Posts Tagged ‘Draghici’

ACS Poli, învinsă cu 1-0 în primul amical în Turcia de tineri slovaci

ACS Poli Timișoara a început duminică dimineață seria jocurilor de pregătire în cantonamentul din Antalya, unde a descins vineri seară iar sâmbătă a efectuat primul antrenament la Side, astăzi testându-și forțele în compania tinerilor mai puțin utilizați în precedentele amicale la fața locului ale ocupantei poziției a patra în primul eșalon slovac, MFK Ružomberok, care s-a impus cu 1-0 (1-0) printr-un gol marcat în minutul 37.

The post ACS Poli, învinsă cu 1-0 în primul amical în Turcia de tineri slovaci appeared first on sporttim.ro.

ACS Poli a cucerit astăzi dintr-un foc la debutul jumătății secunde a Ligii 2 aproape jumătate din agoniseala de 7 puncte a întregului tur, semnând premiera întâiului triumf acasă din acest campionat, 3-0 (2-0) prin care a stins Farul, și scăpând de ”lanterna roșie”, pasată viitorilor adversari de pe Dunăre, brăilenii. Cu lovituri de cap în minutele 32 și 34, Golda și Drăghici au torpilat corabia ”marinarilor”, timișorenii mărindu-și avantajul la o diferență pe care n-o mai atingeau din sezonul 2014/5 într-un joc în care s-au ales și cu sperieturi la accidentările lui Codrea și Smaranda.

The post Călin Cojocaru (ACS Poli), 3-0 la startul returului: ”Era normal, căci venim după două meciuri bune!” appeared first on sporttim.ro.

Fotografii realizate la meciul ACS Poli – CS Aerostar Bacău, jucat sâmbătă de la ora 11 pe terenul ”Electrica” din Timișoara în etapa a XV-a din Liga 2 și câștigat cu 1-2 (1-0) de oaspeții în galben-albastru prin loviturile de la 11 metri transformate de căpitanul Cătălin Vraciu în minutele 59 și 78, după ce și Octavian Drăghici deschidea scorul tot de pe punctul cu var în minutul 6 al unei partide în care gazdele în violet aveau să rămână în ultima jumătate de oră fără căpitanul Melinte, eliminat.

The post GALERIE FOTO. ACS Poli – Aerostar Bacău 1-2 (1-0) appeared first on sporttim.ro.

Dacă n-ar fi egalat Ciucur cu acel stâng dintr-o bucată spre colțul lung în ultimele câteva minute ale ieșirii la Mediaș în lunea de Paști, la doar tot câteva minute după ce Gaz Metan deschidea scorul, atunci ACS Poli s-ar fi trezit săptămâna viitoare în fața deplasării finale la Chiajna din totalul celor 7 jocuri afară din faza play-out fără absolut nici un gol înscris pe teren advers în grupa a II-a valorică, aspect explicând multe despre agravarea situației ierarhice a timișorenilor dar și reamintind sâmburele problemei, cu acuratețe identificat de primul dintre cei 3 antrenori din actualul sezon, Ionuț Popa. Iar o săptămână începută cu un 0-0 acasă nu putea continua altfel decât cu un 0-0 și afară, la Botoșani…

The post ACS Poli, la a 5-a deplasare în play-out fără gol marcat în 6 ieșiri cu totalul 1. Săptămâna 0-0 nu pare salvatoare appeared first on sporttim.ro.

