Rezultatele meciurilor din turul 3 al Cupei României: trei echipe din Liga 2 au fost eliminate

Marţi, miercuri şi joi s-au disputat meciurile din cadrul turului 3 al Cupei României, în care trei echipe din eşalonul secund au părăsit competiţia.

În această fază a competiţiei au intrat pentru prima oară în acest sezon şi cluburi din Liga 2, iar la meciurile în care acestea au avut drept adversare echipe din Liga 3 s-a aplicat o nouă regulă de vârstă stabilită prin decizia de Comitet Executiv din data de 1 octombrie 2020. Astfel, în partidele în care s-au întâlnit formații de Liga 2 cu formații de Liga 3, în ceea ce privește regulile de vârstă ale tinerilor jucători, s-au aplicat reglementările de la Liga 3.

În ceea ce priveşte rezultatele din turul al treilea, trei cluburi din Liga 2 au părăsit competiţia. Dacă Aerostar nu a mai fost programată şi a fost sancţionată cu forfait prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică de vineri, ca urmare a rezultatelor pozitive de la testarea COVID-19, în schimb Unirea Slobozia a fost învinsă în timpul regulamentar de Mostiştea Ulmu, echipă cu care s-a duelat în vară în dublă manşă pentru promovarea în Liga 2.

Singurul duel dintre două echipe din al doilea eşalon a fost adjudecat de U Craiova 1948 SA, care a învins la loviturile de departajare pe CSM Reşiţa. Gazdele de miercuri au deschis scorul prin italianul Compagno, dar au fost egalate cu 10 minute înaintea timpului regulamentar de joc. În ultimul minut, U Craiova 1948 SA ar fi putut obţine calificarea, dar acelaşi Campagno a ratat un penalty, astfel că s-a ajuns la prelungiri şi ulterior la lovituri de la 11 metri, acolo unde ratarea lui Bagherea a făcut diferenţa.

În faza următoare a competiţiei, care se va disputa pe 20-21 octombrie, pe lângă echipele câştigătoare ale meciurilor din această săptămână, vor participa şi celelalte echipe din Liga 2 Casa Pariurilor care nu au intrat în turul 3.

Marți, 6 octombrie, ora 14:30

  • CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – CSC Dumbrăvița 4-2 (0-1)
    Răzvan Pițigoi (47), Cosmin Mancaș (64), Cristian Pădurariu (79), Mahadi Kayondo (90+2) / Adrian Ștefan (41), Alex Pituc (81)
  • AFC Unirea 1924 – ACS Viitorul Şelimbăr 0-2 (0-0)
    Alexandru Neacşa (78 – pen.), Adrian Cîrstean (90+3)
  • CSM Alexandria – CSM Slatina 0-3 (0-1)
    Marian Vlada (18, 55), Abel Stan (83)
  • SC Popeşti-Leordeni – AFC Progresul 1944 Spartac 0-1 (0-0)
    Viorel Brocea (90+3)
  • AFC Odorheiu Secuiesc – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-2 (0-1)
    Juan Bauza (10), Norbert Pintér (90)
  • CS Gloria Lunca-Teuz Cermei – CS Şoimii Lipova 0-3*

Miercuri, 7 octombrie, ora 14:30

  • CSA Axiopolis Sport Cernavodă – AS FC Agricola Borcea 6-3 (4-2)
    Vlăduţ Ştefănescu (5), Emil Licu (11), Marius Tudorică (32) Angelo Anghelini (39 – aut.), Cosmin Ionică (77), Mădălin Martin (83) / Ionuţ Zaina (23), Robert Tudorache (34), Eduard Nacev (74)
  • ACS Dacia Unirea Brăila – CS Făurei 4-0 (4-0)
    Robert Vâlceanu (10), Ştefăniţă Sava (21), Cosmin Zamfir (29, 45)
  • AFC Metalul Buzău – CSM Focşani 2007 0-2 (0-0)
    Brian Lemac (80, 83)
  • ACS Hușana Huși – CS Ştiinţa Miroslava 2-1 (1-0)
    Alex Sahru (28 – pen.), Francis Agbleta (55) / Mario Pipoș (50)
  • ACS Şomuz Fălticeni – ACS Foresta Suceava 2-0 (1-0)
    Andrei Păiuş (30), Cătălin Tutuţă (75 – pen.)
  • AS FC Pucioasa – ACS SR Municipal Braşov 3-5 (0-1, 1-1, 1-1)
    Alexandru Petre (82) / Ștefan Răchișan (37)
  • CS Afumaţi – CS Concordia Chiajna 2-3 (1-2)
    Sabin Alexe (2), Răzvan Avram (47) / Philippe Nsiah (12), Marius Dumitru (20, 61)
  • CS Viitorul Dăeşti – ACS Vediţa Coloneşti M.S. 6-5 (0-0, 2-2, 2-2)
    George Neacșu (89, 90+4) / Alexandru Cincă (63), Marian Coman (90+3)
  • U Craiova 1948 SA – Clubul Sportiv Muncitoresc Reșița 6-4 (1-0, 1-1, 1-1)
    Andrea Campagno (45+1) / Victoraş Astafei (80)
  • CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei – CSC Sânmartin 1-2 (0-0)
    Gabriel Caba (55) / Sergiu Pop (63 – pen.), Ionuț Ban (89)
  • ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ – CS Aerostar Bacău 3-0*
  • CS Minaur Baia Mare – ACS Fotbal Comuna Recea 0-3*

Miercuri, 7 octombrie, ora 15:30

  • ACS Mostiştea Ulmu – AFC Unirea 04 Slobozia 3-1 (2-1) (foto)
    Nicuşor Romanescu (11), Daniel Stoian (40), Costel Roşu (90+4) / Flavius Dumbrăvean (13)

Joi, 8 octombrie, ora 14:30

  • ACSO Filiaşi – CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu 2-0 (2-0)
    Vlăduţ Buţurcă (25), Sabin Lupu (35)

Joi, 8 octombrie, ora 19:30

  • FC Unirea Dej – AS FC Universitatea Cluj 0-2 (0-1)
    Sérgio Ribeiro (16), Alexandru M. Pop (49)

*Meciuri al căror rezultat a fost stabilit prin decizia Comisiei de Disciplină şi Etică din data de 9 octombrie

 

 

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*