S-au stabilit finalele barajului de promovare în Liga 2: patru câştigătoare de serie au fost eliminate

Returul fazei semifinale a barajului pentru promovarea în Liga 2 Casa Pariurilor, sezonul 2021-2022, s-a disputat sâmbătă şi duminică, dintre cele 20 de participante rămânând doar 10 în cursa pentru cele cinci locuri din ediţia viitoare a eşalonului secund.

Patru dintre câştigătoarele seriilor sezonului regular au fost eliminate, acestea fiind CSM Bucovina Rădăuţi (seria 1), Şoimii Lipova (seria 8), CSO Cugir (seria 9) şi Minaur Baia Mare (seria 10). Dacă seriile 1 şi 8 au rămas fără echipe în ultima rundă, în schimb seriile 2 şi 7 au mers mai departe cu ambele echipe, în timp ce din restul seriilor s-a calificat doar campioana sezonului regular.

Două au fost echipele care au reuşit să întoarcă rezultatul în meciul retur, Dacia Unirea Brăila, care a întors de la 0-2 în tur la 4-0 în retur şi CS Afumaţi, care a învins pe satelitul celor de la FCSB cu un categoric 4-1, după ce în tur a fost 1-0 pentru bucureşteni.

Iată programul manşei tur a celor cinci finale, programat pe 22 iunie (cu excepţia meciurilor care vor fi mutate din cauza televizării), cu menţiunea că returul va avea loc o săptămână mai târziu:

ACS Suporter Club Oţelul Galaţi – ACS Dacia Unirea Brăila
CSA Steaua Bucureşti – CS Afumaţi
ACS Vediţa Coloneşti M.S. – CSM Corona Braşov
CS Măgura Cisnădie – ACS Viitorul Şelimbăr
FC Unirea Dej – SCM Zalău

În ceea ce priveşte rezultatele şi marcatorii returului fazei semifinale, acestea au fost următoarele, cu roşu fiind trecute echipele calificate mai departe:

Sâmbătă, 15 mai
B4: CSA Steaua București – ACS Mostiștea Ulmu 2-0 (1-0) (în tur 2-0)
Emilian Pacionel (60 – pen.), Cezar Mihalache (90+4)

B1: ACS Dacia Unirea BrăilaCSM Bucovina Rădăuți 4-0 (0-0) (în tur 0-2)
Raphael Stănescu (59), Valentin Robu (75), Andrei Apostolache (85), Patrick Petre (88)

B2: ACS Foresta Suceava – ACS Suporter Club Oțelul Galați 0-0 (în tur 0-3)

B5: ACSO Filiași – CSM Corona Brașov 0-4 (0-0) (în tur 0-1)
Radu Linguraru (70), Iulian Drăgoi (76), Ştefan Nicolau (83), Richard Aszalos (89)

B6: ACS Vedița Colonești M.S.ACS SR Municipal Brașov 1-1 (0-1) (în tur 1-0)
Robert Dalu (72) / Marius Savu (5)

B7: ACS Viitorul Șelimbăr – CS Crișul Chișineu Criș 2-2 (2-1) (în tur 2-0)
George Monea (21), Adrian Cîrstean (27) / Sebastian Budur (41), Adrian Şuşlak (70 – pen.)

B8: CS Șoimii Lipova – CS Măgura Cisnădie 1-1 (1-0) (în tur 1-2)
Ionuţ Bărculeţ (32), Alexandru Ban (65) / M’hammed Salhi (68)

B9: CSO Cugir – SCM Zalău 0-2 (0-2) (în tur 0-3) (foto)
Raul Stanciu (42), Sergiu Pop (44)

B10: FC Unirea Dej – CS Minaur Baia Mare 3-1 (1-1) (în tur 0-0)
Sebastian Serediuc (32), Alexandru Core (54 – aut.), Ionuţ Frăsineanu (88) / Andrei Haţiegan (44)

Duminică, 16 mai
B3: SC Fotbal Club FCSB SA 2CS Afumați 1-4 (0-2) (în tur 1-0)
Andreas Chiriţoiu (74) / Ştefan Stîngă (14 – pen.), Ionuţ Tudorache (37, 52, 55)

Articol de Mihai ANDRIEŞ

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*