Rezultatele și clasamentele din Liga Națiunilor

În octombrie se dispută etapele 3 și 4 din a doua ediție a Ligii Națiunilor. Vezi rezultatele, marcatorii și clasamentele în fiecare grupă.

Liga A

Grupa 1

  • Vineri, 4 septembrie: Italia – Bosnia-Herțegovina 1-1 (Sensi 68′ / Džeko 58′), Țările de Jos – Polonia 1-0 (Bergwijn 62′)
  • Luni, 7 septembrie: Bosnia-Herțegovina – Polonia 1-2 (Hajradinović 25′-pen. / Glik 45’+1, Grosicki 68′), Țările de Jos – Italia 0-1 (Barella 45’+2)
  • Duminică, 11 octombrie: Bosnia-Herțegovina – Țările de Jos (ora 19:00), Polonia – Italia (ora 21:45)
  • Miercuri, 14 octombrie: Polonia – Bosnia-Herțegovina, Italia – Țările de Jos (ora 21:45)
Italia 2 1 1 0 2-1 4
Țările de Jos 2 1 0 1 1-1 3
Polonia 2 1 0 1 2-2 3
Bosnia-Herțegovina 2 0 1 1 2-3 1

Grupa 2

  • Sâmbătă, 5 septembrie: Islanda – Anglia 0-1 (Sterling 90’+2-pen.), Danemarca – Belgia 0-2 (Denayer 10′, Mertens 77′)
  • Marți, 8 septembrie: Belgia – Islanda 5-1 (Witsel 14′, Batshuayi 18′, 70′, Mertens 51′, Doku 80′ / H. Fridjónsson 11′), Danemarca – Anglia 0-0
  • Duminică, 11 octombrie: Anglia – Belgia (ora 19:00), Islanda – Danemarca (ora 21:45)
  • Miercuri, 14 octombrie: Anglia – Danemarca, Islanda – Belgia (ora 21:45)
Belgia 2 2 0 0 7-1 6
Anglia 2 1 1 0 1-0 4
Danemarca 2 0 1 1 0-2 1
Islanda 2 0 0 2 1-6 0

Grupa 3

  • Sâmbătă, 5 septembrie: Portugalia – Croația 4-1 (João Cancelo 42′, Diogo Jota 59′, João Félix 71′, Silva 90’+6 / Petković 90’+2), Suedia – Franța 0-1 (Mbappé 42′)
  • Marți, 8 septembrie: Franța – Croația 4-2 (Griezmann 44′, Livaković 45’+2-autogol, Upamecano 66′, Giroud 78′-pen. / Lovren 18′, Brekalo 56′), Suedia – Portugalia 0-2 (Ronaldo 45’+2, 73′)
  • Duminică, 11 octombrie: Croația – Suedia (ora 19:00), Franța – Portugalia (ora 21:45)
  • Miercuri, 14 octombrie: Croația – Franța, Portugalia – Suedia (ora 21:45)
Portugalia 2 2 0 0 6-1 6
Franța 2 2 0 0 5-2 6
Suedia 2 0 0 2 0-3 0
Croația 2 0 0 2 3-8 0

Grupa 4

  • Joi, 3 septembrie: Germania – Spania 1-1 (Werner 52′ / Gayà 90’+7), Ucraina – Elveția 2-1 (Yarmolenko 15′, Zinchenko 69′ / Seferović 42′)
  • Duminică, 6 septembrie: Spania – Ucraina 4-0 (Ramos 4′-pen., 30′, Fati 33′, Ferrán Torres 85′), Elveția – Germania 1-1 (Widmer 59′ / Gündoğan 15′)
  • Sâmbătă, 10 octombrie: Spania – Elveția 1-0 (Oyarzabal 14′), Ucraina – Germania 1-2 (Malinovsky 77′ – pen. / Ginter 20′, Goretzka 49′)
  • Marți, 13 octombrie: Ucraina – Spania, Germania – Elveția (ora 21:45)
Spania 3 2 1 0 6-1 7
Germania 3 1 2 0 4-3 5
Ucraina 3 1 0 2 3-7 3
Elveția 3 0 1 2 2-4 1

