Posts Tagged ‘Dan Păltinişanu’

În revenire prin succesele cu bucureștenele CSA Steaua și Dinamo în aparițiile finale din 2017 pe plan intern, în Cupa României, campioana națională Timișoara Saracens și-a comutat atenția pentru ultimele două reprezentații din acest an pe scena internațională, unde, spre deosebire de fronturile Ovaliei carpatine, deține șefia la mijlocul parcursului din faza seriilor preliminare în Continental Shield, așteptând săptămâna aceasta o nouă vizită pe malurile Begăi a mai vechii cunoștințe de anul trecut, Rugby Calvisano, lider la zi în Eccellenza.

The post Teren moale pe ”Dan Păltinișanu” înaintea sosirii liderului din Eccellenza, Patarò Rugby Calvisano, baze solide pentru intrarea Timișoarei în semifinale appeared first on sporttim.ro.

Déjà vu! Timișorenii deschid scorul dar nu sunt capabili să învingă. Pe scurt, istoria celei de-a patra remize consecutive a bănățenilor în Liga 1 cu același 1-1, totodată al patrulea rezultat succesiv de egalitate al medieșenilor în deplasare în primul eșalon.

The post Drăghici deschide scorul în primele minute, ACS Poli e egalată acasă imediat după pauză de cea mai ineficace trupă din Liga 1: 1-1 cu Gaz Metan appeared first on sporttim.ro.

În deschiderea rundei a 18-a din Liga 1, ACS Poli a primit de la ora 18 vizita lui FC Botoșani, una dintre echipele care traversează o perioadă foarte bună, fiind situată în preajma podiumului. Ca și în etapa precedentă, deși au deschis scorul, din nou timișorenii nu au fost capabili să țină de rezultat, înregistrând un nou rezultat de egalitate, 1-1.

The post ACS Poli conduce la pauză dar e iarăși egalată: 1-1 cu FC Botoșani. 17 goluri primite în repriza a II-a în 11 jocuri din care ultimele 6 la rând appeared first on sporttim.ro.

Peste 150 de spectatori, incluzând o galerie viola a fanilor lui ASU Politehnica, au asistat în această după-amiază din tribuna Sălii ”Constantin Jude” la un foarte frumos cuplaj fotbalistic juvenil prilejuit de finalele fazei județene a ediției din acest an în ”Trofeul Gheorghe Ene” și ”Trofeul Gheorghe Ola”.

The post FOTO. Finale de 3-2 după 2-0 și 2-2! Spectatori, galerie, jocuri frumoase, aplauze meritate. ASU Politehnica triumfă în ”Trofeul Gheorghe Ene”, ACS Poli în ”Trofeul Gheorghe Ola” appeared first on sporttim.ro.

Cu o săptămână după celelalte 6 colege din elită, deținătoarea la zi a Cupei României va debuta sâmbătă dimineață pe ”Dan Păltinișanu” în noua ediție a întrecerii numărul 2 din Ovalia carpatină, Timișoara Saracens având-o ca oaspete pe învinsa sa în finala din mai a campionatului Superligii, la București, dar și din mai 2016, în sezonul trecut al întrecerii knock-out, pe Bega. Un duel așadar la vârf dar totuși preliminar, între pe de-o parte campionii și totodată deținătorii Cupei iar pe de altă parte ”Zimbrii” Maramureșului, grupări oferind printre cei mai mulți internaționali lotului ”Stejarilor” în vederea testului din 18 noiembrie de la ora 18 de pe ”Arcul de Triumf”, România – Samoa, vecine pe 15 și 16 în ierarhia International Rugby Board și aspirante la calificarea la Cupa Mondială 2019, la care 5 dintre cele 20 de locuri sunt încă vacante.

The post Timișoara Saracens, debut în apărarea trofeului Cupei României: sâmbătă la 11 pe ”Dan Păltinișanu”, cu ”Zimbrii” appeared first on sporttim.ro.

