Rezultatele, programul și clasamentele din Liga Națiunilor: Franța, prima calificată în faza finală!

Trecem în revistă toate rezultatele meciurilor internaționale din luna noiembrie: amicale, play-off-ul EURO și ultimele două etape din Liga Națiunilor. În urma partidelor disputate sâmbătă, 14 noiembrie, Franța, învingătoare în Portugalia, este prima calificată în faza finală a Ligii Națiunilor.

Meciurile amicale

Miercuri, 11 noiembrie: Grecia – Cipru 2-1, Albania – Kosovo 2-1, România – Belarus 5-3, Muntenegru – Kazahstan 0-0, Lituania – Insulele Feroe 2-1, San Marino – Letonia 0-3, Malta – Liechtenstein 3-0, Bulgaria – Gibraltar 3-0, Turcia – Croația 3-3, Danemarca – Suedia 2-0, Luxemburg – Austria 0-3, Slovenia – Azerbaidjan 0-0, Portugalia – Andorra 7-0, Italia – Estonia 4-0, Belgia – Elveția 2-1, Polonia – Ucraina 2-0, Germania – Cehia 1-0, Țările de Jos – Spania 1-1, Franța – Finlanda 0-2

Meciurile Norvegia – Israel și Armenia – Kuweit au fost anulate.

Joi, 12 noiembrie: Bosnia-Herțegovina – Iran 0-2, Moldova – Rusia 0-0, Țara Galilor – SUA 0-0, Anglia – Irlanda 3-0


Play-off EURO (finale)

Joi, 12 noiembrie: Georgia – Macedonia de Nord 0-1, Serbia – Scoția 1-1, 4-5 la lovituri de departajare, Irlanda de Nord – Slovacia 1-2, Ungaria – Islanda 2-1


Liga Națiunilor

Liga A

Grupa 1

  • Vineri, 4 septembrie: Italia – Bosnia-Herțegovina 1-1 (Sensi 68′ / Džeko 58′), Țările de Jos – Polonia 1-0 (Bergwijn 62′)
  • Luni, 7 septembrie: Bosnia-Herțegovina – Polonia 1-2 (Hajradinović 25′-pen. / Glik 45’+1, Grosicki 68′), Țările de Jos – Italia 0-1 (Barella 45’+2)
  • Duminică, 11 octombrie: Bosnia-Herțegovina – Țările de Jos 0-0, Polonia – Italia 0-0
  • Miercuri, 14 octombrie: Polonia – Bosnia-Herțegovina 3-0 (Lewandowski 40′, 52′, Linetty 45’+1), Italia – Țările de Jos 1-1 (Lorenzo Pellegrini 16′ / Van de Beek 25′)
  • Duminică, 15 noiembrie: Țările de Jos – Bosnia-Herțegovina (ora 19:00), Italia – Polonia (ora 21:45)
  • Miercuri, 18 noiembrie: Bosnia-Herțegovina, Polonia – Țările de Jos (ora 21:45)
Polonia 4 2 1 1 5-2 7
Italia 4 1 3 0 3-2 6
Țările de Jos 4 1 2 1 2-2 5
Bosnia-Herțegovina 4 0 2 2 2-6 2

Grupa 2

  • Sâmbătă, 5 septembrie: Islanda – Anglia 0-1 (Sterling 90’+2-pen.), Danemarca – Belgia 0-2 (Denayer 10′, Mertens 77′)
  • Marți, 8 septembrie: Belgia – Islanda 5-1 (Witsel 14′, Batshuayi 18′, 70′, Mertens 51′, Doku 80′ / H. Fridjónsson 11′), Danemarca – Anglia 0-0
  • Duminică, 11 octombrie: Anglia – Belgia 2-1 (Rashford 39′-pen., Mount 65′ / R. Lukaku 16′-pen.), Islanda – Danemarca 0-3 (Sigurjónsson 45′-autogol, Eriksen 46′, Skov 61′)
  • Miercuri, 14 octombrie: Anglia – Danemarca 0-1 (Eriksen 35′-pen. ), Islanda – Belgia 1-2 (B. Sævarsson 17′ / R. Lukaku 9′, 38′-pen.)
  • Duminică, 15 noiembrie: Danemarca – Islanda, Belgia – Anglia (ora 21:45)
  • Miercuri, 18 noiembrie: Anglia – Islanda, Belgia – Danemarca (ora 21:45)
Belgia 4 3 0 1 10-4 9
Danemarca 4 2 1 1 4-2 7
Anglia 4 2 1 1 3-2 7
Islanda 4 0 0 4 2-11 0

