Posts Tagged ‘Octavian Drăghici’

Déjà vu, iar AS FC Universitatea Cluj ar fi trebuit să sufle și-n iaurt dacă se afla la egalitate acasă cu Ripensia în prelungiri, la același 2-2, căci și o altă nou-promovată, Energeticianul, era răpusă la potou cu 2-3 tocmai în precedenta deplasare a roș-galbenilor timișoreni, atunci în premieră marcatori a mai mult de două goluri într-un meci din actuala ediție a Ligii 2, în această seară deja specializați în acest sens, repetiția fiind aplicată pe Cluj Arena. Alexandru Pelici nu-și ascundea supărarea după duelul local pierdut sâmbăta trecută acasă cu 0-1 cu ASU Politehnica, iar elevii săi i-au ascultat oful, semnând al treilea triumf afară din sezonul de primăvară, dar și cel mai semnificativ, pe terenul ”Șepcilor roșii” de pe locul de baraj spre Liga 1.

The post Ripensia triumfă pe Cluj Arena, ”dubla” lui Dumiter și Drăghici în prelungiri complică traseul lui U spre Liga 1 appeared first on sporttim.ro.

Ripensia, într-o alcătuire mult remaniată față de jocul pierdut acasă în urmă cu nici 65 de ore, inclusiv cu un nou căpitan, a izbutit duminică la matineu să adauge a patra deplasare consecutivă fără înfrângere, ba chiar a doua victorioasă în acest răstimp, toate cele 3 puncte fiind asigurate în cel de-al cincilea minut de prelungiri, când Octavian Drăghici, introdus în minutul 71, după egalarea reușită de gazde, a plusat ”dublei” de la Balotești, fructificând acțiunea lui Popovici și Dumiter: 2-3 (1-1) la ACS Energeticianul.

The post Ripensia înscrie în premieră 3 goluri în acest campionat și taie în prelungiri energia în Valea Jiului appeared first on sporttim.ro.

Ripensia Timișoara a urcat sâmbătă pe un loc, nouă, pe care nu s-a mai situat din etapele a doua și a treia, în vara lui 2018, atunci în coborâre de pe 6, deținut în urma rundei inaugurale, însă revirimentul indus de sosirea lui Alexandru Pelici n-a asigurat liniștea absolută, dat fiind că numai 6 puncte îi despart pe bănățeni de ocupantele pozițiilor 15-16. Din contră, urmează 3 runde într-o săptămână care pot aduce multe în economia returului, iar cum prima este programată pentru roșu-galbeni pe o suprafață artificială, autorii a 6 puncte din ultimele 6 posibile s-au pregătit astăzi ca atare, printr-un joc pe sintetic: CNP – Ripensia Timişoara 0-5 (0-0, 0-2, 0-3).

The post Probă pe sintetic: CNP – Ripensia Timişoara 0-5 (0-0, 0-2, 0-3). FOTO + declarații Pelici appeared first on sporttim.ro.

Ripensia a reușit astăzi la matineu prima victorie în afara Timișoarei în Liga 2 de la cea înregistrată în runda inaugurală din vara trecută la Brăila, dar de această dată într-un moment mult mai important al sezonului, în cea de-a șaptea etapă a returului, pe terenul antepenultimei clasate din Balotești, în ceea ce a fost un duel de 6 puncte, tranșat de roșu-galbenii bănățeni cu 0-2 (0-0), lăsându-i la zece puncte în urmă pe ilfoveni, care sperau să reducă handicapul ierarhic la numai patru ”lungimi”. Iar responsabil cu golurile a fost veteranul Octavian Drăghici, cooptat după startul oficial în 2019, devenind al patrulea marcator al trupei lui Pelici în noul an.

The post Drăghici semnează ”dubla” după pauză, Ripensia se impune în Ilfov într-un joc de 6 puncte appeared first on sporttim.ro.

