Programul Rugby World Cup, stabilit. În cazul calificării de pe 1, ”Stejarii” României inaugurează la Tokyo ediția a IX-a, cu gazda Japonia, pe 20 septembrie 2019

De astăzi în 2 ani se joacă la Yokohama finala celei de-a IX-a ediții a Cupei Mondiale la rugby din Japonia, primul turneu găzduit în Asia și care va începe vineri 20 septembrie 2019 pe Tokyo Stadium, iar în ciuda faptului că doar treisferturi dintre cele 20 de participante la întrecere își au asigurat locul la start, World Rugby și organizatorii niponi tocmai au stabilit programul partidelor din Țara Soarelui Răsare. Și dat fiind că ”Stejarii” României ar putea obține în primăvară și cea de-a noua calificare la turneul final, actualmente fiind lideri în preliminariile zonei continentale, poziția ”Europa 1” ar echivala cu o apariție tocmai în întâlnirea inaugurală a competiției, contra gazdelor.

Marți s-au împlinit 2 ani de la precedentul turneu final mondial în sportul cu balonul oval, adjudecat la Londra de Noua Zeelandă într-o finală cu Australia, tot un duel din emisfera sudică decizând și destinația medaliilor de bronz, care au luat calea Africii de Sud, în dauna Argentinei, iar astăzi s-au stabilit cu atât mai mult reperele celui imediat următor, din toamna lui 2019, din Japonia.

Cinci necunoscute mai sunt înaintea întrecerii nipone, doar Grupa C având componența definitivată, și anume Anglia, Franța, Argentina, SUA, Tonga, pe când în Grupa A, pe lângă Irlanda, Scoția și Japonia vor mai evolua câștigătoarea zonei europene respectiv a barajului, în Grupa B se vor încleșta Noua Zeelandă, Africa de Sud, Italia, învingătoarea zonei africane și cea din recalificări, iar în Grupa D: Australia, Țara Galilor, Georgia, Fiji și ocupanta locului 2 în zona Americii.

Prin prisma statutului actual de lider în preliminariile europene înaintea rundelor decisive de jocuri din primăvara anului viitor dar și a calculelor hârtiei, ”Stejarii” României, momentan pe poziția a 15-a în ierarhia mondială International Rugby Board, se anunță a reuși să obțină un loc în Grupa A, alături de irlandezi, pe locul 4 în același clasament, scoțieni, pe șase, respectiv niponi, pe 11. Clasamentul ediției 2017 în Rugby Europe Championship, adjudecată de elevii lui Lynn Howells grație unui 8-7 în primăvară la București cu gruzinii, deja calificați la turneul final în virtutea depășirii fazei grupelor la precedenta întrecere, și ierarhie de la care se va porni la drum în sezonul de primăvară, este după cum urmează: 1. România 19 puncte (+44); 2. Georgia 19p (+92); 3. Spania 13p; 4. Rusia 9p; 5. Germania 8p; 6. Belgia două puncte. Iar dat fiind că gruzinii au deja biletele pentru Japonia, ”Stejarii” trebuie să încheie în urma viitoarelor 5 confruntări doar în fața ibericilor și a formațiilor clasate actualmente pe pozițiile 4-6 pentru a-și asigura poziția ”Europe 1” în Grupa A din Țara Soarelui Răsare, unde biletele pentru meciuri vor fi puse în vânzare începând din ianuarie 2018.

”Stejarii” ar mai avea de jucat în cazul conformării poziției lor în Grupa A pe rând cu câștigătoarea barajului play-off, pe 24 septembrie pe Kumagaya Rugby Stadium, joi 3 octombrie la Kobe cu Irlanda și pe 9 octombrie la Shizuoka cu Scoția.

România a jucat și anul acesta, în iunie, în Japonia, pierzând cu 33-21 în fața gazdelor, la Kumamoto. Dar iată programul complet al fazei grupelor, din care se califică primele câte două clasate, urmată de sferturile de finală…

