Șase stranieri U21 pe lista preliminară pentru partidele cu Finlanda și Malta

Selecționerul Adrian Mutu a trimis faxurile de principiu pentru șase jucători care evoluează în afara României.

Pe 4 septembrie, naționala Under 21 va întâlni Finlanda, în deplasare, iar pe 8 septembrie va evolua în Malta, în preliminariile EURO 2021. Partidele vor fi transmise în direct de PRO TV și Radio România Actualități.

Lista convocărilor preliminare:

Alexandru Dobre (Dijon/Franța)
Vlad Dragomir (Perugia/Italia)
Radu Drăgușin (Juventus/Italia)
Denis Drăguș (Standard Liege/Belgia)
Marius Marin (Pisa/Italia)
Andrei Rațiu (Ado Den Haag/Țările de jos)

Tot astăzi, selecționerul primei reprezentative, Mirel Rădoi, a anunțat și el lista provizorie a stranierilor pentru play-off-ul EURO 2020.

Preliminariile pentru EURO 2021 se vor disputa în septembrie, octombrie și noiembrie 2020. Cele nouă câștigătoare ale grupelor, precum și cele mai bune cinci locuri doi se vor alătura gazdelor Ungaria și Slovenia la EURO. Meciurile din cele patru grupe ale competiției se vor desfășura între 24 și 31 martie 2021.

Echipele calificate mai departe din grupe, primele două clasate, vor lupta pentru titlul european în fazele eliminatorii programate în aceleași două țări, Ungaria și Slovenia, în perioada 31 mai – 6 iunie 2021.

Inițial, sistemul de calificare includea un play-off între 8 formații clasate pe locul secund în preliminarii, cu cele 9 câștigătoare ale grupelor și cel mai bun loc doi calificate direct la turneul final.

Clasamentul Grupei 8

Danemarca 5 5 0 0 13-5 15
ROMÂNIA 5 3 1 1 11-3 10
Finlanda 5 2 1 2 8-6 7
Ucraina 4 1 0 3 6-8 3
Irlanda de Nord 5 0 3 2 2-6 3
Malta 4 0 1 3 1-13 1

Naționala U21 a României ocupă locul secund în grupa 8. Campania de calificare se va încheia acum în luna noiembrie 2020, pe teren propriu, contra Danemarcei, liderul actual al grupei. Partida trebuia să se dispute în luna martie, însă UEFA a reprogramat-o.

Programul tricolorilor U21 în preliminarii EURO 2021:

6 septembrie 2019: Ucraina – Finlanda 0-2, Irlanda de Nord – Malta 0-0
10 septembrie 2019: Ucraina – Malta 4-0, Finlanda – Irlanda de Nord 1-1,
Danemarca – România 2-1
10 octombrie 2019: Finlanda – Malta 4-0, Danemarca – Irlanda de Nord 2-1,
România – Ucraina 3-0
14 octombrie 2019: Finlanda – Danemarca 0-1, România – Irlanda de Nord 3-0
14 noiembrie 2019: România – Finlanda 4-1
15 noiembrie 2019: Ucraina – Danemarca 2-3
19 noiembrie 2019: Irlanda de Nord – România 0-0, Danemarca – Malta 5-1
4 septembrie 2020: Danemarca – Ucraina, Malta – Irlanda de Nord, Finlanda – România
8 septembrie 2020: Finlanda – Ucraina, Irlanda de Nord – Danemarca, Malta – România
9 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Finlanda, Ucraina – România, Malta – Danemarca
13 octombrie 2020: Irlanda de Nord – Ucraina, România – Malta, Danemarca – Finlanda
noiembrie 2020: Malta – Ucraina
noiembrie 2020: Ucraina – Irlanda de Nord, România – Danemarca, Malta – Finlanda

Sponsorii selecționatei Under 21: Telekom, Timișoreana, Fortuna, Penny și Joma.

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*