Posts Tagged ‘derby timişorean’

Derby-ul timișorean din Liga Națională de Baschet masculin a avut foarte puțini jucători localnici. Doi au fost pe foaia de joc, câte unul la fiecare echipă. Adunat, au strâns mai puțin de 13 minute din totalul de 400 posibile. A fost totuși un progres față de meciul tur, când doar un sportiv timișorean a fost pe foaia de joc și nu a intrat.

The post Jucătorii timișoreni, o raritate în derby-ul local de sub panou. Doar doi au intrat în teren la meciul dintre Timba și BC SCM appeared first on sporttim.ro.

BC SCM Timișoara s-a impus în derby-ul timișorean găzduit de concitadina Timba. Scorul a fost 83-98, pe sferturi: 27-20, 17-25, 19-24, 20-29. Alb-violeții erau clar favoriții partidei, în condițiile în care „urșii” au un lot subțiat. De la „lei” nu a jucat Jeremic care a avut probleme la degetul mare de la picior în ultimele două săptămâni. Galben-negrii au oferit o replică bună în prima parte când au și condus la 11 puncte. BC SCM s-a desprins în finalul sfertului trei pe mâna lui Mijajlovic, iar în ultima perioadă de joc s-a dus și la 22 de puncte în față.

The post BC SCM Timișoara își adjudecă derby-ul cu Timba grație tirului de la distanță și a băncii mai lungi appeared first on sporttim.ro.

Cele două formații de seniori din Timișoara se întâlnesc pentru a 8-a oară în primul eșalon, joi de la ora 18 la sala Constantin Jude. Timba este gazda duelului din etapa a 12-a din Liga Națională. Cele două echipe au situații diferite. Alb-violeții sunt pe podium în campionat și au avut parte de stabilitate în lot. Galben-negrii au avut o primă parte de sezon agitată, cu multe schimbări și sunt pe locul 10.

The post Derby-ul timișorean de sub panou dintre Timba și BC SCM deschide joi seria meciurilor din 2018 appeared first on sporttim.ro.

BC SCM Timișoara a obținut o victorie clară în duelul local cu concitadina BC Timba, în restanța din etapa 1 a Ligii Naționale. Alb-violeții s-au distanțat încă din startul partidei, conducând la jumătatea primului sfert cu 10-2. Avansul a crescut până la un maxim de 35 de puncte în debutul sfertului patru. S-a încheiat 101-76 după o ultimă perioadă de joc în care s-a jucat la spectacol. „Oaspeții” au avut mari probleme în apărare, permițându-le gazdelor să înscrie 56 de puncte din spațiul de trei secunde.

The post „Leii” s-au impus clar în duelul cu „urșii” care au ieșit din hibernare doar în sfertul patru, când meciul era jucat appeared first on sporttim.ro.

BC SCM Timișoara și BC Timba Timișoara joacă în această seară într-o restanță din prima etapă. La începutul lunii trecute sala Constantin Jude a fost ocupată, astfel că meciul a fost amânat pentru 1 noiembrie. Revine derby-ul timișorean din Liga Națională după mai bine de doi ani. Alb-violeții au două victorii la rând în actualul campionat, în timp ce „urșii” caută primul succes după revenirea în primul eșalon.

The post „Leii” și „urșii” se întâlnesc din nou în Liga Națională după mai mult de doi ani de la precedentul derby timișorean appeared first on sporttim.ro.

Prim-divizionarele de baschet masculin din Timișoara se vor întâlni în prima etapă a Ligii Naționale, care este programată pe 7 și 8 octombrie. BC SCM Timișoara va găzdui derby-ul local din prima etapă. Alb-violeții vor întâlni SCM U Craiova în primul tur al Cupei României, în timp ce BC Timba se va duela cu cealaltă nou-promovată, CS Politehnica Iași. Ambele formații de pe Bega vor juca returul acasă. Sistemul de disputare al campionatului este același din sezonul trecut, cu grupele 1-6 și 7-12 în a doua fază a sezonului regulat, după care urmează play-off-ul.

The post Derby timișorean în prima etapă a Ligii Naționale de baschet masculin. SCM U Craiova și CS Politehnica Iași, adversarele bănățenilor în primul tur al cupei appeared first on sporttim.ro.