CS Dumbrăvița a întors-o pe Progresul Pecica într-un adevărat derby pentru locul 3, ultimul la dispoziția urmăritoarelor arădenelor de la Lipova și Crișul. Capătă a oferit iluzia unui rezultat bun pentru „galben-albaștri” pe terenul timișenilor, dar trupa lui Florin Bătrânu și-a luat punctele după reușitele semnate Făgărășanu (62) și Rus (70).

La această oră, „alb-verzii” au urcat pe podium, având un golaveraj mai bun decât ACS Poli, în timp ce Pecica poate cădea pe locul 6 dacă ACS Ghiroda trece, mâine, de Lipova. „Este regretabil că am pierdut un meci pe care l-am avut în mână după ceea ce s-a întâmplat în prima repriză. Am avut o posesie superioară, încă două-trei ocazii pe lângă golul lui Capătă, dar am ratat cu prea multă ușurință. Dar, la revenirea de la cabine am fost, parcă, o altă echipă. Am greșit pase simple, am luat foarte ușor două goluri din erori mari de marcaj, chiar nu-mi explic regresul din jocul nostru în repriza a doua. Cu tot respectul pentru Dumbrăvița, care rămâne una dintre echipele bune ale seriei, eu cred că azi am pierdut pe mâna noastră și nu că adversarul ar fi făcut o a doua repriză extraordinară. Le spun mereu băieților că meciul durează 90 de minute, plus prelungirile dictate de arbitru, nu înțeleg de ce nu am avut aceeași abordare și în repriza secundă. Din păcate, pierdem teren în lupta pentru locul 3, dar nu renunțăm atâta timp cât mai sunt puncte puse în joc”, ne-a mărturisit Dan Stupar, antrenorul pecicanilor.

Pentru prima oară în acest sezon, juniorul de numai 17 ani, Dan Răchită a fost titular la Pecica. „E un băiat talentat, dar e puțin cam fraged în duelurile cu unii adversari. Dar, nu din cauza lui am pierdut astăzi, doar că uneori am opțiuni limitate în alegerea celor care intră pe teren. Au mai plecat și Cisse și Smith, iar Simon a ieșit accidentat pe final, când a fost faultat în careu de portarul advers și în loc să primim penalty, s-a dat fault în atac. Până la urmă, remiza ar fi fost cel mai corect scor, având în vedere că reprizele au fost împărțite”, mai consideră antrenorul Progresului.

Pecicanii au meci cu Ghiroda și Giarmata Vii săptămâna viitoare, timișenii fiind răniți în orgoliu după acel 2-6 din toamnă.

0
0

Articolul Pecica a jucat doar o repriză la Dumbrăvița și pierde teren în lupta pentru locul 3! Stupar: „Am fost o altă echipă după pauză, pe final meritam un penalty” apare prima dată în Sportarad.