Rezultatele și clasamentele din preliminariile EURO 2020

Campania de calificare la EURO 2020 a debutat săptămâna trecută! 55 de selecționate împărțite în 10 grupe luptă pentru primele 20 de locuri la turneul final al Campionatului European din 2020. O ediție aniversară organizată în 12 orașe europene, între care și Bucureștiul.

Vezi mai jos programul primelor două runde din preliminariile EURO 2020. La turneul final se califică primele două clasate din fiecare grupă. Ultimele 4 calificate vor fi stabilite în urma play-off-ului Ligii Națiunilor.

Grupa A
22 martie: Bulgaria – Muntenegru 1-1 (Nedelev 82-pen. / Mugoša 50), Anglia – Cehia 5-0 (Sterling 24, 62, 68, Kane 45+2-pen., Kalas 84-autogol)
25 martie: Muntenegru – Anglia, Kosovo – Bulgaria (21:45)

Anglia 1 1 0 0 5-0 3
Muntenegru 1 0 1 0 1-1 1
Bulgaria 1 0 1 0 1-1 1
Kosovo 0 0 0 0 0-0 0
Cehia 1 0 0 1 0-5 0


Grupa B

22 martie: Portugalia – Ucraina 0-0, Luxemburg – Lituania 2-1 (Barreiro Martins 45, Rodrigues 55 / Černych 14)
25 martie: Portugalia – Serbia, Luxemburg – Ucraina (21:45)

Luxemburg 1 1 0 0 2-1 3
Portugalia 1 0 1 0 0-0 1
Ucraina 1 0 1 0 0-0 1
Serbia 0 0 0 0 0-0 0
Lituania 1 0 0 1 1-2 0


Grupa C

21 martie: Irlanda de Nord – Estonia 2-0 (McGinn 56, S. Davis 75-pen.), Olanda – Belarus 4-0 (Depay 1, 55-pen., Wijnaldum 21, Van Dijk 86)
24 martie: Irlanda de Nord – Belarus 2-1 (J. Evans 30, Magennis 87 / Stasevich 33), Olanda – Germania 2-3 (De Ligt 48, Depay 63 / Sané 15, Gnabry 34, Schulz 90)

Irlanda de Nord 2 2 0 0 4-1 6
Germania 1 1 0 0 3-2 3
Olanda 2 1 0 1 6-3 3
Estonia 1 0 0 1 0-2 0
Belarus 2 0 0 2 1-6 0


Grupa D

23 martie: Georgia – Elveția 0-2 (St. Zuber 56, Zakaria 80), Gibraltar – Irlanda 0-1 (Hendrick 49)
26 martie: Elveția – Danemarca, Irlanda – Georgia (21:45)

Elveția 1 1 0 0 2-0 3
Irlanda 1 1 0 0 1-0 3
Danemarca 0 0 0 0 0-0 0
Gibraltar 1 0 0 1 0-1 0
Georgia 1 0 0 1 0-2 0


Grupa E

21 martie: Slovacia – Ungaria 2-0 (Duda 42, Rusnák 85), Croația – Azerbaijan 2-1 (Barišić 44, Kramarić 79 / Sheydaev 19)
24 martie: Țara Galilor – Slovacia 1-0 (James 5), Ungaria – Croația 2-1 (Szalai 34, Pátkai 76 / Rebić 13)

Slovacia 2 1 0 1 2-1 3
Țara Galilor 1 1 0 0 1-0 3
Ungaria 2 1 0 1 2-3 3
Croația 2 1 0 1 3-3 3
Azerbaidjan 1 0 0 1 1-2 0


Grupa F

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keșerü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe, Norvegia – Suedia, Malta – Spania (21:45)

Spania 1 1 0 0 2-1 3
Suedia 1 1 0 0 2-1 3
Malta 1 1 0 0 2-1 3
Norvegia 1 0 0 1 1-2 0
România 1 0 0 1 1-2 0
Feroe 1 0 0 1 1-2 0


Grupa G

21 martie: Israel – Slovenia 1-1 (Zahavi 55 / Šporar 48), FYR Macedonia – Letonia 3-1 (Alioski 11, Elmas 29, 90+3 / Isajevs 87), Austria – Polonia 0-1 (K. Piątek 69)
24 martie: Israel – Austria 4-2 (Zahavi 34, 45, 55, Dabbur 66 / Arnautović 8, 75), Slovenia – FYR Macedonia 1-1 (Zajc 34 / Bardi 47), Polonia – Letonia 2-0 (Lewandowski 76, Glik 84)

Polonia 2 2 0 0 3-0 6
Israel 2 1 1 0 5-3 4
FYR Macedonia 2 1 1 0 4-2 4
Slovenia 2 0 2 0 2-2 2
Austria 2 0 0 2 2-5 0
Letonia 2 0 0 2 1-5 0


Grupa H

22 martie: Moldova – Franța 1-4 (Ambros 89 / Griezmann 24, Varane 27, Giroud 36, Mbappé 87), Andorra – Islanda 0-2 (B. Bjarnason 22, Kjartansson 80), Albania – Turcia 0-2 (Burak Yılmaz 21, Çalhanoğlu 55)
25 martie: Turcia – Moldova (19:00), Franța – Islanda, Andorra – Albania (21:45)

Franța 1 1 0 0 4-1 3
Islanda 1 1 0 0 2-0 3
Turcia 1 1 0 0 2-0 3
Albania 1 0 0 1 0-2 0
Andorra 1 0 0 1 0-2 0
Moldova 1 0 0 1 1-4 0


Grupa I

21 martie: Kazahstan – Scoția 3-0 (Pertsukh 6, Vorogovskiy 10, Zainutdinov 51), Cipru – San Marino 5-0 (Sotiriou 19-pen., 23-pen., Kousoulos 26, Efrem 31, Laifis 56), Belgia – Rusia 3-1 (Tielemans 14, E. Hazard 45-pen., 88 / Cheryshev 16)
24 martie: Kazahstan – Rusia 0-4 (Cheryshev 19, 45+2, Dzyuba 52, Beysebekov 62-autogol), San Marino – Scoția 0-2 (McLean 4, Russell 74), Cipru – Belgia 0-2 (E. Hazard 10, Batshuayi 18)

Belgia 2 2 0 0 5-1 6
Rusia 2 1 0 1 5-3 3
Kazahstan 2 1 0 1 3-4 3
Cipru 2 1 0 1 5-2 3
Scoția 2 1 0 1 2-3 3
San Marino 2 0 0 2 0-7 0


Grupa J

23 martie: Liechtenstein – Grecia 0-2 (Fortounis 45+1, Donis 80), Italia – Finlanda 2-0 (Barella 7, Kean 74), Bosnia-Herțegovina – Armenia 2-1 (Krunić 33, Milošević 80 / Mkhitaryan 90+3-pen.)
26 martie: Armenia – Finlanda (19:00), Italia – Liechtenstein, Bosnia-Herțegovina – Grecia (21:45)

Italia 1 1 0 0 2-0 3
Grecia 1 1 0 0 2-0 3
Bosnia-Herțegovina 1 1 0 0 2-1 3
Armenia 1 0 0 1 1-2 0
Finlanda 1 0 0 1 0-2 0
Liechtenstein 1 0 0 1 0-2 0
You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*