Sănătatea Cluj, punct eroic la Cugir. „Viruşii” au egalat în inferioritate numerică şi au şase meciuri la rând fără eşec

Sănătatea Cluj a realizat o mini surpriză la Cugir, 1-1, pe terenul unei echipe care visa la promovare înaintea startului Ligii a III-a.

În ultima etapă a turului, „viruşii” au reuşit să scoată primul punct din istorie la Cugir graţie unui gol marcat de către Negru în minutul 84, fundaşul Sănătăţii chiar îmbrăcând tricoul Metalurgistului în trecut.

Meciul din judeţul Alba a fost început slab, însă, de către Sănătatea, cugirenii reuşind să deschidă scorul după numai patru minute, Tăban marcând la prima fază importantă a meciului. Până la pauză, Lazăr putea aduce egalarea pentru echipa sa, şutul său fiind scos de lângă bară de portarul gazdelor, iar în minutul 60 „viruşii” au rămas în 10 jucători.

Golgheterul Andrei Ceaca a luat al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat, un eveniment care avea să lucreze în favoarea clujenilor, până la urmă. Relaxaţi de avantajele avute pe tabelă şi pe teren, cugirenii nu au mai forţat, iar în urma unei faze fixe Emanuel Negru a adus egalarea pentru clujeni, care au bifat al şaselea meci consecutiv fără înfrângere.

Ultimul eşec al Sănătăţii a fost cu Performanţa Ighiu, pe teren propriu, într-un joc disputat în 20 octombrie şi în care oaspeţii au marcat golul victoriei în minutul 90+4.

„A fost un rezultat eroic. Până ne-am revenit noi de pe drum Cugirul a deschis scorul, dar apoi nu a mai avut faze de poartă şi puteam chiar noi să egalăm. Nici repriza secundă nu a fost bogată în ocazii, iar după eliminare ei s-au relaxat un pic şi am reuşit să marcăm la o lovitură liberă. E bine pentru noi că am obţinut un egal la Cugir, primul nostru punct reuşit pe acest teren. Am jucat împotriva unei echipe bune, cu jucători vitezişti pe benzi, dar norocul ne-a surâs de data aceasta şi am egalat pe final de meci”, ne-a spus antrenorul clujenilor, Csaba Kis.

Sănătatea se menţine pe locul şapte în clasament, cu 21 de puncte, dar ar putea fi depăşită mâine de către Avântul Reghin, mureşenii având un meci uşor pe teren propriu cu Viitorul Ghimbav.

Metalurgistul Cugir

Rezerve: Bănică-Cioban, Udrea, Scurtu, Oltean, Ştefan Radu. Antrenor: Călin Moldovan