Şelimbăr a ajuns la 7 meciuri câştigate din 7, CSA Steaua poate fi prima echipă cu 8 din 8

O nouă rundă a eşalonului al treilea a debutat vineri, când s-au disputat 13 partide. În prim-plan a ieşit din nou Viitorul Şelimbăr, echipă care conduce seria a şaptea după un parcurs impresionant, vineri reuşind a şaptea victorie consecutivă în tot atâtea meciuri jucate.

Succesul sibienilor din deplasarea pe terenul vecinei de judeţ Măgura Cisnădie este cu atât mai important cu cât a fost făcut cu o foaie de joc de doar 13 jucători, rezerve fiind antrenorul de portari Cristi Preda (47 de ani) şi preşedintele Claudiu Furdui (36 de ani). Dacă ultimul a intrat pe teren în ultimele cinci minute ale partidei, în schimb Preda a revenit marţi în activitate după o pauză de şapte ani de la ultimul meci jucat, fiind titular în restanţa cu AFC Hermannstadt 2, câştigată cu 4-0 de Şelimbăr.

CSA Steaua poate face 8 din 8

Alte două echipe se pot lăuda în acest moment cu punctaj maxim, CS Afumaţi şi CSA Steaua Bucureşti. Ilfovenii au 6 meciuri jucate şi câştigate în acest sezon, plus o restanţă de disputat cu Viitorul 2, iar sâmbătă vor juca la Olteniţa.

De partea cealaltă, CSA Steaua a ajuns la şapte din şapte după restanţa câştigată miercuri cu Voluntari 2, iar sâmbătă va avea şansa de a se duce la nivelul următor devenind singura cu opt victorii din opt meciuri, dacă trec şi de CS Tunari.

Revenind la rezultatele de vineri, trebuie menţionat succesul celor de la CSM Corona, care au câştigat la limită derby-ul Braşovului cu SR Municipal, în timp ce Şoimii Lipova a realizat scorul zilei, după 7-0 cu Becicherecu Mic. În seria a a noua, derby-ul dintre Unirea Dej şi CSO Cugir a fost adjudecat de gazde, care i-au provocat liderului primul eşec din actuala ediţie de campionat.

Iată rezultatele şi marcatorii zilei de vineri:

SERIA 4

CS Concordia Chiajna 2 – Fotbal Club Rapid 2 1-2 (1-1)
Alexandru Atomei (13) / Enrichi Finica (31), Nichifor Georgescu (89)

SERIA 5

CSM Corona Braşov – ACS SR Municipal Braşov 2-1 (2-1)
Iulian Drăgoi (14, 17) / Cenk Firat (19)

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2 – CSO Plopeni 0-0

SERIA 6

ACS Unirea Bascov – Universitatea Craiova 2 2-3 (0-2)
Alin Călin (72, 76) / Andrei Burlacu (7, 84 – pen.), Robert Petre (40)

CSM Alexandria – AS FC Pucioasa 2-1 (0-1)
Viorel Vâlcică (61), Eduard Sîrbu (63) / Eduard Bădoiu (15)

SERIA 7

CS Măgura Cisnădie – ACS Viitorul Şelimbăr 0-1 (0-0) (foto)
Alexandru Curtean (79 – pen.)

CS Gaz Metan Mediaş 2 – CS Viitorul Dăeşti 3-2 (1-2)
Alexandru Socaci (45+1 – pen.), Giuliano Ţili (49), Tudor Oltean (90+2) / Florian Pîrvu (10 – pen.), Ciprian Talpoş (39)

CSM Deva – ACS Minerul Costeşti 3-0 (1-0)
Giani Stere (10), Claudiu Ghighilicea (82, 86)

SERIA 8

ACS Poli Timişoara – CS Gloria Lunca-Teuz Cermei 2-1 (1-1)
Claudiu Matiș (37 – pen., 89) / Luca Bodri (32)

CS Şoimii Lipova – ACS Fortuna Becicherecu Mic 7-0 (3-0)
Vlad Filimon (20), Marcel Bercu (22, 26), Claudiu Codoban (54), David Ciubăncan (78, 90+1), Abel Popa (87)

CSC Dumbrăviţa – CSC Ghiroda şi Giarmata Vii 0-1 (0-1)
Samuel Costea (15)

SERIA 9

FC Unirea Dej – CSO Cugir 1-0 (1-0)
Florin Blaj (36)

AFC Unirea 1924 – ACS Sticla Arieşul Turda 2-1 (1-1)
Marian Guţ (8), Daniel Lupşan (49) / Sebastian Salcău (42 – pen.)

Rezultatele şi marcatorii etapelor disputate în noul sezon: ETAPA 1 | ETAPA 2 | ETAPA 3 | ETAPA 4 | ETAPA 5 | ETAPA 6 | ETAPA 7

Articol scris de Mihai ANDRIEŞ

You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply

*