Grupa 3

  • Sâmbătă, 5 septembrie: Portugalia – Croația 4-1 (João Cancelo 42′, Diogo Jota 59′, João Félix 71′, Silva 90’+6 / Petković 90’+2), Suedia – Franța 0-1 (Mbappé 42′)
  • Marți, 8 septembrie: Franța – Croația 4-2 (Griezmann 44′, Livaković 45’+2-autogol, Upamecano 66′, Giroud 78′-pen. / Lovren 18′, Brekalo 56′), Suedia – Portugalia 0-2 (Ronaldo 45’+2, 73′)
  • Duminică, 11 octombrie: Croația – Suedia 2-1 (Vlašić 32′, Kramarić 84′ / Berg 66′), Franța – Portugalia 0-0 (Vlašić 32′, Kramarić 84′ / Berg 66′)
  • Miercuri, 14 octombrie: Croația – Franța 1-2 (Vlašić 64′ / Griezmann 8′, Mbappé 79′), Portugalia – Suedia 3-0 (Bernardo Silva 21′, Diogo Jota 44′, 72′)
  • Sâmbătă, 14 noiembrie: Suedia – Croația 2-1 (Kulusevski 36′, Danielson 45’+2 / Danielson 82′-autogol), Portugalia – Franța 0-1 (Kanté 53′)
  • Marți, 17 noiembrie: Croația – Portugalia, Franța – Suedia (ora 21:45)
FRANȚA 5 4 1 0 8-3 13
Portugalia 5 3 1 1 9-2 10
Croația 5 1 0 4 7-13 3
Suedia 5 1 0 4 3-9 3

Grupa 4

  • Joi, 3 septembrie: Germania – Spania 1-1 (Werner 52′ / Gayà 90’+7), Ucraina – Elveția 2-1 (Yarmolenko 15′, Zinchenko 69′ / Seferović 42′)
  • Duminică, 6 septembrie: Spania – Ucraina 4-0 (Ramos 4′-pen., 30′, Fati 33′, Ferrán Torres 85′), Elveția – Germania 1-1 (Widmer 59′ / Gündoğan 15′)
  • Sâmbătă, 10 octombrie: Spania – Elveția 1-0 (Oyarzabal 14′), Ucraina – Germania 1-2 (Malinovsky 77′ – pen. / Ginter 20′, Goretzka 49′)
  • Marți, 13 octombrie: Ucraina – Spania 1-0 (Tsygankov 76′), Germania – Elveția 3-3 (Werner 28′, Havertz 55′, Gnabry 60′ / Gavranović 5′, 57′, Freuler 26′)
  • Sâmbătă, 14 noiembrie: Elveția – Spania 1-1 (Freuler 26′ / Gerard Moreno 89′), Germania – Ucraina 3-1 (Sané 23′, Werner 33′, 64′ / Yaremchuk 12′)
  • Marți, 17 noiembrie: Spania – Germania, Elveția – Ucraina (ora 21:45)
Germania 5 2 3 0 10-7 9
Spania 5 2 2 1 7-3 8
Ucraina 5 2 0 3 5-10 6
Elveția 5 0 3 2 6-8 3

