Scrimă: Craioveanca Claudia Durău a câștigat Campionatul Național de spadă pentru cadeți de la București

Claudia Durău a câștigat Campionatul Național de spadă pentru cadeți de la București / FOTO: FRSCRIMA

Sala de Scrimă CSA Steaua din București găzduiește de miercuri și până sâmbătă, în perioada 17-20 ianuarie, ediția 2018 a Campionatului Național de spadă pentru cadeți.

Miercuri, în prima zi de concurs, a avut loc proba de spadă feminin individual. Au fost prezente 54 de sportive. S-au tras două tururi de grupe preliminare și deoarece au fost înscrise peste 30 de sportive, după fiecare tur de grupe 20% au fost eliminate.

Spadasina Claudia Durău, legitimată la LPS Craiova, a câștigat medalia de aur. Claudia a dispus în finală de Mihaela Leonte, de la CSS Quarto, scor 15-13. Pe locul trei s-au clasat Cristina Constantinescu (CSA Steaua) și Bianca Moroianu (CSS Quarto).

REZULTATELE TABLOULUI DE 8

Mihaela Leonte (CSS Quatro București) – Andrada Ghica (ACS Stesisal București) 15-8
Bianca Moroianu (CSS Quatro București) – Cristina Matache (CSU Craiova) 15-12
Cristina Constantinescu (CSA Steaua) – Ana Melintescu (ACS Stesisal București) 15-13
Claudia Durău (LPS Craiova) – Ioana Drăghici (ACS Stesisal București) 15-11

Mihaela Leonte (CSS Quatro București) – Bianca Moroianu (CSS Quatro București) 15-8
Claudia Durău (LPS Craiova) – Cristina Constantinescu (CSA Steaua) 15-12

Claudia Durău (LPS Craiova) – Mihaela Leonte (CSS Quatro București) 15-13