Reprezentativa de tineret a fotbalului românesc n-a fost implicată în cele două etape programate în această primăvară în Grupa 8 din preliminariile Campionatului European sub 21 de ani, pregătindu-se în Albion pentru cele 4 apariții finale din sezonul de toamnă, iar victoriile de vineri și din această seară ale urmăritoarelor ierarhice Bosnia & Herțegovina și Portugalia au modificat ordinea pe podiumul seriei, ”tricolorii” coborând treaptă cu treaptă în ultimele zile de pe prima poziție, pe cea de-a treia.

Viitorul turneu final Euro U21 este programat între 16 și 30 iunie 2019 în Italia și San Marino, cu 12 reprezentative de tineret la start, albaștrii peninsulari fiind calificați din oficiu și având totodată cel mai bun palmares la această categorie de vârstă, de 5 triumfuri continentale, iar disputa pentru celelalte 11 poziții este în toi, câștigătoarele celor 9 grupe din preliminarii dar și ale celor două întâlniri de baraj tur-retur între cele mai bune 4 naționale de pe locul secund ca punctaje înregistrate cu ocupantele pozițiilor 1, 3, 4 și 5 urmând a obține biletele pentru competiția de anul viitor.

Neînvinsă în primele 6 apariții din 2017, România U21 a încheiat primul tronson al preliminariilor în fruntea Grupei 8 de calificare, însă rezultatele din ultimele zile au adus-o pe locul 3 înaintea rundelor sezonului de toamnă, care se va încheia prin dubla manșă din play-off, pe 12 și 20 noiembrie.

Vineri, Bosnia și Herțegovina a dispus acasă cu 1-0 de Țara Galilor iar Portugalia a câștigat cu 0-7 în Liechtenstein, în această seară ex-iugoslavii triumfând la rândul lor în micul stat din Alpi, cu 0-4, iar în vecini și Portugalia, cu 2-4 de la 2-0 la pauză pentru gazda Elveția.

Sow și Cumart au marcat pentru helveți în minutele 4 și 37 însă lusitanii au înscris după pauză prin Tavares în minutul 50, Andre Horta în minutul 57, Joao Felix în minutul 64 și Gil Dias în minutul 90, o răsturnare de scor în nici un sfert de oră, depășind România pe locul secund.

Bosnia și Herțegovina a acumulat 15 puncte din 7 apariții, Portugalia 13 puncte din 6 meciuri iar România 12 puncte tot din 6 jocuri, elvețienii ieșind practic din cursă, rămași cu 7 puncte din tot atâtea partide. Iar data de 7 septembrie va programa două vitale întâlniri între primele 4 clasate, Bosnia & Herțegovina – Elveția și Portugalia – România, avantajul terenului propriu fiind de partea selecționatelor de tineret mai bine poziționate ierarhic. Românii vor mai avea apoi de jucat numai acasă, pe 11 septembrie cu ex-iugoslavii, iar în octombrie cu Țara Galilor și Liechtenstein.

Grecia conduce neînvinsă Grupa 1, cu 19 puncte din 21 posibile, urmată de Croația, cu 16 puncte și tot cu 3 meciuri rămase de disputat.

Spania are punctaj maxim în Grupa 2 din șase apariții, urmată de Slovacia, Irlanda de Nord și Islanda, cu câte 12, 11 respectiv 8 puncte din 7 apariții.

Polonia conduce cu 14 puncte în Grupa 3, din 6 apariții, urmată de Danemarca, deținătoare a 13 puncte din 6 meciuri.

Neînvinsă în 6 meciuri, Anglia este prima în Grupa 4, cu 16 puncte, urmată de Olanda, cu 11.

Germania, ținută astăzi în șah în Kosovo, 0-0, este lider al Grupei 5 cu 16 puncte din 21 posibile, Irlanda având 13 printr-un 1-0 conturat acasă târziu în prelungiri cu Azerbaijan, iar Kosovo și Norvegia câte 11. Deținătoare la zi a titlului continental la categoria de vârstă sub 21 de ani este Germania, triumfătoare la turneul final de anul trecut din Polonia.

Neînvinse în 7 respectiv 6 meciuri, Belgia și Suedia au 17 respectiv 14 puncte în Grupa 6, urmate de Ungaria cu 11.

Serbia conduce cu punctaj maxim în Grupa 7, din 6 jocuri, urmată de Rusia cu 16 puncte și Austria cu 12.

Franța are punctaj maxim în Grupa 9, din 7 meciuri, Slovenia, Kazakhstan și Bulgaria rămânând mult în urmă, cu 10, 9 respectiv 8 puncte.

* Reprezentativa de seniori a României a câștigat în această seară la Craiova al doilea meci amical consecutiv, 1-0 (0-0) cu Suedia, calificată la turneul final C.M. 2018, prin stângul lui Dorin Rotariu, la 3 minute după ce Cosmin Contra îl introducea în teren în minutul 54, ca primă schimbare la gazde: 12. Tătărușanu – 15. Manea, 22. Săpunaru – cpt., 21. Grigore (5. Nedelcearu, 83), 3. Toșca – 8. Pintilii, 18. Marin (6. Anton, 70) – 28. Mitriță (9. Rotariu, 54), 23. Stanciu (26. Man, 87′), 7. Chipciu (10. Grozav, 61) – 19. Țucudean (13. Keșeru, 63). Rezerve: 1. Lung, 16. Niță – 2. Benzar, 4. Moți, 11. Bancu, 14. Budescu, 17. Deac, 20. Cicâldău.

The post Portugalia răstoarnă scorul în Elveția la 2-4 de la 2-0 la pauză iar România U21 cade pe locul 3 în Grupa 8 appeared first on sporttim.ro.