A trebuit și-a fost nevoie să ajungă în preziua meciului, pe moment, chiar și pe ultimul loc în Liga 1, asta după rezultatul de vineri FC Voluntari – Juventus 0-1, pentru a se trezi la realitate și a-și reaminti că nu mai învinsese acasă de exact o jumătate de an, din 28 octombrie, de la acel 2-1 cu Astra. Iar Drăghici, ale cărui mai vremelnice goluri în jocuri succesive din tur cu liderul CFR Cluj și pe Dinamo o propulsau pe-atunci pe ACS Poli chiar și în zona play-off, a marcat și la ananghie, acum deviind instinctiv sub bară un șut al lui Munteanu în cel de-al treilea și ultimul minut de prelungiri la finele turului în play-out, 1-0 (0-0) chiar la ultima fază cu Concordia Chiajna, drept întrerupere a seriei timișorene de 16 apariții fără victorie…

The post GALERIE FOTO. ACS Poli – Concordia 1-0 (0-0): Drăghici la ultima fază, în prelungiri appeared first on sporttim.ro.

ACS Poli răstoarnă scorul în Serbia: 1-2 (1-2)

În absența lui Cânu și Melinte, alcătuind perechea de fundași centrali în 14 dintre cele 22 de etape din prima parte a campionatului Ligii 1, ACS Poli Timișoara a câștigat astăzi primul meci amical internațional din pregătirile de iarnă, jucat de la ora 14:15 a României în Serbia.

The post ACS Poli răstoarnă scorul în Serbia: 1-2 (1-2) appeared first on sporttim.ro.

Fotografii realizate de Leczki Jozsi la meciul ACS Poli – Gaz Metan Mediaș, jucat luni 4 decembrie 2017 de la ora 18 pe ninsoare pe stadionul ”Dan Păltinișanu” din Timișoara în etapa a XX-a din sezonul regular în Liga 1 și remizat 1-1 (1-0) prin golurile lui Drăghici în minutul 4 respectiv Golubovic pentru sibienii în negru în minutul 47.

The post GALERIE FOTO. ACS Poli – Gaz Metan Mediaș 1-1 appeared first on sporttim.ro.

Deficiențe

În cel de-al doilea joc amical al echipei naționale a României, aceasta a fost învinsă de reprezentativa Olandei la un scor sec, 0-3. Văzând cum joacă echipa Olandei, cea care a ratat calificarea la Campionatul Mondial, mă întreb ce rost mai are să ne lamentăm noi pentru aceeași nerealizare. Din nou s-a dovedit că jucătorii care nu evoluează la echipele de club nu pot face față la echipa națională.

The post Deficiențe appeared first on sporttim.ro.

Dictonul nici un meci nu seamănă cu altul a fost probat în această seară de ACS Poli, care n-a fost tocmai în largul ei în calitate de gazdă mai bine clasată și în special în mai noua postură de ”revelație a sezonului”, după cum și-a atras aprecierile, găsind mai dificilă înfrângerea rezistenței nou-promovatei din Sfântu Gheorghe decât depășirea în meciurile precedente a liderului CFR Cluj și a dinamoviștilor, chiar la București.

The post ACS Poli, un pas înapoi acasă cu nou-promovata Sepsi, la a doua deplasare la rând fără gol primit: 0-0 appeared first on sporttim.ro.

Anul trecut pe vremea asta, pe 10 septembrie, ACS Poli încasa un 4-1 în zona capitalei, la Voluntari, și rămânea cu numai 4 puncte din 21 posibile, ultima și îngropată de penalizarea de 14 puncte. Astăzi însă, timișorenii n-au fost implicați într-un duel al durerii, disputat de Gaz Metan și Concordia, învingătoare la Mediaș cu 1-2 și urcată de pe ultimul loc pe cel de baraj, pierdut de sibieni, ci mai pe seară și mai sus într-unul al vecinelor despărțite de două puncte pe pozițiile 6-7, pe care s-a produs o altă rocadă, bănățenii pătrunzând în zona play-off în detrimentul învinșilor lor prin unica modalitate viabilă, victoria în ”Groapă”.

The post ACS Poli îngroapă clar ”câinii” pe Dinamo, 1-2 de la 1-0, și-l poate expedia pe Contra la națională. Rocadă, Timișoara în play-off, roșu-albii out și la colț appeared first on sporttim.ro.