Fotografii realizate de Leczki Jozsi la meciul Ripensia – UTA, jucat miercuri de la ora 19 pe stadionul ”Dan Păltinișanu” din Timișoara în etapa a XVI-a din Liga 2 și încheiat la egalitate, 1-1 (0-0) prin golurile marcate în nici 10 minute de la mijlocul reprizei a II-a de Mediop, în minutul 63 pentru gazdele mai bine clasate, respectiv căpitanul arădenilor în roșu, Curtuiuș, în minutul 72.

The post GALERIE FOTO: Ripensia – UTA 1-1. Suciu: ”Nu putem sau nu suntem învățați să jucăm etape intermediare” Todea: ”Am început destul de slăbuț repriza a II-a” appeared first on sporttim.ro.

Ripensia, punct la cele 4 eșecuri la rând afară

Ripensia a pus punct prin obținerea unui punct seriei de patru înfrângeri în deplasare în Liga 2, remizând pentru a doua oară afară de la promovare, în urma unui 2-2 în care egala după pauza ieșirii din etapa a cincea la Brăila și rămânea atunci pentru ultima dată în fotoliul de lider. Astăzi însă remiza a fost necesară pentru a păstra distanța de numai două puncte față de gazda care aborda jocul din runda a 15-a nu doar cu foarte mari probleme dar și de pe primul loc de retrogradare: CS FC Olimpia 2010 – AFC Ripensia Timișoara 1-1 (1-1).

The post Ripensia, punct la cele 4 eșecuri la rând afară appeared first on sporttim.ro.

Fotografii realizate de Leczki Jozsi și Iosif Canea la meciul ASU Politehnica – ACS Poli, jucat pe stadionul ”Dan Păltinișanu” din Timișoara miercuri 25 octombrie de la ora 18 în 16-imile de finală ale ediției 2017/8 în Cupa României și câștigat cu 0-1 (0-0) de prim-divizionara în roz-negru prin golul togolezului Abraw în minutul 52, devenind astfel a șaptea grupare din Liga 1 calificată în optimile din 29 noiembrie.

The post GALERIE FOTO. ASU Politehnica – ACS Poli 0-1 în 16-imile Cupei României appeared first on sporttim.ro.

Pentru al patrulea tur la rând, reprezentarea fotbalului din Timiș în actuala ediție a Cupei României se reduce tot strict la un singur duel direct, de această dată al concitadinelor ASU Politehnica și ACS Poli, puse în premieră față în față cu ocazia fazei 16-imilor de finală, miza fiind calificarea în optimile de peste 5 săptămâni, în jur de 29 noiembrie.

The post LIVE TEXT: Cupa României, 16-imi. ASU Politehnica – ACS Poli 0-1 (0-0: Abraw 52) și 0-3 la bare: Melinte cap transversală 38, Artean 55, 57. Sorescu și Staicu noi în primul 11. Popa, 7 schimbări după 7-0, Croitoru revenit după peste două luni appeared first on sporttim.ro.

ASU Politehnica și ACS Poli dau piept în premieră miercuri de la ora 18 pe arena ”Dan Păltinișanu”, stadion pe care ambele echipe timișorene erau eliminate din precedenta ediție a Cupei României cu un identic 0-3, secund-divizionara din 16-imi, tocmai pe 25 octombrie, dată și a duelului de mâine, de către Pandurii, după care prim-divizionara din semifinale, manșa retur acasă fiind pe 17 mai 2017 cu Astra, însă nu doar în această privință concitadinele au ceva în comun, ci și pe seama problemelor de efectiv cu care se confruntă.

The post Bogdan Andone (ASU Politehnica): ”Nu mi-aș fi dorit acum un astfel de joc. Nu era momentul, pentru că avem o serie de accidentați și suspendați, astfel că abia reușim să fim 18 pe foaie” appeared first on sporttim.ro.