Posts Tagged ‘Liga Naţională baschet masculin’

Toate cele trei prim-divizionare de baschet din Timișoara au evoluat în deplasare în această etapă. BC Timba a obținut o victorie importantă în lupta pentru menținerea în primul eșalon, 87-86 la Iași. BC SCM s-a impus la Oradea după cinci ani, cu 87-81. Fetele clubului municipal au fost învinse la limită de Olimpia Brașov, scor 73-71.

The post Victorii importante pentru BC Timba și BC SCM Timișoara. Fetele de la SCM, învinse la Brașov appeared first on sporttim.ro.

Fotografii realizate de Leczki Jozsi la meciul BC Timba – CS Dinamo București, jucat duminică 5 noiembrie 2017 de la ora 18,30 în Sala ”Constantin Jude” din Timișoara în cadrul etapei a V-a din Liga Națională de baschet masculin și câștigat de gazdele în galben-negru cu 87:71 (45:32), nou-promovații obținând astfel primul succes de la revenirea în elită și totodată întâia victorie în campionatul primei divizii din 20 martie 2015, când dispuneau în ultima apariție acasă din sezonul regular cu 79:75 (34:41) de Gaz Metan.

The post GALERIE FOTO. BC Timba Timișoara – Dinamo 87:71 (45:32) appeared first on sporttim.ro.

Week-end-ul a adus două meciuri din Liga Națională de baschet masculin la sala Constantin Jude. Adversarele echipelor timișorene au rămas fără victorie și după etapa a 5-a. BC SCM Timișoara a trecut a doua oară la rând de borna celor 100 de puncte înscrise și a urcat pe podium după 109-73 cu Poli Iași, în timp ce Timba a obținut prima victorie de la revenirea în Liga Națională, 87-71 cu Dinamo București.

The post Victorii pentru echipele timișorene în etapa a 5-a din Liga Națională. Timba obține primul succes în campionat, BC SCM, pe al 4-lea appeared first on sporttim.ro.

BC Timba s-a despărțit de Bogdan Popescu

BC Timba Timișoara a renunțat la serviciile experimentatului jucător român după doar 6 partide. Antrenorul Bogdan Murărescu anunța la finalul înfrângerii dure cu concitadina BC SCM că vor fi luate măsuri pentru a extirpa un cancer care macină de ceva timp. Clubul a anunțat astăzi despărțirea de Bogdan Popescu prin intermediul paginii de facebook, menționând că s-a renunțat la contract pe cale amiabilă.

The post BC Timba s-a despărțit de Bogdan Popescu appeared first on sporttim.ro.

BC SCM Timișoara a obținut o victorie clară în duelul local cu concitadina BC Timba, în restanța din etapa 1 a Ligii Naționale. Alb-violeții s-au distanțat încă din startul partidei, conducând la jumătatea primului sfert cu 10-2. Avansul a crescut până la un maxim de 35 de puncte în debutul sfertului patru. S-a încheiat 101-76 după o ultimă perioadă de joc în care s-a jucat la spectacol. „Oaspeții” au avut mari probleme în apărare, permițându-le gazdelor să înscrie 56 de puncte din spațiul de trei secunde.

The post „Leii” s-au impus clar în duelul cu „urșii” care au ieșit din hibernare doar în sfertul patru, când meciul era jucat appeared first on sporttim.ro.

BC SCM Timișoara și BC Timba Timișoara joacă în această seară într-o restanță din prima etapă. La începutul lunii trecute sala Constantin Jude a fost ocupată, astfel că meciul a fost amânat pentru 1 noiembrie. Revine derby-ul timișorean din Liga Națională după mai bine de doi ani. Alb-violeții au două victorii la rând în actualul campionat, în timp ce „urșii” caută primul succes după revenirea în primul eșalon.

The post „Leii” și „urșii” se întâlnesc din nou în Liga Națională după mai mult de doi ani de la precedentul derby timișorean appeared first on sporttim.ro.

Sâmbătă au jucat toate cele trei echipe timișorene de seniori. BC Timba a întâlnit acasă pe Phoenix Galați și a pierdut cu 62-83, după o primă repriză foarte slabă a gazdelor. Cele două formații de la SCM Timișoara au jucat în deplasare cu adversari care nu au cunoscut gustul victoriei în actuala ediție de campionat și care au bugete restrânse. Băieții au câștigat cu 94-57 la București cu Dinamo, în timp ce fetele s-au impus la Galați cu 75-64.

The post Succese în deplasare la adversari fără victorie pentru echipele de la SCM Timișoara. Condusă la pauză cu 21:49, Timba pierde acasă cu Phoenix Galați appeared first on sporttim.ro.

Cele două formații timișorene au jucat sâmbătă de la aceeași oră, 18. Formația feminină de la SCM a obținut prima victorie din scurta sa istorie în Liga Națională. Alb-violetele s-au impus acasă cu 73-63 în duelul cu vecina FCC ICIM Arad, pe sferturi 17-17, 20-19, 19-10 și 17-17. Arădencele s-au apropiat la trei puncte în sfertul patru, dar gazdele au reușit să se desprindă din nou pe final. BC Timba Timișoara a fost învinsă la Craiova în etapa a 3-a din LNBM. Oltenii s-au desprins după un run de 15 puncte în primul sfert și s-au impus cu 103-90, pe sferturi: 35-17, 20-29, 24-20, 24-24.

The post CS SCM Timișoara obține prima victorie în LNBF. BC Timba a plătit pentru un prim sfert slab, fiind învinsă la Craiova appeared first on sporttim.ro.

CS SCM Timișoara primește sâmbătă de la ora 18 vizita vecinei FCC ICIM Arad, în etapa a 4-a din Liga Națională. Cele două combatante sunt în subsolul clasamentului și caută prima victorie din campionat. Este al treilea duel direct din acest început de sezon, după cele două din cupă. Timba joacă de la aceeași oră la Craiova, în etapa a 3-a din LNBM. Duminică începe și Liga 1 masculină. Sateliții echipelor timișorene se înfruntă în prima etapă, de la ora 12:30 la sala Mircea Albu.

The post CS SCM Timișoara și FCC ICIM Arad se întâlnesc sâmbătă într-un derby al suferinței. Timba 2 vs. BC SCM 2, duminică în prima etapă a Ligii 1 appeared first on sporttim.ro.

BC SCM Timișoara, învinsă la 14 puncte în primul meci din campionat, la Pitești

BC SCM Timișoara a plecat învinsă de la Pitești, în etapa a 2-a a Ligii Naționale. Scorul a fost 78-64, pe sferturi: 13-13, 20-16, 24-23 și 21-12. A fost un meci cu patru faulturi antisportive și două tehnice, jumătate pentru fiecare echipă. Jeremic a fost descalificat înainte de jumătatea ultimului sfert după un tehnic și un antisportiv. Oaspeții au încheiat partida cu 23 de mingi pierdute, după care au încasat tot atâtea puncte. Gazdele au făcut diferența cu 4 trițe în plus și două libere. Ecartul maxim a fost de 16 puncte.

The post BC SCM Timișoara, învinsă la 14 puncte în primul meci din campionat, la Pitești appeared first on sporttim.ro.