Liga B

Grupa 1

  • Vineri, 4 septembrie: Norvegia – Austria 1-2 (Haaland 67′ / Gregoritsch 36′, Sabitzer 55′-pen.), România – Irlanda de Nord 1-1 (Puşcaş 26′ / Whyte 87′)
  • Luni, 7 septembrie: Austria – România 2-3 (Baumgartner 18′, Onisiwo 82′ / Alibec 4′, Grigore 52′, Maxim 71′), Irlanda de Nord – Norvegia 1-5 (McNair 7′ / Elyounoussi 3′, Haaland 8′, 59′, Sørloth 20′, 48′)
  • Duminică, 11 octombrie: Norvegia – România 4-0 (Haaland 13′, 64′, 74′, Sørloth 39′), Irlanda de Nord – Austria 0-1 (ora 21:45)
  • Miercuri, 14 octombrie: Norvegia – Irlanda de Nord 1-0 (Dallas 68′-autogol), România – Austria 0-1 (Schöpf 76′)
  • Duminică, 15 noiembrie: România – Norvegia, Austria – Irlanda de Nord (ora 21:45)
  • Miercuri, 18 noiembrie: Irlanda de Nord – România, Austria – Norvegia (ora 21:45)
Austria 4 3 0 1 6-4 9
Norvegia 4 3 0 1 11-3 9
ROMÂNIA 4 1 1 2 4-8 4
Irlanda de Nord 4 0 1 3 2-8 1

Grupa 2

  • Vineri, 4 septembrie: Scoția – Israel 1-1 (Christie 45’+1-pen. / Zahavi 74′), Slovacia – Cehia 1-3 (Schranz 89′ / Coufal 49′, Dočkal 54′-pen., Krmenčík 87′)
  • Luni, 7 septembrie: Cehia – Scoția 1-2 (Pešek 13′ / Dykes 28′, Christie 53′-pen.), Israel – Slovacia 1-1 (Elmkies 90’+2 / Ďuriš 15′)
  • Duminică, 11 octombrie: Israel – Cehia 1-2 (Zahavi 56′ / Abu Hanna 14′-autogol, Vydra 48′), Scoția – Slovacia 1-0 (Dykes 54′)
  • Miercuri, 14 octombrie: Scoția – Cehia 1-0 (Fraser 6′), Slovacia – Israel 2-3 (Hamšík 16′, Mak 38′ / Zahavi 68′, 76′, 89′)
  • Duminică, 15 noiembrie: Slovacia – Scoția (ora 16:00), Cehia – Israel (ora 21:45)
  • Miercuri, 18 noiembrie: Israel – Scoția, Cehia – Slovacia (ora 21:45)
Scoția 4 3 1 0 5-2 10
Cehia 4 2 0 2 6-5 6
Israel 4 1 2 1 6-6 5
Slovacia 4 0 1 3 4-8 1

Grupa 3

  • Joi, 3 septembrie: Rusia – Serbia 3-1 (Dzyuba 49′ (p), 82′, Karavaev 70′ / A. Mitrović 79′), Turcia – Ungaria 0-1 (Szoboszlai 81′)
  • Duminică, 6 septembrie: Ungaria – Rusia 2-3 (Sallai 63′, Nikolić 71′ / Anton Miranchuk 16′, Ozdoev 35′, Mário Fernandes 47′), Serbia – Turcia 0-0
  • Duminică, 11 octombrie: Serbia – Ungaria 0-1 (Könyves 20′), Rusia – Turcia 1-1 (Anton Miranchuk 28′ / Kenan Karaman 62′)
  • Miercuri, 14 octombrie: Turcia – Serbia 2-2 (Hakan Çalhanoğlu 57′, Ozan Tufan 76′ / S. Milinković-Savić 22′, A. Mitrović 49′-pen.), Rusia – Ungaria 0-0
  • Duminică, 15 noiembrie: Turcia – Rusia (ora 19:00), Ungaria – Serbia (ora 21:45)
  • Miercuri, 18 noiembrie: Serbia – Rusia, Ungaria – Turcia (ora 21:45)
Rusia 4 2 2 0 7-4 8
Ungaria 4 2 1 1 4-3 7
Turcia 4 0 3 1 3-4 3
Serbia 4 0 2 2 3-6 2

Grupa 4

  • Joi, 3 septembrie: Bulgaria – Irlanda 1-1 (Kraev 57′ / Duffy 90’+4), Finlanda – Țara Galilor 0-1 (Moore 81′)
  • Duminică, 6 septembrie: Țara Galilor – Bulgaria 1-0 (N. Williams 90’+5), Irlanda – Finlanda 0-1 (Jensen 65′)
  • Duminică, 11 octombrie: Irlanda – Țara Galilor 0-0, Finlanda – Bulgaria 2-0 (Taylor 52′, Jensen 67′)
  • Miercuri, 14 octombrie: Finlanda – Irlanda 1-0 (Jensen 66′), Bulgaria – Țara Galilor 0-1 (J. Williams 85′)
  • Duminică, 15 noiembrie: Bulgaria – Finlanda, Țara Galilor – Irlanda (ora 19:00)
  • Miercuri, 18 noiembrie: Irlanda – Bulgaria, Țara Galilor – Finlanda (ora 21:45)
Țara Galilor 4 3 1 0 3-0 10
Finlanda 4 3 0 1 4-1 9
Irlanda 4 0 2 2 1-3 2
Bulgaria 4 0 1 3 1-5 1

