Toţi antrenorii din lume îşi doresc un jucător precum Culio, dar aş fi vrut să întinerească, nu să îmbătrânească. Nu mi-a plăcut cuplul Boli-Vinicius. Le-a lipsit ceva, dar au nevoie de meciuri împreună”, a spus Dan Petrescu, antrenorul echipei clujene, la conferinţa de presă organizată la finalul meciului.

Următorul meci oficial pentru ,,feroviari” este programat în 15 octombrie deoarece urmează pauza competiţională pentru jocurile echipei naţionale. În Gruia va sosi FC Botoşani, echipă care se află pe locul cinci cu 23 de puncte.

Până atunci, însă, ardelenii vor disputa un meci amical duminică, pe teren propriu, în compania formaţiei cipriote Apollon Limassol. Partida va începe la ora 17:00.