Posts Tagged ‘Filip Marjanovic’

Egali joi după-amiază acasă ai liderului AHC Dobrogea Sud, handbaliștii Timișoarei au resimțit în această seară la Călărași atât urmările intensității duelului cu constănțenii cât și absențele din efectiv în cele două partide disputate la un interval de nici 75 de ore cu tot cu călătoria spre sud-estul țării, cedând ritmul pe mijlocul reprizei I prin primirea a 5 goluri la rând după un început în avantaj, fără a mai egala ulterior situația: 33-30 (16-12). În consecință, AHC Dunărea, care aborda meciul de la ora 19 cu un punct avans față de ”violeți” după ce fructifica și joi avantajul terenului propriu prin a știrbi șansele lui CSM București la prinderea finalei, și-a asigurat astfel prezența în întâlnirile pentru locurile 5-6, bănățenii fiind nevoiți să tragă cel mult la locul 7. De fapt, încă înaintea rundei finale din seriile patrulater din play-off, de miercuri, ordinea ierarhică în grupe a fost definitivată, păstrate fiind întocmai clasările după sezonul regular, semn că punctele din oficiu înaintea celor 6 etape au avut un rol major, chiar decisiv.

The post Poli pierde la Călărași și coboară în disputele pentru locurile 7-8 în ierarhia finală, cu CSM Focșani 2007 appeared first on sporttim.ro.

Redresată înaintea pauzei, Poli se desprinde clar

Începutul a fost mai greu în primul meci acasă din play-off, numai Marjanovic înscriind în primele 10 minute, o dată de la 7 metri, pe când AHC Dunărea Călărași de 6 ori, dar odată ce SCM Politehnica a marcat de 4 ori în 5 minute pentru a prelua în premieră conducerea, din minutul 22, nici n-a mai privit înapoi. Din contră, s-a desprins și la 7 goluri, avantaj deținut de 4 ori în triumful fără Marius Sadoveac, lovit: 31-26, la pauză 14-12.

The post Redresată înaintea pauzei, Poli se desprinde clar appeared first on sporttim.ro.

Cu recente amintiri foarte frumoase din Vrancea, handbaliștii poliști au revenit în această seară la Focșani, pentru ultima deplasare a returului în sezonul regular din Liga Națională, confirmând ceea ce a anticipat cu luciditate antrenorul Pero Milosevic, și anume că nu s-ar mai fi putut ridica din nou la nivelul calitativ etalat în cele două zile ale turneului Final4. De unde și rezultatul reîntâlnirii pe puncte din campionat, remiză, 28-28, câte unul pentru fiecare, după ce timișorenii se calificau luna aceasta în finala Cupei României cu un succes la 8 goluri în dauna gazdei vrânceană. Punct final seriei ”violet” de 6 victorii, dar bănățenii tot n-au pierdut, bifând în schimb al cincilea rezultat de egalitate, record al ediției.

The post Regina remizelor nu se dezminte nici în sala adjudecării Cupei României: Poli, 28-28 la Focșani appeared first on sporttim.ro.

Cu tot sprijinul publicului, gazda CSM Focșani 2007 nu i-a putut rezista în această după-amiază Politehnicii Timișoara, care, odată ce a preluat conducerea în minutul 9 al semifinalei Cupei României la handbal masculin, n-a mai cedat-o deloc și s-a desprins încă din prima repriză și la 5 goluri, calificându-se în forță în ultimul act de mâine, prin a atinge avantajul maxim ca rezultat final: 18-25 (9-13).

The post SCM Politehnica se califică în forță în finala Cupei României, Marjanovic și Sadoveac două treimi din goluri, mai multe decât gazda din Focșani la un loc appeared first on sporttim.ro.

N-a mai jucat un meci oficial de o lună și jumătate, din 15 decembrie 2018, când își asigura la Baia Mare la aruncări de departajare intrarea în turneul Final4 al Cupei României, dar SCM Politehnica va relua returul Ligii Naționale de handbal masculin în ritmul în care încheia sezonul anului trecut, și anume cu 3 partide într-o săptămână, atunci toate în deplasare pe ruta Bacău – Turda – Maramureș, acum cu apariții de la ora 17:30, joi acasă cu campioana Dinamo, duminică la Buzău cu nou-promovata locală iar joia viitoare din nou în sala ”Constantin Jude”, cu o trupă de podium, AHC Dunărea Călărași.

