Preliminariile CM 2022: rezultate, program și clasamente

Au început preliminariile europene pentru Cupa Mondială 2022 găzduită de Qatar.

Europa trimite 13 naționale la turneul final. Primele 10 echipe calificate vor fi câștigătoarele celor 10 grupe din preliminarii. Mai rămân, așadar 3 locuri disponibile, pentru care vor concura 12 echipe:

  • 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare
  • 2 echipe – cele mai bune câștigătoare de grupă în Liga Națiunilor 2020/21 care nu s-au clasat pe primele două locuri în preliminariile CM 2022

PLAY-OFF PENTRU MONDIAL

• Din cele 10 echipe clasate pe locul 2 în grupele preliminare vor fi aleși 6 capi de serie, pe baza punctelor obținute în grupe, excluzând rezultatele cu ultima clasată.
• Vor fi astfel 6 capi de serie + alte 6 echipe, dintre care 2 provenind din ierarhia Ligii Națiunilor.
• Se dispută baraj într-o singură manșă, pe terenul capilor de serie, între aceste 6 echipe și celelalte 6 rămase.
• Vor rezulta 6 echipe calificate mai departe. Prin tragere la sorți, se vor stabili 3 echipe gazdă și 3 echipe oaspete pentru ultimul baraj, tot într-o singură manșă!

Grupa A: Portugalia, Serbia, Irlanda, Luxemburg, Azerbaidjan

  • Miercuri, 24 martie: Serbia – Irlanda 3-2 (Vlahović 40′, A. Mitrović 69′, 75′ / Browne 18′, Collins 86′), Portugalia – Azerbaidjan 1-0 (Medvedev 36′-autogol)
  • Sâmbătă, 27 martie: Serbia – Portugalia 2-2 (A. Mitrović 46′, Kostić 60′ / Diogo Jota 11′, 36′), Irlanda – Luxemburg 0-1 (Rodrigues 85′)
  • Marți, 30 martie: Azerbaidjan – Serbia 1-2 (Makhmudov 59′-pen. / A. Mitrović 16′, 81′), Luxemburg – Portugalia 1-3 (Rodrigues 30′ / Diogo Jota 45’+2, Ronaldo 51′, João Palhinha 80′)
Portugalia 3 2 1 0 6-3 7
Serbia 3 2 1 0 7-5 7
Luxemburg 2 1 0 1 2-3 3
Irlanda 2 0 0 2 2-4 0
Azerbaidjan 2 0 0 2 1-3 0

Grupa B: Spania, Suedia, Grecia, Georgia, Kosovo

  • Joi, 25 martie: Suedia – Georgia 1-0 (Claesson 35′), Spania – Grecia 1-1 (Morata 33′ / Bakasetas 57′-pen.)
  • Duminică, 28 martie: Georgia – Spania 1-2 (Kvaratskhelia 44′ / Ferran Torres 56′, Olmo 90’+2), Kosovo – Suedia 0-3 (Augustinsson 12′, Isak 35′, S. Larsson 70′-pen.)
  • Miercuri, 31 martie: Grecia –  Georgia, Spania – Kosovo (ora 21:45)
Suedia 2 2 0 0 4-0 6
Spania 2 1 1 0 3-2 4
Grecia 1 0 1 0 1-1 1
Georgia 2 0 0 2 1-3 0
Kosovo 1 0 0 1 0-3 0

Grupa C: Italia, Elveția, Irlanda de Nord, Bulgaria, Lituania

  • Joi, 25 martie: Bulgaria – Elveția 1-3 (Despodov 46′ / Embolo 7′, Seferović 10′, Zuber 13′), Italia – Irlanda de Nord 2-0 (Berardi 14′, Immobile 38′)
  • Duminică, 28 martie: Bulgaria – Italia 0-2 (Belotti 43′-pen., Locatelli 83′), Elveția – Lituania 1-0 (Shaqiri 2′)
  • Miercuri, 31 martie: Lituania – Italia, Irlanda de Nord – Bulgaria (ora 21:45)
Italia 2 2 0 0 4-0 6
Elveția 2 2 0 0 4-1 6
Lituania 1 0 0 1 0-1 0
Irlanda de Nord 1 0 0 1 0-2 0
Bulgaria 2 0 0 2 1-5 0

