Patru din patru în Spania! Cu Ioniţă titular, CFR-ul a câştigat şi amicalul cu Videoton

CFR Cluj a obţinut a patra victorie consecutivă în cantonamentul din Spania, 3-0 cu Videoton.

Meciul împotriva vicecampioanei Ungariei a fost decis în doar cinci minute la jumătatea primei reprize, atunci când Deac, din penalty, şi Păun au înscris în poarta lui Tujvel. Intrat în locul lui Balde în repriza secundă, Marius Coman a stabilit scorul final în minutul 77.

Cu Alex Ioniţă titular după doar o săptămână de antrenamente alături de noii săi colegi, clujenii au fost mult mai periculoşi decât ungurii în acest meci. Jucătorii lui Dan Petrescu au expediat 13 şuturi spre poarta lui Videoton, jumătate dintre ele fiind cadrate.

Doar trei dintre ocazii au fost şi fructificate, suficient pentru ca CFR să bifeze al patrulea succes în Spania, după victoriile cu Castellon, Rapid Viena şi Borussia Monchengladbach II.

Alb-vişiniii vor mai disputa două meciuri amicale, ambele duminică, împotriva moldovenilor de la FC Sfântul Gheorghe şi a chinezilor de la Beijing Renhe.

CFR Cluj: Vâtcă – Manea, Luchin, Gilvan, Vlad – Bordeianu, Djokovic – Deac, Ioniță, Păun – Balde