Ripensia schimbă în atac. Bădăuță pleacă, Drăghici vine

Ripensia a anunțat efectuarea unei schimbări în compartimentul ofensiv, despărțindu-se de Alexandru Cătălin Bădăuță și cooptându-l pe Octavian Drăghici. Bădăuță debuta oficial la roșu-galbeni tocmai în runda de start din 2018 a Ligii 2, deschizând scorul în minutul 62 al remizei 1-1 la CS Sportul Snagov în februarie anul trecut, iar ultima sa apariție pentru bănățeni a fost la lansarea în 2019, sâmbătă pe ”Electrica”, din minutul 62 al eșecului cu 1-0 la ACS Poli, în locul lui Gueye, după ce gazdele tocmai au înscris. Drăghici, marcator anul trecut pentru ”violeți” și în Liga 1, n-a jucat sâmbătă la amfitrioni, trecând în schimb de astăzi în lotul lui Alexandru Pelici.

The post Ripensia schimbă în atac. Bădăuță pleacă, Drăghici vine appeared first on sporttim.ro.

Asteriscuri

Doar doi jucători ce probabil vor face parte din lotul României pentru partida cu Suedia au evoluții constant bune: Ciprian Tătărușanu (Nantes) și Răzvan Marin (Standard Liège). Ceilalți care ar putea fi chemați la echipa națională au evoluții oscilante sau modeste. O circumstanță atenuantă totuși există: este început de sezon și e nevoie de o perioadă de acomodare. Antrenorul Cosmin Contra va trebui să rezolve aceste probleme cu mult tact și cu multă răbdare. Partida cu echipa Suediei trebuie privită ca o confruntare obișnuită din preliminarii și abordată cu mult curaj. Totuși nu trebuie să uităm că Suedia a lăsat acasă echipa Italiei la ultimul Campionat Mondial.

The post Asteriscuri appeared first on sporttim.ro.

Ex-prim-divizionara ACS Poli a abordat vineri după-amiază primul său meci în Liga 2 din postura de ”lanternă roșie” prin a alinia în premieră în acest campionat același unsprezece de start precum în jocul anterior, iar frisoanele date de handicapul de 13 puncte față de ocupanta ultimului loc salvator au forțat-o să-și vândă cât mai scump pielea, ceea ce a și izbutit, reacționând prompt prin a o egala tot dintr-o lovitură liberă pe gazda CS Mioveni, căreia i-a încurcat planurile de a se apropia la un singur punct de podium: 1-1 (0-0). Remizând în Argeș, ”violeții” preluați recent de Călin Cojocaru au smuls primul punct din actuala ediție în afara Timișoarei, dublându-și totodată zestrea acumulată în deplasare, comparativ cu cea obținută acasă.

The post ACS Poli, prim punct în afara Timișoarei în Liga 2, prim gol pe teren advers după 90 de zile appeared first on sporttim.ro.

Déjà vu! Timișorenii deschid scorul dar nu sunt capabili să învingă. Pe scurt, istoria celei de-a patra remize consecutive a bănățenilor în Liga 1 cu același 1-1, totodată al patrulea rezultat succesiv de egalitate al medieșenilor în deplasare în primul eșalon.

The post Drăghici deschide scorul în primele minute, ACS Poli e egalată acasă imediat după pauză de cea mai ineficace trupă din Liga 1: 1-1 cu Gaz Metan appeared first on sporttim.ro.

Octavian Drăghici (ACS Poli): ”Principalul lor atu e Gică Hagi”

Octavian Drăghici, autorul golului ultimei victorii în deplasare a timișorenilor de la ACS Poli, în etapa a IX-a, cu 2-1 la Dinamo, a revenit în sfârșit în meciurile din Liga 1 în urma accidentării suferite în aceeași ieșire la București, în Șoseaua Ștefan cel Mare, unde era înlocuit în minutul 76 de Bianconi, reintrând după alte 9 runde, în minutul 61 al remizei acasă cu cei din Botoșani, 1-1 (1-0), la schimb cu togolezul Abraw.

The post Octavian Drăghici (ACS Poli): ”Principalul lor atu e Gică Hagi” appeared first on sporttim.ro.