Grupa D: Franța, Ucraina, Finlanda, Bosnia-Herțegovina, Kazahstan

  • Miercuri, 24 martie: Finlanda – Bosnia-Herțegovina 2-2 (Pukki 58′, 77′ / Pjanić 55′, Stevanović 84′), Franța – Ucraina 1-1 (Griezmann 19′ / Sydorchuk 57′)
  • Duminică, 28 martie: Kazahstan – Franța 0-2 (Dembélé 19′, Maliy 44′-autogol), Ucraina – Finlanda 1-1 (Júnior Moraes 80′ / Pukki 89′-pen.)
  • Miercuri, 31 martie: Bosnia-Herțegovina – Franța, Ucraina – Kazahstan (ora 21:45)
Franța 2 1 1 0 3-1 4
Finlanda 2 0 2 0 3-3 2
Ucraina 2 0 2 0 2-2 2
Bosnia-Herțegovina 1 0 1 0 2-2 1
Kazahstan 1 0 0 1 0-2 0

Grupa E: Belgia, Țara Galilor, Cehia, Belarus, Estonia

  • Miercuri, 24 martie: Estonia – Cehia 2-6 (Sappinen 12′, Henri Anier 86′ / Schick 18′, Barák 27′, Souček 32′, 43′, 48′, Jankto 56′), Belgia – Țara Galilor 3-1 (De Bruyne 22′, T. Hazard 28′, R. Lukaku 73′-pen. / Wilson 11′)
  • Sâmbătă, 27 martie: Belarus – Estonia 4-2 (Lisakovich 45′-pen., 83′, Kendysh 64′, Savitski 81′ / Henri Anier 31′, 55′), Cehia – Belgia 1-1 (Provod 50′ / R. Lukaku 60′)
  • Marți, 30 martie: Țara Galilor – Cehia 1-0 (James 82′), Belgia – Belarus 8-0 (Batshuayi 14′, Vanaken 17′, 89′, Trossard 38′, 74′, Doku 42′, Praet 49′, Benteke 70′)
Belgia 3 2 1 0 12-2 7
Cehia 3 1 1 1 7-4 4
Țara Galilor 2 1 0 1 2-3 3
Belarus 2 1 0 1 4-10 3
Estonia 2 0 0 2 4-10 0

Grupa F: Danemarca, Austria, Scoția, Israel, Insulele Feroe, Moldova

  • Joi, 25 martie: Israel – Danemarca 0-2 (Braithwaite 13′, Wind 67′), Moldova – Insulele Feroe 1-1 (Nicolaescu 9′ / M. Olsen 83′), Scoția – Austria 2-2 (Hanley 71′, McGinn 85′ / Kalajdzic 55′, 80′)
  • Duminică, 28 martie: Danemarca – Moldova 8-0 (Dolberg 19′-pen., 48′, Damsgaard 22′, 29′, Stryger Larsen 35′, Jensen 39′, Skov 81′, Ingvartsen 89′), Israel – Scoția 1-1 (D. Peretz 44′ / Fraser 56′), Austria – Insulele Feroe 3-1 (Dragović 30′, Baumgartner 37′, Kalajdzic 44′ / Nattestad 19′)
  • Miercuri, 31 martie: Moldova – Israel, Scoția – Insulele Feroe, Austria – Danemarca (ora 21:45)
Danemarca 2 2 0 0 10-0 6
Austria 2 1 1 0 5-3 4
Scoția 2 0 2 0 3-3 2
Insulele Feroe 2 0 1 1 2-4 1
Israel 2 0 1 1 1-3 1
Moldova 2 0 1 1 1-9 1

Grupa G: Țările de Jos, Turcia, Norvegia, Muntenegru, Letonia, Gibraltar

  • Miercuri, 24 martie: Turcia – Țările de Jos 4-2 (Burak Yılmaz 15′, 34′-pen., 81′, Hakan Çalhanoğlu 46′ / Klaassen 75′, L. de Jong 77′), Gibraltar – Norvegia 0-3 (Sørloth 43′, Thorstvedt 45′, Svensson 57′), Letonia – Muntenegru 1-2 (J. Ikaunieks 40′ / Jovetić 41′, 83′)
  • Sâmbătă, 27 martie: Muntenegru – Gibraltar 4-1 (Bećiraj 25′, Simić 43′, Tomašević 53′, Jovetić 80′ / Styche 30′-pen.), Țările de Jos – Letonia 2-0 (Berghuis 32′, L. de Jong 69′), Norvegia – Turcia 0-3 (Ozan Tufan 4′, 59′, Çağlar Söyüncü 28′)
  • Marți, 30 martie: Gibraltar – Țările de Jos 0-7 (Berghuis 42′, L. de Jong 55′, Depay 61′, 88′, Wijnaldum 62′, Malen 64′, Van de Beek 85′), Muntenegru – Norvegia 0-1 (Sørloth 35′), Turcia – Letonia 3-3 (Kenan Karaman 2′, Hakan Çalhanoğlu 33′, Burak Yılmaz 52′-pen. / Savaļnieks 35′, Uldriķis 58′, D. Ikaunieks 79′)
Turcia 3 2 1 0 10-5 7
Țările de Jos 3 2 0 1 11-4 6
Muntenegru 3 2 0 1 6-3 6
Norvegia 3 2 0 1 4-3 6
Letonia 3 0 1 2 4-7 0
Gibraltar 3 0 0 3 1-14 0