Liga C

Grupa 1

  • Sâmbătă, 5 septembrie: Azerbaidjan – Luxemburg 1-2 (Sheydaev 44′ / Krivotsyuk 49′-autogol, Rodrigues 73′-pen.), Cipru – Muntenegru 0-2 (Jovetić 61′, 74′)
  • Marți, 8 septembrie: Cipru – Azerbaidjan 0-1 (Medvedev 30′), Luxemburg – Muntenegru 0-1 (Bećiraj 90’+4-pen.)
  • Sâmbătă, 10 octombrie: Luxemburg – Cipru 2-0 (Sinani 12′, 26′), Muntenegru – Azerbaidjan 2-0 (Jovetic 9′, Ivanovic 71′)
  • Marți, 13 octombrie: Azerbaidjan – Cipru 0-0, Muntenegru – Luxemburg 1-2 (Ivanović 34′ / E. Muratovic 42′, Sinani 86′)
  • Sâmbătă, 14 noiembrie: Cipru – Luxemburg 2-1 (Kastanos 34′-pen., 71′ / Kousoulos 5′-autogol), Azerbaidjan – Muntenegru 0-0 
  • Marți, 17 noiembrie: Luxemburg – Azerbaidjan, Muntenegru – Cipru (ora 21:45)
Muntenegru 5 3 1 1 6-2 10
Luxemburg 5 3 0 2 7-5 9
Azerbaidjan 5 1 2 2 2-4 5
Cipru 5 1 1 3 2-6 4

Grupa 2

  • Sâmbătă, 5 septembrie: Macedonia de Nord – Armenia 2-1 (Alioski 6′-pen., Nestorovski 39′-pen. / Barseghyan 90’+5-pen.), Estonia – Georgia 0-1 (Katcharava 33′)
  • Marți, 8 septembrie: Armenia – Estonia 2-0 (Karapetyan 44′, Wbeymar 66′), Georgia – Macedonia de Nord 1-1 (Okriashvili 14′-pen. / Ristovski 34′)
  • Duminică, 11 octombrie: Estonia – Macedonia de Nord 3-3 (Sappinen 33′, 61′, Liivak 76′-pen. / Kuusk 3′-autogol, Pandev 80′, Zajkov 88′), Armenia – Georgia 2-2 (Bayramyan 6′, Mkhitaryan 89′-pen. / Katcharava 46′, Okriashvili 74′)
  • Miercuri, 14 octombrie: Macedonia de Nord – Georgia 1-1 (Alioski 90’+3-pen. / Kvaratskhelia 74′), Estonia – Armenia 1-1 (Sappinen 14′ / K. Hovhannisyan 8′)
  • Duminică, 15 noiembrie: Macedonia de Nord – Estonia (ora 16:00), Georgia – Armenia (ora 19:00)
  • Miercuri, 18 noiembrie: Armenia – Macedonia de Nord, Georgia – Estonia (ora 19:00)
Macedonia de Nord 4 1 3 0 7-6 6
Georgia 4 1 3 0 5-4 6
Armenia 4 1 2 1 6-5 5
Estonia 4 0 2 2 4-7 2