Liga B

Grupa 1

  • Vineri, 4 septembrie: Norvegia – Austria 1-2 (Haaland 67′ / Gregoritsch 36′, Sabitzer 55′-pen.), România – Irlanda de Nord 1-1 (Puşcaş 26′ / Whyte 87′)
  • Luni, 7 septembrie: Austria – România 2-3 (Baumgartner 18′, Onisiwo 82′ / Alibec 4′, Grigore 52′, Maxim 71′), Irlanda de Nord – Norvegia 1-5 (McNair 7′ / Elyounoussi 3′, Haaland 8′, 59′, Sørloth 20′, 48′)
  • Duminică, 11 octombrie: Norvegia – România (ora 19:00), Irlanda de Nord – Austria (ora 21:45)
  • Miercuri, 14 octombrie: Norvegia – Irlanda de Nord, România – Austria (ora 21:45)
ROMÂNIA 2 1 1 0 4-3 4
Austria 2 1 0 1 4-4 3
Norvegia 2 1 0 1 6-3 3
Irlanda de Nord 2 0 1 1 2-6 1

Grupa 2

  • Vineri, 4 septembrie: Scoția – Israel 1-1 (Christie 45’+1-pen. / Zahavi 74′), Slovacia – Cehia 1-3 (Schranz 89′ / Coufal 49′, Dočkal 54′-pen., Krmenčík 87′)
  • Luni, 7 septembrie: Cehia – Scoția 1-2 (Pešek 13′ / Dykes 28′, Christie 53′-pen.), Israel – Slovacia 1-1 (Elmkies 90’+2 / Ďuriš 15′)
  • Duminică, 11 octombrie: Israel – Cehia, Scoția – Slovacia (ora 21:45)
  • Miercuri, 14 octombrie: Scoția – Cehia, Slovacia – Israel (ora 21:45)
Scoția 2 1 1 0 3-2 4
Cehia 2 1 0 1 4-3 3
Israel 2 0 2 0 2-2 2
Slovacia 2 0 1 1 2-4 1

Grupa 3

  • Joi, 3 septembrie: Rusia – Serbia 3-1 (Dzyuba 49′ (p), 82′, Karavaev 70′ / A. Mitrović 79′), Turcia – Ungaria 0-1 (Szoboszlai 81′)
  • Duminică, 6 septembrie: Ungaria – Rusia 2-3 (Sallai 63′, Nikolić 71′ / Anton Miranchuk 16′, Ozdoev 35′, Mário Fernandes 47′), Serbia – Turcia 0-0
  • Duminică, 11 octombrie: Serbia – Ungaria, Rusia – Turcia (ora 21:45)
  • Miercuri, 14 octombrie: Turcia – Serbia, Rusia – Ungaria (ora 21:45)
Rusia 2 2 0 0 6-3 6
Ungaria 2 1 0 1 3-3 3
Turcia 2 0 1 1 0-1 1
Serbia 2 0 1 1 1-3 1

Grupa 4

  • Joi, 3 septembrie: Bulgaria – Irlanda 1-1 (Kraev 57′ / Duffy 90’+4), Finlanda – Țara Galilor 0-1 (Moore 81′)
  • Duminică, 6 septembrie: Țara Galilor – Bulgaria 1-0 (N. Williams 90’+5), Irlanda – Finlanda 0-1 (Jensen 65′)
  • Duminică, 11 octombrie: Irlanda – Țara Galilor (ora 16:00), Finlanda – Bulgaria (ora 19:00)
  • Miercuri, 14 octombrie: Finlanda – Irlanda (ora 19:00), Bulgaria – Țara Galilor (ora 21:45)
Țara Galilor 2 2 0 0 2-0 6
Finlanda 2 1 0 1 1-1 3
Irlanda 2 0 1 1 1-2 1
Bulgaria 2 0 1 1 1-2 1

Liga C

Grupa 1

  • Sâmbătă, 5 septembrie: Azerbaidjan – Luxemburg 1-2 (Sheydaev 44′ / Krivotsyuk 49′-autogol, Rodrigues 73′-pen.), Cipru – Muntenegru 0-2 (Jovetić 61′, 74′)
  • Marți, 8 septembrie: Cipru – Azerbaidjan 0-1 (Medvedev 30′), Luxemburg – Muntenegru 0-1 (Bećiraj 90’+4-pen.)
  • Sâmbătă, 10 octombrie: Luxemburg – Cipru 2-0(Sinani 12′, 26′), Muntenegru – Azerbaidjan 2-0 (Jovetic 9′, Ivanovic 71′)
  • Marți, 13 octombrie: Azerbaidjan – Cipru (ora 19:00), Muntenegru – Luxemburg (ora 21:45)
Muntenegru 3 3 0 0 5-0 9
Luxemburg 3 2 0 1 4-2 6
Azerbaidjan 3 1 0 2 2-4 3
Cipru 3 0 0 3 0-5 0