1. Vineri, 20 septembrie 19:45 Japonia vs Europa 1 Tokyo Stadium
2. Sâmbătă 21 septembrie 13:45 Australia vs Fiji Sapporo Dome
3. Sâmbătă 21 septembrie 16:15 Franța vs Argentina Tokyo Stadium
4. Sâmbătă 21 septembrie 18:45 Noua Zeelandă vs Africa de Sud International Stadium Yokohama
5. Duminică 22 septembrie 14:15 Italia vs Africa 1 Hanazono Rugby Stadium
6. Duminică 22 septembrie 16:45 Irlanda vs Scoția International Stadium Yokohama
7. Duminică 22 septembrie 19:15 Anglia vs Tonga Sapporo Dome
8. Luni, 23 septembrie 19:15 Țara Galilor vs Georgia City of Toyota Stadium
9. Marți 24 septembrie 19:15 Europa 1 vs Câștigătoarea play-off calificări Kumagaya Rugby Stadium
10. Miercuri 25 septembrie 14:15 Fiji vs America 2 Kamaishi Recovery Memorial Stadium
11. Joi 26 septembrie 16:45 Italia vs Câștigatoare recalificari Fukuoka Hakatanomori Stadium
12. Joi 26 septembrie 19:45 Anglia vs SUA Kobe Misaki Stadium
13. Sâmbătă 28 septembrie 13:45 Argentina vs Tonga Hanazono Rugby Stadium
14. Sâmbătă 28 septembrie 16:15 Japonia vs Irlanda Shizuoka Stadium Ecopa
15. Sâmbătă 28 septembrie 18:45 Africa de Sud vs Africa 1 City of Toyota Stadium
16. Duminică 29 septembrie 14:15 Georgia vs America 2 Kumagaya Rugby Stadium
17. Duminică 29 septembrie 16:45 Australia vs Țara Galilor Tokyo Stadium
18. Luni 30 septembrie 19:15 Scoția vs Câștigatoarea play-off calificari Kobe Misaki Stadium
19. Miercuri 2 octombrie 16:45 Franta vs SUA Fukuoka Hakatanomori Stadium
20. Miercuri 2 octombrie 19:15 Noua Zeelanda vs Castigatoare recalificari Oita Stadium
21. Joi 3 octombrie 14:15 Georgia vs Fiji Hanazono Rugby Stadium
22. Joi 3 octombrie 19:15 Irlanda vs Europa 1 Kobe Misaki Stadium
23. Vineri 4 octombrie 18:45 Africa de Sud vs Italia Shizuoka Stadium Ecopa
24. Sâmbătă 5 octombrie 14:15 Australia vs America 2 Oita Stadium
25. Sâmbătă 5 octombrie 17:00 Anglia vs Argentina Tokyo Stadium
26. Sâmbătă 5 octombrie 19:30 Japonia vs Castigatore play-off calificari City of Toyota Stadium
27. Duminică 6 octombrie 13:45 Noua Zeelanda vs Africa 1 Tokyo Stadium
28. Duminică 6 octombrie 16:45 Franta vs Tonga Kumamoto Stadium
29. Marți 8 octombrie 19:15 Africa de Sud vs Castigatoare recalificari Kobe Misaki Stadium
30. Miercuri 9 octombrie 13:45 Argentina vs USA Kumagaua Rugby Stadium
31. Miercuri 9 octombrie 16:15 Scoția vs Europa 1 Shizuoka Stadium Ecopa
32. Miercuri 9 octombrie 18:45 Tara Galilor vs Fiji Oita Stadium
33. Vineri 11 octombrie 19:15 Australia vs Georgia Shizuoka Stadium Ecopa
34. Sâmbătă 12 octombrie 13:45 Noua Zeelanda vs Italia City of Toyota Stadium
35. Sâmbătă 12 octombrie 17:15 Anglia vs Franta International Stadium Yokohama
36. Sâmbătă 12 octombrie 19:45 Irlanda vs Castigatoare play-off Fukuoka Hakatanomori Stadium
37. Duminică 13 octombrie 12:15 Africa 1 vs Castigatoare recalificari Kamaishi Recovery Memorial Stadium
38. Duminică 13 octombrie 14:45 USA vs Tonga Hanazono Rugby Stadium
39. Duminică 13 octombrie 17:15 Tara Galilor vs America 2 Kumamoto Stadium
40. Duminică 13 octombrie 19:45 Japonia vs Scotia International Stadium Yokohama

Fazele eliminatorii:
41. Sâmbătă 19 octombrie 16:15 Sferturile de finala 1 Castigatoare Grupa C vs Locul 2 Grupa D Oita Stadium
42. Sâmbătă 19 octombrie 19:15 Sferturile de finala 2 Castigatoare Grupa B vs Locul 2 Grupa A Tokyo Stadium
43. Duminică 20 octombrie 16:15 Sferturile de finala 3 Castigatoare Grupa D vs Locul 2 Grupa C Oita Stadium
44. Duminică 20 octombrie 19:15 Sferturile de finala 4 Castigatoare Grupa A vs Locul 2 Grupa B Tokyo Stadium
45. Sâmbătă 26 octombrie 17:00 Semifinale Castigatoare sfertul 1 vs Castigatoare sfertul 2 International Stadium Yokohama
46. Duminică 27 octombrie 18:00 Semifinale Castigatoare sfertul 3 vs Castigatoare sfertul 4 International Stadium Yokohama
47. Vineri 1 noiembrie 18:00 Meciul pentru medaliile de bronz Tokyo Stadium
48. Sâmbătă 2 noiembrie 18:00 Finala: International Stadium Yokohama.

The post Programul Rugby World Cup, stabilit. În cazul calificării de pe 1, ”Stejarii” României inaugurează la Tokyo ediția a IX-a, cu gazda Japonia, pe 20 septembrie 2019 appeared first on sporttim.ro.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*