Posts Tagged ‘Octavian Popa Calotă’

CS SCM Timișoara va inaugura și etapa a IV-a a Ligii Naționale de baschet masculin, și tot cu un meci în deplasare, așa cum s-a întâmplat și runda precedentă. Partida cu CSU Sibiu va avea loc miercuri 24 octombrie de la ora 18 și a fost prefațată pentru www.bc-tm.ro de Octavian Popa Calotă, căpitan al echipei bănățene, în cel de-al treilea sezon pe Bega, venit de la Sibiu, unde a evoluat peste zece sezoane. Sibienii sunt lideri după primele 3 runde, cu două victorii, la Dinamo Știința și la scor acasă cu piteștenii, dar și un eșec în weekend la Craiova, cu 74:71, tot două succese având și clujenii respectiv orădenii, campioni ce-i întreceau în semifinala ediției trecute, în urma căreia cei de pe Cibin încheiau pe patru. Bănățenii sunt în schimb alături de Dinamo Știința fără victorie.

The post Octavian Popa Calotă, peste 10 sezoane la Sibiu, acum în cel de-al 3-lea la Timișoara, prefațează jocul de pe Cibin: ”Încercăm să ne concentrăm și să ne grupăm, ca să aducem prima victorie” appeared first on sporttim.ro.

Sferturile de finală ale Cupei României în care au fost implicate cele două echipe timișorene au avut o desfășurare total opusă. BC Timba Timișoara a jucat în prima zi și a avut doar 7 jucători apți, nici aceștia valizi complet. „Urșii” au cedat cu 55-103 în cel mai dezechilibrat sfert. BC SCM Timișoara a deschis a doua zi a F8-ului cu cel mai disputat meci al sezonului. Alb-violeții s-au impus cu 103-101 cu BC CSU Sibiu după 3 reprize de prelungiri.

The post BC SCM Timișoara, în semifinalele cupei după „maratonul” cu BC CSU Sibiu. BC Timba a mers în formulă incompletă și nu a avut nicio șansă cu Steaua appeared first on sporttim.ro.

BC SM Timișoara a pierdut duelul formațiilor alb-violete din Liga Națională, scor 74-81, pe sferturi: 18-18, 15-20, 13-16 și 28-27. După un început echilibrat, „leii” s-au dus la un avans de 7 puncte. Piteștenii au revenit și s-au distanțat la 11 puncte în sfertul trei. Bănățenii au reușit să revină la conducere în ultimele minute, dar oaspeții au gestionat mai bine finalul sferturilor. De la gazde Jeremic și Komatina au jucat cu probleme, iar la oaspeți Corpodean a fost adus doar pentru a fi zece nume pe foaie.

The post „Leii” revin în ultimul sfert de la -11 dar nu mai au resurse pe final. BC SCM Timișoara, a doua înfrângere acasă în acest campionat appeared first on sporttim.ro.

Cele două echipe de baschet de la SCM Timișoara s-au reunit marți și vor pleca joi într-un cantonament de o săptămână la Buziaș. „Leii” au ca obiectiv intrarea în grupa 1-6 și accederea în semifinale, în timp ce obiectivul echipei feminine este evitarea retrogradării în primul an la Liga Națională. La băieți s-a mers pe omogenitate și au venit doar trei jucători noi. Antrenorul fetelor, Mihai Coldea, va avea o misiune mai dificilă pentru omogenizarea lotului, cu 7 nume noi la echipă.

The post Obiective diferite la echipele de baschet ale SCM Timișoara: semifinale pentru băieți și evitarea retrogradării pentru fete. Cantonamentul la Buziaș, forțat de lucrările întârziate la parchet appeared first on sporttim.ro.