Posts Tagged ‘Handbal masculin’

Fotografii realizate de Leczki Jozsi la meciul SCM Politehnica – CSA Steaua, jucat joi 15 februarie de la ora 16:45 în sala ”Constantin Jude” din Timișoara în etapa a XIX-a din prima ligă de handbal masculin, a patra rundă pe 2018, și câștigat de liderul din București cu 20-27, la pauză 6-11, ”violeții” pierzând astfel în premieră două partide la rând în acest sezon.

The post GALERIE FOTO. SCM Politehnica Timișoara – Steaua 20-27 appeared first on sporttim.ro.

SCM Politehnica a avut în această seară ocazia să revină în fotoliul de lider în cazul depășirii Stelei, dar un dezastruos debut de meci, cu doar două goluri marcate în primele 20 de minute și un handicap irecuperabil, i-a indus de departe cea mai categorică înfrângere din acest campionat, 20-27 (6-11) cu prima clasată, învingătoare în sala ”Constantin Jude” după aproape 3 ani și jumătate.

The post Două goluri în primele 20 de minute! Poli suferă de departe cel mai drastic eșec al sezonului, tocmai acasă cu liderul: 20-27 Steaua appeared first on sporttim.ro.

Învinsă sâmbătă în premieră în 11 apariții acasă în acest sezon, SCM Politehnica primește și joi tot vizita unei grupări din capitală, de astă dată nu a ocupantei locului 4, CSM, ci chiar a liderului CSA Steaua, care a încasat cele mai puține goluri în actuala ediție a ligii și se numără între cele 3 echipe cu cele mai puține înfrângeri, printre care și cea în alb-violet. Timișorenii sunt în plină serie a disputelor dificile pe teren propriu, urmând și cele cu campioana Dinamo și sfert-finalista de cupe europene Potaissa, dar și niște rezultate bune în aceste confruntări, la îndemână bănățenilor, le-ar asigura plasarea într-o poziție de forță înaintea sferturilor din play-off, implicit cu primul meci acasă și eventual al treilea, decisiv.

The post SCM Politehnica – Steaua, duel de podium fără succes acasă oricare ar fi fost gazda în ultimele 3 directe appeared first on sporttim.ro.

Handbal (M): Handbaliștii craioveni au câștigat amicalul cu UCB Tg. Jiu

Echipa de handbal masculin CS Universitatea Craiova a câștigat partida amicală disputată astăzi, în Sala Polivalentă din Craiova, în compania formației UCB Tg. Jiu (locul 2 în Divizia A, Seria B). Handbaliştii antrenaţi de Costin Dumitrescu și Cătălin Popescu s-au impus cu scorul de 35-32 (16-19) după un meci extrem de spectaculos. Cele două formații se […]

Cocoțată duminica trecută în premieră în fruntea elitei prin succesul la mustață la Suceava, Politehnicii i s-a confirmat sâmbătă după-amiază în fața unei tribune mai pline în sala ”Constantin Jude” că adesea e mai dificil să te menții ca lider decât să ajungi în vârf, cedând pentru prima dată în 11 meciuri jucate acasă în acest sezon. De regulă ermetici defensiv, ”violeții” au pierdut pasul de la startul ultimei treimi a reprizei I cu 5 goluri încasate la rând în nici atâtea minute, cea care i-a menținut luni în frunte prin înfrângerea Stelei, CSM București, desprinzându-se și mai clar imediat după pauză și rezistând apoi revirimentului polist: 26-29 (11-16).

The post Apăsată de statutul de lider, Poli se rătăcește în repriza I și pierde în premieră acasă. Timișoreanul Caba ia punctele, 26-29 CSM București appeared first on sporttim.ro.

Fotografii realizate de Leczki Jozsi la meciul SCM Politehnica – CSM București, jucat sâmbătă de la ora 16:30 în sala ”Constantin Jude” din Timișoara în etapa a 18-a din sezonul regular în prima ligă de handbal masculin și câștigat de vicecampionii naționali din capitală cu 26-29, la pauză 11-16, portocaliu-negrii timișoreanului Vlad Caba apropiindu-se astfel la un punct de liderii elitei, alb-violeții, aflați la întâiul eșec pe teren propriu în actuala campanie și înaintea primirii Stelei în intermediara de săptămâna viitoare.

The post GALERIE FOTO. SCM Politehnica Timișoara – CSM București 26-29 appeared first on sporttim.ro.

Luna aceasta se împlinesc 3 ani de la preluarea băncii Politehnicii Timișoara de muntenegreanul Pero Milosevic iar alb-violeții au început-o cât se poate de bine, preluând duminică la Suceava șefia ierarhiei elitei, ca o foarte mare raritate dar tocmai la un sugestiv moment aniversar, șefie păstrată prin rezultatul duelului bucureștean de aseară, CSM – Steaua 24-22. Antepenultima în clasament la sosirea lui Milosevic în februarie 2015, Poli este astăzi al patrulea lider al sezonului în curs, postură din care primește sâmbătă și săptămâna viitoare cele două trupe din capitală.

The post Poli, al 4-lea lider în ligă, la 3 ani de la preluarea violeților de Pero Milosevic, atunci pe 11. Vine Bucureștiul, CSM și apoi ex-liderul Steaua appeared first on sporttim.ro.

Clientă inclusiv în sezonul trecut a eșecurilor la limită, caz valabil și la startul actualei campanii, când ceda la mustață la Călărași, prim-divizionara de handbal masculin SCM Politehnica și-a întărit în această seară poziția pe podium prin a smulge o nouă victorie la un gol diferență după cea semnată miercuri în ”Constantin Jude” contra dobrogenilor, de astă dată învinsă fiind în calitate de gazdă CSU Suceava: 26-27 (15-16). Timișorenii au învins așadar pentru a treia oară consecutiv în deplasare în elită, după succesele de la Făgăraș și Vaslui.

The post SCM Politehnica semnează al doilea triumf la doar un gol diferență în nici 100 de ore: 26-27 (15-16), departe, la Suceava appeared first on sporttim.ro.

„Tigrii” cauta revansa cu Steaua, liderul Ligii Zimbrilor

Revansa este cuvantul de ordine in vestiarul „tigrilor” inaintea meciului de luni, cu Steaua (ora 18.00, sala Rapid). Handbalistii de la CSM Bucuresti sunt la sase puncte in urma liderului si pregatesc partida cu gandul doar la victorie si la

The post „Tigrii” cauta revansa cu Steaua, liderul Ligii Zimbrilor appeared first on Sport Total FM.

Handbaliștii alb-violeți s-au întrebuințat la maxim încă din debutul oficial în 2018 pentru a-și păstra punctajul maxim pe teren propriu în actualul sezon, conturând în această seară cel mai strâns succes acasă din campania în curs, la limită dar cât se poate de semnificativ și poate cel mai prețios din sala ”Constantin Jude” în ediția 2017/8, în dauna învingătoarei din toamnă a lui SC Magdeburg în EHF Cup. Dacă și-ar fi conservat avantajul de 3 goluri luat în ultimul sfert de oră, HC Dobrogea Sud ar fi sărit în clasament peste timișoreni, dar SCM Politehnica s-a desprins tot la două goluri și spre finele reprizei a II-a, precum înaintea pauzei, de fiecare dată când conta mai mult: 24-23 (13-11).

The post Condusă cu 3 goluri, SCM Politehnica răstoarnă scorul la limită în ultimele 10 minute. Tot 100% acasă și după ”valul” Constanța appeared first on sporttim.ro.