Grupa 3

  • Joi, 3 septembrie: Moldova – Kosovo 1-1 (Nicolaescu 21′ / Kololli 72′), Slovenia – Grecia 0-0
  • Duminică, 6 septembrie: Slovenia – Moldova 1-0 (Bohar 29′), Kosovo – Grecia 1-2 (B. Berisha 83′ / Limnios 3′, Siovas 52′)
  • Duminică, 11 octombrie: Kosovo – Slovenia 0-1 (Vučkič 22′), Grecia – Moldova 2-0 (Bakasetas 45’+3-pen., Mantalos 50′)
  • Miercuri, 14 octombrie: Moldova – Slovenia 0-4 (Lovric 8′, Vučkič 37′-pen., 42′, 55′-pen.), Grecia – Kosovo 0-0
  • Duminică, 15 noiembrie: Moldova – Grecia, Slovenia – Kosovo (ora 21:45)
  • Miercuri, 18 noiembrie: Kosovo – Moldova, Grecia – Slovenia (ora 21:45)
Slovenia 4 3 1 0 6-0 10
Grecia 4 2 2 0 4-1 8
Kosovo 4 0 2 2 2-4 2
Moldova 4 0 1 3 1-8 1

Grupa 4

  • Vineri, 4 septembrie: Lituania – Kazahstan 0-2 (Zainutdinov 4′, Kuat 87′), Belarus – Albania 0-2 (Çikalleshi 24′, Bare 79′)
  • Luni, 7 septembrie: Kazahstan – Belarus 1-2 (Aimbetov 63′ / Bordachev 54′, Lisakovich 87′), Albania – Lituania 0-1 (D. Kazlauskas 52′)
  • Duminică, 11 octombrie: Kazahstan – Albania 0-0, Lituania – Belarus 2-2 (Novikovas 7, Laukžemis 75 / Lisakovich 59-pen., Sachivko 66)
  • Miercuri, 14 octombrie: Lituania – Albania 0-0, Belarus – Kazahstan 2-0 (Yablonski 36′, Yuzepchuk 90’+3)
  • Duminică, 15 noiembrie: Albania – Kazahstan, Belarus – Lituania (ora 19:00)
  • Miercuri, 18 noiembrie: Kazahstan – Lituania, Albania – Belarus (ora 17:00)
Belarus 4 2 1 1 6-5 7
Lituania 4 1 2 1 3-4 5
Albania 4 1 2 1 2-1 5
Kazahstan 4 1 1 2 3-4 4

Liga D

Grupa 1

  • Joi, 3 septembrie: Insulele Feroe – Malta 3-2 (K. Olsen 26′, A. Olsen 88′, Hendriksson 90’+1 / Degabriele 38′, Agius 74′), Letonia – Andorra 0-0
  • Duminică, 6 septembrie: Andorra – Insulele Feroe 0-1 (K. Olsen 32′), Malta – Letonia 1-1 (Nwoko 16′ / Guillaumier 26′-autogol)
  • Sâmbătă, 10 octombrie: Insulele Feroe – Letonia 1-1(Faero 28′ / Ikaunieks 25′), Andorra – Malta 0-0
  • Marți, 13 octombrie: Letonia – Malta 0-1 (S. Borg 90’+7), Insulele Feroe – Andorra 2-0 (K. Olsen 19′, 33′)
  • Sâmbătă, 14 noiembrie: Malta – Andorra 3-1 (Emili Garcia 56′-autogol, Degabriele 59′, Dimech 90’+3 / Rebés 3′), Letonia – Insulele Feroe 1-1 (Kamešs 59′ / G. Vatnhamar 60′)
  • Marți, 17 noiembrie: Malta – Insulele Feroe, Andorra – Letonia (ora 21:45)
Insulele Feroe 5 3 2 0 8-4 11
Malta 5 2 2 1 7-5 8
Letonia 5 0 4 1 3-4 4
Andorra 5 0 2 3 1-6 2

Grupa 2: Gibraltar, Liechtenstein, San Marino

  • Sâmbătă, 5 septembrie: Gibraltar – San Marino 1-0 (Torilla 43′)
  • Marți, 8 septembrie: San Marino – Liechtenstein 0-2 (Hasler 4′, Frick 15′)
  • Sâmbătă, 10 octombrie: Liechtenstein – Gibraltar 0-1 (De Barr 10′)
  • Marți, 13 octombrie: Liechtenstein – San Marino 0-0
  • Sâmbătă, 14 noiembrie: San Marino – Gibraltar 0-0
  • Marți, 17 noiembrie: Gibraltar – Liechtenstein (ora 21:45)
Gibraltar 3 2 1 0 2-0 7
Liechtenstein 3 1 1 1 2-1 4
San Marino 4 0 2 2 0-3 2

 

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*