Posts Tagged ‘Liga Naţională baschet masculin’

Fotografii de la meciul BC SCM Timișoara – CSM Steaua București, jucat miercuri seară de la ora 19:15 în sala ”Constantin Jude” în cadrul sferturilor de finală din Liga Națională de baschet masculin după sistemul ”trei victorii din 5 partide” și câștigat de gazdele alb-violet cu 89:82 la prima lor apariție acasă în această fază eliminatorie, pe sferturi 13:19, 22:23, 22:20, 32:20, echipa antrenată de Tudor Costescu preluând astfel conducerea cu 2-1 la scorul general al disputei pentru calificarea în semifinale, de la 1-0 pentru bucureșteni în capitală. Cu Adrian Diaz principal marcator al întâlnirii, cu 20 de puncte, bănățenii dețin avantajul terenului propriu și vineri de la ora 19, când, în cazul unui nou succes, pot intra în penultimul act, altfel, meciul decisiv cu numărul 5 fiind programat în fief-ul stelist.

The post GALERIE FOTO. BC SCM Timișoara – Steaua 89:82 (35:42) în jocul 3 din sferturile Ligii Naționale appeared first on sporttim.ro.

BC SCM Timișoara și CSM Steaua Eximbank București își reiau astăzi, de la ora 19:15, lupta pentru un loc în semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin. Partidele 3 și 4 sunt programate miercuri și vineri la sala „Constantin Jude”. Cele două formații și-au împărțit victoriile la București, după jocuri cu desfășurări opuse.

The post BC SCM Timișoara și CSM Steaua reiau lupta pentru semifinale, cu meciul 3 astăzi la „Constantin Jude”. Se pleacă de la 1-1 appeared first on sporttim.ro.

Faza a doua a sezonului regulat din Liga Națională de Baschet Masculin s-a încheiat sâmbătă. Au fost patru partide disputate la aceeași oră, cu șase echipe având șanse să își schimbe locul. BC SCM Timișoara s-a impus cu 82-70 în duelul singurelor două formații care își știau deja locul înainte de play-off. Timba Timișoara a încheiat grupa 7-12 cu o victorie în prelungiri și și-a terminat sezonul.

The post BC SCM Timișoara abordează play-off-ul de pe locul 5. Timba a încheiat sezonul pe locul 9 appeared first on sporttim.ro.

Trei victorii și două eșecuri pentru echipele timișorene în Săptămâna Mare

Formațiile de baschet din Timișoara au jucat 5 partide în cursul acestei săptămâni. La masculin ambele echipe au înregistrat o victorie și o înfrângere. Fetele de la SCM Timișoara s-au întors cu un succes de la Arad, în primul meci din turul doi de play-off, pentru locurile 5-8.

The post Trei victorii și două eșecuri pentru echipele timișorene în Săptămâna Mare appeared first on sporttim.ro.

Ambele prim-divizionare de baschet masculin din Timișoara au fost învinse în partidele din etapa 20. BC Timba a putut folosi doar 8 jucători la meciul din capitală și a cedat cu 43-75 pe terenul vicecampioanei. BC SCM Timișoara a pierdut acasă cu Phoenix Galați, scor 73-79. La finalul partidei, antrenorul Tudor Costescu a vorbit din nou de restanțele salariale mari.

The post Cu probleme, timișorenii cedează în etapa 20 din LNBM cu Steaua București și Phoenix Galați appeared first on sporttim.ro.

Etapa intermediară din Liga Națională a adus două succese importante pentru formațiile de pe Bega. Timba Timișoara s-a impus cu 83-77 în duelul cu Politehnica Iași, pentru evitarea retrogradării. Noul „urs”, Damjan Kandic, a contribuit cu 28 de puncte la debut. BC SCM Timișoara și-a continuat forma bună și a urcat pe doi după a 5-a victorie la rând, 86-74 acasă cu CSM CSU Oradea.

The post Victorii importante pentru „urși” și „lei”, cu Poli Iași și CSM CSU Oradea. Kandic și Stevanovic au debutat la formațiile de pe Bega appeared first on sporttim.ro.

BC SCM Timișoara întoarce meciul de la -25 și câștigă pe terenul Stelei

„Leii” erau conduși la 25 de puncte aproape de jumătatea sfertului trei, dar au reușit o revenire de senzație în final și s-au impus cu 94-89. A fost prima înfrângere suferită acasă de CSM Steaua București Eximbank în această ediție de campionat. Jeremic a condus revenirea timișorenilor cu 29 de puncte.

The post BC SCM Timișoara întoarce meciul de la -25 și câștigă pe terenul Stelei appeared first on sporttim.ro.

BC SCM Timișoara reia campionatul pe terenul vicecampioanei CSM Steaua Eximbank București. Roș-albaștrii sunt neînvinși acasă în această ediție a Ligii Naționale, iar „leii” speră să le strice acest bilanț. Formația de pe Bega a adus al 6-lea străin în ultima zi de transferuri, dar Marko Stevanovic nu a făcut deplasarea în capitală pentru partida din etapa a 18-a. Meciul Timbei din această rundă a fost amânat pentru jumătatea lunii.

The post BC SCM Timișoara vrea să strice bilanțul perfect al Stelei pe teren propriu. „Leii” au adus al 6-lea stranier, dar nu a făcut deplasarea în capitală appeared first on sporttim.ro.

BC SCM Timișoara a câștigat ușor cu descompletata BC Mureș, scor 112-72. Sâmbătă a fost un cuplaj, cu două înfrângeri pentru formațiile de pe Bega. Fetele de la CS SCM Timișoara au cedat cu 77-80 duelul cu Olimpia CSU Brașov. Pesovic a dat victoria oaspetelor. „Urșii” de la Timba au pierdut cu 86-111 în fața celor de la BC CSU Sibiu.

The post O victorie și 2 înfrângeri pentru prim-divizionarele timișorene de sub panou, la început de februarie. Noi recorduri de puncte și assist-uri în acest sezon, dar și probleme financiare appeared first on sporttim.ro.

Formația timișoreană a disputat miercuri după-amiază restanța din etapa a 7-a cu BC Mureș Târgu Mureș. După un început echilibrat, Timba a preluat controlul partidei în sfertul secund și s-a impus la final cu 92-63, pe sferturi: 21-17, 29-19, 21-12 și 21-15. Oaspeții au probleme financiare în acest sezon și au venit cu o echipă incompletă. Dejan Kovacevic a fost coșgheterul partidei cu 20 de puncte.

The post Timba Timișoara leagă victorii prima dată în acest sezon. „Urșii” s-au impus clar în restanța cu BC Mureș appeared first on sporttim.ro.