Grupa 2

  • Sâmbătă, 5 septembrie: Macedonia de Nord – Armenia 2-1 (Alioski 6′-pen., Nestorovski 39′-pen. / Barseghyan 90’+5-pen.), Estonia – Georgia 0-1 (Katcharava 33′)
  • Marți, 8 septembrie: Armenia – Estonia 2-0 (Karapetyan 44′, Wbeymar 66′), Georgia – Macedonia de Nord 1-1 (Okriashvili 14′-pen. / Ristovski 34′)
  • Duminică, 11 octombrie: Estonia – Macedonia de Nord, Armenia – Georgia (ora 19:00)
  • Miercuri, 14 octombrie: Macedonia de Nord – Georgia, Estonia – Armenia (ora 21:45)
Macedonia de Nord 2 1 1 0 3-2 4
Georgia 2 1 1 0 2-1 4
Armenia 2 1 0 1 3-2 3
Estonia 2 0 0 2 0-3 0

Grupa 3

  • Joi, 3 septembrie: Moldova – Kosovo 1-1 (Nicolaescu 21′ / Kololli 72′), Slovenia – Grecia 0-0
  • Duminică, 6 septembrie: Slovenia – Moldova 1-0 (Bohar 29′), Kosovo – Grecia 1-2 (B. Berisha 83′ / Limnios 3′, Siovas 52′)
  • Duminică, 11 octombrie: Kosovo – Slovenia, Grecia – Moldova (ora 21:45)
  • Miercuri, 14 octombrie: Moldova – Slovenia, Grecia – Kosovo (ora 21:45)
Grecia 2 1 1 0 2-1 4
Slovenia 2 1 1 0 1-0 4
Kosovo 2 0 1 1 2-3 1
Moldova 2 0 1 1 1-2 1

Grupa 4

  • Vineri, 4 septembrie: Lituania – Kazahstan 0-2 (Zainutdinov 4′, Kuat 87′), Belarus – Albania 0-2 (Çikalleshi 24′, Bare 79′)
  • Luni, 7 septembrie: Kazahstan – Belarus 1-2 (Aimbetov 63′ / Bordachev 54′, Lisakovich 87′), Albania – Lituania 0-1 (D. Kazlauskas 52′)
  • Duminică, 11 octombrie: Kazahstan – Albania (ora 16:00), Lituania – Belarus (ora 19:00)
  • Miercuri, 14 octombrie: Lituania – Albania (ora 19:00), Belarus – Kazahstan (ora 21:45)
Kazahstan 2 1 0 1 3-2 3
Albania 2 1 0 1 2-1 3
Belarus 2 1 0 1 2-3 3
Lituania 2 1 0 1 1-2 3

Liga D

Grupa 1

  • Joi, 3 septembrie: Insulele Feroe – Malta 3-2 (K. Olsen 26′, A. Olsen 88′, Hendriksson 90’+1 / Degabriele 38′, Agius 74′), Letonia – Andorra 0-0
  • Duminică, 6 septembrie: Andorra – Insulele Feroe 0-1 (K. Olsen 32′), Malta – Letonia 1-1 (Nwoko 16′ / Guillaumier 26′-autogol)
  • Sâmbătă, 10 octombrie: Insulele Feroe – Letonia 1-1(Faero 28′ / Ikaunieks 25′), Andorra – Malta 0-0
  • Marți, 13 octombrie: Letonia – Malta (ora 19:00), Insulele Feroe – Andorra (ora 21:45)
Insulele Feroe 3 2 1 0 5-3 7
Letonia 3 0 3 0 2-2 3
Malta 3 0 2 1 3-4 2
Andorra 3 0 2 1 0-1 2

Grupa 2: Gibraltar, Liechtenstein, San Marino

  • Sâmbătă, 5 septembrie: Gibraltar – San Marino 1-0 (Torilla 43′)
  • Marți, 8 septembrie: San Marino – Liechtenstein 0-2 (Hasler 4′, Frick 15′)
  • Sâmbătă, 10 octombrie: Liechtenstein – Gibraltar 0-1 (De Barr 10′)
  • Marți, 13 octombrie: Liechtenstein – San Marino (ora 21:45)
Gibraltar 2 2 0 0 2-0 6
Liechtenstein 2 1 0 1 2-1 3
San Marino 2 0 0 2 0-3 0

 

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*