Reşiţa, prima deplasare din play-out

Federația Română de Fotbal a stabilit, ieri, prin tragere la sorți, programul jocurilor din cadrul fazei play-out a Ligii 2. Conform regulamentului, cele 14 echipe au fost împărțite în două grupe, urmând să se dispute câte un singur joc între participante, rezultând, astfel, şase meciuri pentru fiecare formație.
La finalul play-out-ului vor retrograda locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 din cele două grupe vor juca un baraj, în dublă manşă, pentru menținerea în Liga 2. Fiecare echipă va intra în play-out cu punctele acumulate în sezonul regular.
FC Petrolul va face parte din Grupa „B”, alături de Viitorul Pandurii Tg. Jiu, Gloria Buzău, Concordia Chiajna, Unirea Slobozia, CSM Reșița, Aerostar Bacău. Play-out-ul va începe pe 3 aprilie, ultima etapă fiind programată să se desfășoare pe 8 mai.
Iată programul echipei ploieștene în play-out:
Etapa 1 (3 aprilie)
CSM Reșița – Petrolul Ploiești
Concordia Chiajna – Unirea Slobozia
Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Gloria Buzău
Aerostar Bacău stă

Etapa 2 (10 aprilie)
Gloria Buzău stă.
Unirea Slobozia – Viitorul Pandurii Tg. Jiu
Petrolul Ploieşti – Concordia Chiajna
Aerostar Bacău – CSM Reșița

Etapa 3 (14 aprilie)
CSM Reșița stă
Concordia Chiajna – Aerostar Bacău
Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Petrolul Ploiești
Gloria Buzău – Unirea Slobozia

Etapa 4 (17 aprilie)
Unirea Slobozia stă.
FC Petrolul Ploiești – Gloria Buzău
Aerostar Bacău – Viitorul Pandurii Tg. Jiu
CSM Reșița – Concordia Chiajna

Etapa 5 (24 aprilie)
Concordia Chiajna stă
Viitorul Pandurii Tg. Jiu – CSM Reșița
Gloria Buzău – Aerostar Bacău
Unirea Slobozia – FC Petrolul Ploiești

Etapa 6 (30 aprilie)
FC Petrolul Ploiești stă
Aerostar Bacău – Unirea Slobozia
CSM Reșița – Gloria Buzău
Concordia Chiajna – Viitorul Pandurii Tg. Jiu

Etapa 7 (8 mai)
Viitorul Pandurii Tg. Jiu stă
Gloria Buzău – Concordia Chiajna
Unirea Slobozia – CSM Reșița
FC Petrolul – Aerostar Bacău
Clasamentul din Seria B, de la care se pleacă în întrecere, este unul care, practic, nu prea lasă loc de ”emoții”, tot acest mini-campionat fiind unul în care avansul avut de echipa ploieșteană față de ultimele trei locuri, la momentul startului în faza a doua a întrecerii, este unul care dă liniște sau, mai degrabă… lasă impresia că se va juca ”degeaba” sau ”pentru onoare”. Pentru că, este aproape imposibil ca un avans de 21 de puncte să se poată pierde în 7 etape, sau un avans de 12 puncte să mai dea ”cu virgulă”, la final! Așadar, pentru Petrolul va urma un play-out, ”de bifat”, în care se poate pregăti un ”viitor”, dacă va fi un … viitor în această ”construcție” serios zbuciumată în ultimele zile!
Iată clasamentul de la care se pleacă în play-out:
1. Viitorul Pandurii Tg. Jiu 32 puncte
2. FC Petrolul Ploiești 31 puncte
3. Gloria Buzău 26 puncte
4. Concordia Chiajna 24 puncte
5. Unirea Slobozia 19 puncte
6. CSM Reșița 19 puncte
7. Aerostar Bacău 10 puncte

Play-off-ul este miza

Ieri, s-a tras la sorţi ţintarul play-off-ului, care va cuprinde zece etape. Primele două clasate la final vor promova direct, iar următoarele două vor da baraj
Ca urmare a încheierii sezonului regular în data de 28 martie 2021, primele şase echipe clasate din clasamentul sezonului regular vor participa în play-off, criteriul de departajare la egalitate de puncte fiind meciul direct.
Cele şase calificate în play-off-ul în care partidele se vor juca tur-retur, rezultând astfel 10 meciuri pentru fiecare formație sunt: U Craiova 1948 SA, Dunărea Călăraşi, CS Mioveni, Fotbal Club Rapid, AFK Csikszereda şi ASU Poli Timişoara. Ultimele două echipe au prins play-off-ul la meciuri directe în dauna celor de la AFC Farul şi Viitorul Pandurii.
La finalul play-off-ului, primele două clasate vor promova direct în Liga 1, în timp ce ocupantele locurilor 3 și 4 vor disputa un meci de baraj cu locurile 8 și 7 din play-out-ul Ligii 1. Barajul pentru promovarea în Liga 1 se va disputa pe 29 mai şi 2 iunie 2021.
În urma tragerii la sorţi care a avut ieri în sala Nicolae Dobrin de la sediul Federaţie Române de Fotbal, programul primei etape va fi următorul:
CS Mioveni – U Craiova 1948 SA
AFK Csikszereda – Fotbal Club Rapid
AFC Dunărea 2005 Călăraşi – Politehnica Timişoara
Clasamentul de la care se pleacă este unul foarte strâns, echipele având următorul punctaj:
1. U Craiova 1948 SA 35
2. AFC Dunărea 2005 Călăraşi 34
3. CS Mioveni 33
4. Fotbal Club Rapid 33
5. AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 32
6. ACS ASU Politehnica Timișoara 32
În faza play-off-ului se va intra cu toate punctele acumulate în sezonul regular, iar programul celor zece etape din play-off va fi următorul:
• Etapa 1 – 3 aprilie 2021
• Etapa 2 – 10 aprilie 2021
• Etapa 3 – 14 aprilie 2021
• Etapa 4 – 17 aprilie 2021
• Etapa 5 – 24 aprilie 2021
• Etapa 6 – 30 aprilie 2021
• Etapa 7 – 8 mai 2021
• Etapa 8 – 12 mai 2021
• Etapa 9 – 15 mai 2021
• Etapa 10 – 22 mai 2021
Tot ieri s-a stabilit și programul primei etape din Grupa A a play-out-ului, care este următorul:
AFC Farul Constanţa – AFC Ripensia Timişoara
Fotbal Comuna Recea – Pandurii Lignitul Târgu Jiu
CSM Slatina – AS FC Universitatea Cluj
FC Metaloglobus Bucureşti stă.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*