Posts Tagged ‘Cupa României baschet feminin’

În acest final de săptămână s-a stabilit noua câștigătoare a Cupei României. ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și-a adjudecat a treia cupă în patru ani după ce a trecut cu 62-48 în finală de CSM Satu Mare. Formația pentru care joacă timișorencele Stoenescu și Godri-Părău a trecut în semifinală de SCM Timișoara cu 79-62. Dar finala a ajuns în faza pe comisii după ce sătmărenii au depus memoriu, contestând formula folosită de alb-verzi.

The post Stoenescu și Godri-Părău au câștigat o nouă cupă cu Sepsi. În semifinale au trecut de SCM Timișoara. CSM Satu Mare cere trofeul la masa verde appeared first on sporttim.ro.

Fetele de la SCM Timișoara au debutat cu dreptul la un turneu final al Cupei României. Formația de pe Bega s-a impus cu 71-62 în meciul care a deschis competiția de la Sepsi Arena și s-a calificat în penultimul act. Brașovencele plecau cu prima șansă, având 5 straniere, în timp ce timișorencele au rămas cu doar 2.

The post SCM Timișoara, în semifinalele Cupei României, la debut. Alb-violetele abordează Final 8-ul cu doar două straniere appeared first on sporttim.ro.

Fetele de la CS SCM Timișoara au jucat două partide într-un interval de trei zile în Liga Națională. În etapa a 8-a s-au impus acasă, 86-56 cu UPM BC Sirius Târgu Mureș care a ajuns pe ultimul loc. Marți alb-violetele au disputat restanța din etapa a 2-a cu Universitatea Cluj-Napoca, iar trupa lui Petricevic s-a impus cu 91-75. Tot în această săptămână s-a stabilit locația turneelor finale ale Cupei României. Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe va găzdui ambele competiții, după ce la masculin nici una din echipele calificate nu a solicitat organizarea.

The post CS SCM Timișoara, pe 7 înaintea ultimei etape din tur. Sfântu Gheorghe, gazdă în februarie a turneelor finale ale Cupei appeared first on sporttim.ro.

CS SCM Timișoara a obținut calificarea la turneul final al Cupei României. Fetele lui Mihai Coldea au pierdut returul de la Arad cu 57-59, dar s-au calificat direct grație victoriei la 5 puncte din tur. La masculin, BC SCM Timișoara s-a impus în deplasare la Craiova cu 82-76 în prima manșă din turul de calificare. Dubla dintre BC Timba Timișoara și CS Politehnica Iași a fost amânată din cauza problemelor cu suprafața de joc.

The post Cupa României. Fetele de la SCM Timișoara, calificate la Final 8. Băieții de la BC SCM au câștigat turul de la Craiova. Dubla Timbei, amânată appeared first on sporttim.ro.

Nou-promovata CS SCM Timișoara a câștigat primul său meci în Cupa României. A fost 69-64 în compania dublei câștigătoare a competiției, FCC ICIM Arad, pe sferturi: 20-15, 18-17, 17-21 și 14-11. Mihai Coldea a debutat pe banca SCM-ului. Ambele echipe au suferit la relațiile de joc, cu destule probleme în apărare și pase greșite. Oaspetele au avut momente când nu au făcut blocaj defensiv, lucru speculat de alb-violete. 51-38 a fost scorul la recuperări. Timișorencele au fost mai precise la contraatacuri și au marcat cu două puncte în plus în urma greșelilor adverse, deși au pierdut cu 9 mingi mai mult. Calificarea se decide sâmbătă la Arad.

The post FOTO. CS SCM Timișoara a debutat cu victorie în Cupa României. Alb-violetele au făcut diferența pe contraatac și la recuperare appeared first on sporttim.ro.

CS SCM Timișoara debutează în Cupa României acasă cu FCC ICIM Arad

CS SCM Timișoara joacă astăzi de la ora 19 primul meci din scurta sa istorie în Cupa României. Alb-violetele primesc vizita vecinei FCC ICIM Arad în ceea ce se anunță un duel echilibrat, în care nici una dintre echipe nu și-a văzut adversarul la lucru. Arădencele au în palmares două cupe. Patru dueluri sunt prgramate în primul tur al competiției eliminatorii, iar câștigătoarele și cele mai bune două învinse vor obține biletele pentru Final 8. În cupă este obligatorie folosirea a două românce pe tot parcursul meciului. La turneul final sunt calificate deja ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și Olimpia Brașov.

The post CS SCM Timișoara debutează în Cupa României acasă cu FCC ICIM Arad appeared first on sporttim.ro.