Grupa H: Croația, Slovacia, Rusia, Slovenia, Cipru, Malta

  • Miercuri, 24 martie: Malta – Rusia 1-3 (J. Mbong 56′ / Dzyuba 23′, Mário Fernandes 35′, Sobolev 90′), Cipru – Slovacia 0-0, Slovenia – Croația 1-0 (Lovrić 15′)
  • Sâmbătă, 27 martie: Rusia – Slovenia 2-1 (Dzyuba 26′, 35′ / Iličić 36′), Croația – Cipru 1-0 (Pašalić 40′), Slovacia – Malta 2-2 (Strelec 49′, Škriniar 53′ / Gambin 16′, Satariano 20′)
  • Marți, 30 martie: Cipru – Slovenia 1-0 (Pittas 42′), Slovacia – Rusia 2-1 (Škriniar 38′, Mak 74′ / Mário Fernandes 71′), Croația – Malta 3-0 (Perišić 62′, Modrić 76′-pen., Brekalo 90′)
Croația 3 2 0 1 4-1 6
Rusia 3 2 0 1 6-4 6
Slovacia 3 1 2 0 4-3 5
Cipru 3 1 1 1 1-1 4
Slovenia 3 1 0 2 2-3 3
Malta 3 0 1 2 3-8 1

Grupa I: Anglia, Polonia, Ungaria, Albania, Andorra, San Marino

  • Joi, 25 martie: Andorra – Albania 0-1 (Lenjani 41′), Ungaria – Polonia 3-3 (Sallai 6′, Szalai 53′, Orbán 78′ / K. Piątek 60′, Jóźwiak 61′, Lewandowski 83′), Anglia – San Marino 5-0 (Ward-Prowse 14′, Calvert-Lewin 21′, 53′, Sterling 31′, Watkins 83′)
  • Duminică, 28 martie: San Marino – Ungaria 0-3 (Szalai 13′-pen., Sallai 71′, Nikolić 88′-pen.), Polonia – Andorra 3-0 (Lewandowski 30′, 55′, Świderski 88′), Albania – Anglia 0-2 (Kane 38′, Mount 63′)
  • Miercuri, 31 martie: San Marino – Albania, Andorra – Ungaria, Anglia – Polonia (ora 21:45)
Anglia 2 2 0 0 7-0 6
Polonia 2 1 1 0 6-3 4
Ungaria 2 1 1 0 6-3 4
Albania 2 1 0 1 1-2 3
Andorra 2 0 0 2 0-4 0
San Marino 2 0 0 2 0-8 0

Grupa J: Germania, ROMÂNIA, Islanda, Macedonia de Nord, Armenia, Liechtenstein

  • Joi, 25 martie: Liechtenstein – Armenia 0-1 (Frommelt 83′-autogol), România – Macedonia de Nord 3-2 (F. Tănase 28′, Mihăilă 50′, Hagi 86′ / Ademi 82′, Trajkovski 83′), Germania – Islanda 3-0 (Goretzka 3′, Havertz 7′, Gündoğan 56′)
  • Duminică, 28 martie: Armenia – Islanda 2-0 (Barseghyan 53′, Bayramyan 74′), Macedonia de Nord – Liechtenstein 5-0 (Bardi 7′, Trajkovski 51′, 54′, Elmas 62′, Nestorovski 82′-pen.), România – Germania 0-1 (Gnabry 17)
  • Miercuri, 31 martie: Armenia – România (ora 19:00), Liechtenstein – Islanda, Germania – Macedonia de Nord (ora 21:45)
Germania 2 2 0 0 4-0 6
Armenia 2 2 0 0 3-0 6
Macedonia de Nord 2 1 0 1 7-3 3
România 2 1 0 1 3-3 3
Islanda 2 0 0 2 0-5 0
Liechtenstein 2 0 0 2 0-6 0
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*