În ultima partidă din cadrul rundei a 17-a, într-un anonimat de necrezut pentru un campionat de primă ligă, ACS Poli nu a reușit să se impună în fața ”lanternei roșii”, Juventus București. Retrasă mult prea devreme în apărare după ce s-a văzut în avantaj la pauză, gruparea bănățeană a sfârșit prin a fi egalată pe final de meci, ratând astfel ocazia de a se apropia din nou de locurile de play-off.

În comparație cu echipa de start utilizată în victoria din runda precedentă, 2-1 cu Astra Giurgiu, Ionuț Popa a efectuat luni seara patru modificări în primul ”11”, jumătate în linia de fund, jumătate în linia mediană. Cum Crețu era suspendat, iar Străuț abia revenit după o lungă perioadă de accidentare, pe dreapta a reapărut din primul minut Ciucur, jucătorul din lot folosit pe cele mai multe posturi. Odată depășite problemele medicale, căpitanul Cânu și-a reluat postul de titular, Bocșan rămânând de această dată rezervă. O altă revenire a fost cea a lui Artean, după o suspendare, el luându-i locul lui Soljic. Ultima schimbare față de formula victorioasă cu Astra a fost titularizarea croatului Curjuric în dauna lui Croitoru, introdus acum abia pe final.

Abraw, gol și-n campionat pentru ACS Poli

Ca și în disputa cu fosta campioană a României, Astra Giurgiu, evoluția bănățenilor a fost cu totul alta față de perioada în care deveniseră ciuca bătăilor, dar s-au mulțumit cu puțin și au fost taxați, irosind o bună ocazie de a bifa trei puncte externe. Împotriva bucureștenilor au preluat inițiativa din start și chiar au izbutit să modifice rapid tabela de marcaj. Grație unui șut de senzație de la distanță, togolezul Abraw a devenit al 8-lea marcator al echipei din acest sezon al ligii întâi, după Munteanu, Vașvari, Drăghici, Mailat, Bîrnoi, Cânu și Șeroni. A fost prima sa reușită în campionat, dar a doua în tricoul „alb-violeților” după golul din 16-imile Cupei României, cu concitadina ASU Politehnica.

Cea mai mare ocazie a bucureștenei Juventus în prima repriză i-a aparținut… timișoreanului Melinte, care, la centrarea lui Dima de pe dreapta, în gura porții, a reluat defectuos, însă, cu noroc, mingea a săltat peste poartă, în corner. Nu a durat mult și, la o lovitură liberă, Benga s-a trezit singur cu Curileac, la 9 metri, însă reluarea sa a fost exact în brațele goalkeeper-ului bănățean.

În partea a doua, trupa de pe Bega a jucat mai mult la trecerea timpului, s-a apărat cu îndârjire și a încercat să dea lovitura pe contraatac. La o astfel de oportunitate, după acțiunea lui Ciucur pe dreapta, avansat la mijloc o dată cu debutul în acest sezon a lui Străuț, mingea a ajuns la Abraw, singur-singurel la 11 metri, însă africanul nu a mai găsit nici măcar spațiul porții, trimițând pe lângă buturile adverse. Dacă nu a fost 0-2, imediat avea să fie restabilit echilibrul, când nou-intrații Țâră și Dzalamidze au reușit să păcălească apărarea vizitatorilor.

Tot atacantul togolez Abraw îi putea readuce pe oaspeți în avantaj, dar lovitura sa de cap, din 6 metri, din zonă centrală, după ce scăpase de marcaj, s-a dus peste poartă. În prelungiri, timișorenii au solicitat lovitură de pedeapsă la intervenția în careu asupra lui Artean, însă centralul a acordat spre stupoarea oaspeților fault în atac. Cel mai vehement în proteste a fost brazilianul Bianconi, de pe banca de rezerve, prilej cu care a fost „gratulat” de arbitru cu cartonaș galben.

Finalmente s-a încheiat remiză, cu gust amar pentru timișoreni, care, dacă ar fi tratat mai serios acțiunile ofensive și nu s-ar fi mulțumit doar cu apărarea fragilului avantaj, cu siguranță ar fi bifat un succes extern. A fost a doua remiză din deplasare și precedenta, cea de la Iași, terminându-se tot cu scorul de 1-1, atunci printr-o egalare smulsă in extremis de Șeroni.

ACS Poli a mai jucat în acest campionat pe stadionul ” Ilie Oană” din Ploiești și nici acea vizită nu a fost rodnică. Se întâmpla pe 19 septembrie, când, deși avea avantaj numeric pe teren, a fost învinsă de ”gazda” FC Voluntari, printr-un gol încasat în al doilea minut de prelungire.

Luni, deși nu s-a jucat cu porțile închise, atmosfera de pe arena Petrolului Ploiești a lăsat impresia că suporterilor nu li s-a permis accesul în tribune, numărul celor prezenți la meci fiind de-a dreptul rușinos pentru un meci disputat la nivel de prim eșalon, spre exemplu, la tribuna a doua, cea mai mare a stadionului, luând loc… 4 (!!!) spectatori. Nici la partida din septembrie lucrurile nu au stat cu mult mai bine, încă un indiciu al decăderii fotbalul românesc ținând de dezrădăcinarea până și unor grupări ajunse prim-divizionare, ca de exemplu Juventus București, FC Voluntari sau Sepsi Sfântu Gheorghe, sfârșind în a organiza jocurile de acasă la zeci de kilometri distanță, în anonimat și ca o anomalie.

Urmează o nouă pauză în Liga 1, datorată jocurilor amicale ale naționalei României cu Turcia, de joi de pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, și de pe 14 noiembrie cu Olanda, pe Arena Națională. Apoi, în luna noiembrie, ACS Poli va mai susține două confruntări în campionat: cu FC Botoșani, acasă, pe 17 noiembrie, și cu Viitorul, la Ovidiu, pe 25 noiembrie.

Juventus București – ACS Poli Timișoara 1-1 (0-1)

Stadion ” Ilie Oană” (Ploiești), luni 6 noiembrie, ora 20:45.

Au marcat: 0-1 Abraw (min. 11), șut senzațional, peste un Drăghia ușor ieșit din poartă, de la 20 de metri, din poziție centrală; 1-1 Dzalamidze (min. 81), după ce șutul lui Țâră a fost blocat de Curileac, mingea a ricoșat la Dzalamidze, la marginea careului, iar georgianul a trimis-o pe jos în poarta goală.

Juventus: Drăghia – Dima, Wallace, Benga, Carabela – Bărbulescu (c), Sesar – Călințaru (Dzalamidze, 46), Băjenaru (Țâră, 70), Zaharia (Petre, 75) – Măzărache.

Pe bancă: Stoian – Mihăescu, Cazan, Morariu.

Antrenor: Marin Barbu.

Poli: Curileac – Ciucur, Melinte, Cânu (c), Țigănașu – Artean, Curjuric (Croitoru, 77) – Munteanu (Străuț, 68), Vașvari, Mailat – Abraw (Doman, 85).

Pe bancă: Straton – Bocșan, Bîrnoi, Bianconi.

Antrenor: Ionuț Popa.

Cartonaşe galbene: Sesar (50), Benga(63), Băjenaru (66) – Cânu (36), Artean (38), Vașvari (39), Croitoru (83), Bianconi (90+2).

Arbitri: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe) –  Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin), Adrian Mărginean (Aiud).

The post Păzea pe final la Ploiești. ACS Poli încearcă să conserve un avantaj fragil și e surprinsă de ultima clasată Juventus: 1-1 appeared first on sporttim.ro.