The post Poli țintește ”dubla” cu campioana Dinamo. Milosevic: ”Mereu am jucat bine și-acasă contra lor, acum să-i și învingem” Marjanovic: ”Avem ocazia să îndreptăm situația și pe teren propriu” appeared first on sporttim.ro.

Handbaliștii Timișoarei au câștigat de fiecare dată în acest campionat după înregistrarea unei remize, impunându-se la București cu Dinamo în urma rezultatului de egalitate acasă cu Potaissa, apoi pe teren propriu cu Minaur după acel 27-27 de la Călărași și tot în ”Constantin Jude” cu sucevenii în urma unui 23-23 în sala UVT cu CSA Steaua, iar în această seară au repetat secvența, prin a învinge cel mai detașat pe actualul parcurs, 41-28 (21-16) cu ”lanterna roșie” depășită pe linie CS Universitatea Cluj, la 4 seri după ce ”violeții” smulgeau un draw la antepenultima clasată din Făgăraș, 23-23 după 14-12 la pauză pentru ardeleni.

The post După a patra remiză, la Făgăraș, SCM Politehnica depășește cu 13 marcatori codașa fără punct Universitatea Cluj appeared first on sporttim.ro.

Într-un început de campionat cu 3 deplasări grele și foarte grele, una și una, handbaliștii alb-violeți au avut pe de altă parte și tot atâtea jocuri acasă, între cele deja 5 meciuri pe teren propriu, din gama partidelor abordabile clar cu prima șansă, iar SCM Politehnica n-a ratat ocazia să se impună, adăugând succeselor cu 24-19 cu nou-promovata CS HC Buzău 2102 și 25-23 cu CS Minaur Baia Mare un victorios 31-27 (16-11) sâmbătă după-amiază în sala ”Constantin Jude” în dauna penultimei clasate CSU din Suceava.

The post GALERIE FOTO. SCM Politehnica – CSU Suceava 31-27 appeared first on sporttim.ro.

O nouă etapă a Ligii Naționale de handbal masculin a început deja prin disputarea miercuri a majorității jocurilor, iar Dunărea Călărași de exemplu a remizat și pentru a treia oară, AHC Dobrogea Sud s-a reabilitat prin a trece la 5 goluri de CSA Steaua și Potaissa a învins și mai clar la Bacău, urmând ca runda a V-a să se încheie tocmai în sala ”Constantin Jude”, sâmbătă, la matineu, cu meciul televizat de TVR1 de la ora 11 între neînvinsa alb-violet SCM Politehnica și CS Minaur Baia Mare. Partidă înaintea căreia timișorenii se antrenează de la 12 și astăzi și vineri la Dumbrăvița, găzduind totodată o conferință de presă în care antrenorul principal Pero Milosevic a semnalat semnificativa indisponibilitate a lui Milos Dragas, accidentat, iar extrema Filip Marjanovic a subliniat importanța începerii cât mai bine a întâlnirii, și nu ca până acum acasă.

The post Poli – Minaur, un clasic. Marjanovic: ”Trebuie să începem mai bine jocurile acasă” Pero Milosevic: ”Să vedem cum vom putea fără Dragas, căci vin 3 meciuri foarte tari” appeared first on sporttim.ro.

Redresată după pauză, Poli înfrânge rezistența promovatei din Buzău

Un meci acasă cu o nou-promovată fără puncte și neavând nimic de pierdut este întotdeauna mai dificil decât ar părea la prima vedere și cu atât mai mult cu cât urmează în programul gazdei favorite unei deplasări victorioase tocmai pe terenul campioanei, caz al ”violeților” de la SCM Politehnica Timișoara cu ocazia primirii sâmbătă seară a celor de la CS HC Buzău 2012, de care au trecut după ce erau însă conduși la pauză, 24-19 de la 9-10, prim succes și în ”Constantin Jude” în noua ediție, în completarea celui din capitală.

The post Redresată după pauză, Poli înfrânge rezistența promovatei din Buzău appeared first on sporttim.ro.